Regulacja wilgotności powietrza - o czym warto pamiętać?

Potrzebujesz nawilżacza lub osuszacza? Regulacja wilgotności powietrza zależy od rodzaju klimatu, w którym się znajdujesz. Poznaj szczegóły!
Regulacja wilgotności powietrza - o czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadmierna wilgoć w powietrzu – lub brak wilgoci – może prowadzić do problemów zdrowotnych, szczególnie u osób wrażliwych, takich jak noworodki lub osoby z astmą. Z tego powodu tak ważna może się okazać regulacja wilgotności powietrza. Jak to zrobić? Wybrać nawilżacz czy może osuszacz? Wszystko zależy od warunków panujących w domu.

Zasada jest bardzo prosta: w środowisku suchym należy zaopatrzyć się w nawilżacz, a w środowisku wilgotnym osuszacz. Regulacja wilgotności powietrza nie jest tak trudna jak mogłaby się wydawać. Pierwszy dodaje wilgoci do powietrza, a drugi ją zmniejsza. Na przykład latem wilgotność wzrasta z powodu wysokich temperatur i pojawia się w postaci pary wodnej.

Ogólnie szacuje się, że wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 50 do 55%. Jak zmierzyć poziom oparów powietrza w pomieszczeniu? Proste, za pomocą higrometru stołowego.

Regulacja wilgotności powietrza – jak to działa?

Nawilżacz to urządzenie służące do zwiększania wilgotności powietrza. Są dostępne online lub w sklepach z urządzeniami. Wbrew temu, co myśli wiele osób, zazwyczaj są one niedrogie. Są łatwe w użyciu i składają się z pojemnika, który należy napełnić wodą.

Posiada również system odparowywania wody w pojemniku. Staje się to częścią powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. W ten sposób osiąga swój cel, jakim jest zmniejszenie suchości w środowisku.

Regulacja wilgotności powietrza. Nawilżacz.
Nawilżacz zwiększa wilgotność w domu w bardzo suchym środowisku.

Jakie rodzaje nawilżaczy są dostępne na rynku?

W zależności od marki i modelu nawilżacza system i cena będą się różnić. Istnieją trzy podstawowe modele. Przyjrzyjmy się im.

1. Gorąca para

Ten model nie wymaga użycia wody destylowanej; woda z kranu lub butelkowana również są w porządku. Na ogół jest podgrzewany, aż stanie się gorącą parą.

Poprzez gotowanie płynu zabijane są istniejące bakterie, dzięki czemu powietrze nie jest zanieczyszczone. Jednak nawilżacz z gorącą parą wymaga ostrożności, zwłaszcza jeśli w pokoju są dzieci, ponieważ mogą się poparzyć.

2. Chłodna mgiełka

Nawilżacze Cool Mist działają za pomocą ultradźwięków, które odpowiadają za bezpieczne odparowywanie wody. Ta konstrukcja jest idealna do użytku latem, ponieważ chłodzi powietrze w pomieszczeniu.

To urządzenie działa tylko z wodą destylowaną, ponieważ nie podgrzewa wody. Jeśli używana jest zwykła woda, niektóre zakaźne mikroorganizmy mogą zostać wypuszczone w powietrze.

3. Modele ultradźwiękowe

Te urządzenia ultradźwiękowe mają przetwornik, który szybko wibruje wodę, aż do jej rozbicia. Ten proces wytwarza chłodną parę. Podobnie jak w poprzednim nawilżaczu, musisz używać wody destylowanej. Ponadto musisz zwracać uwagę na czyszczenie zbiornika.

Z drugiej strony ten nawilżacz wydziela większy strumień pary niż inne wersje ; i jest też ciszej. Dlatego idealnie nadaje się do stosowania w okresach odpoczynku.

Niektóre korzyści z posiadania nawilżacza w domu

  • Mniejsze ryzyko suchości oczu, skóry lub ust. Brak wilgoci w powietrzu powoduje te objawy.
  • Minimalizuje występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, grypa, przeziębienie lub alergie. Dzieje się tak, ponieważ powietrze, którym oddychasz, stanie się mniej agresywne.
  • Środowisko, w którym znajduje się nawilżacz, staje się zdrowsze dla niemowląt.
  • Lakier na meblach lub farbach ściennych ma tendencję do mniejszego pękania; podobnie, krawędzie tapety nie będą się odklejać. Jest to bardzo powszechne w suchych środowiskach.
  • Jeśli masz rośliny domowe, cierpią mniej. Urządzenie to pomaga utrzymać wilgotność roślin przez dłuższy czas.

Czym jest osuszacz i jak działa?

Osuszacz pełni przeciwną funkcję nawilżacza. Oznacza to, że zmniejsza nadmiar wilgoci w powietrzu. Tak więc, jeśli masz problemy z wilgocią w domu, to urządzenie może pomóc Ci skutecznie i szybko z nimi walczyć.

W szczególności to urządzenie składa się z urządzenia, które wychwytuje wilgoć, zatrzymuje ją i wlewa do wiadra. Jeśli mieszkasz w letnim miejscu, gdzie upał jest lepki do nieprzyjemnego punktu, rozważ zakup osuszacza, aby poprawić wrażenia.

Należy pamiętać, że latem wysoka wilgotność powietrza sprawia, że jest ono cieplejsze. Z drugiej strony w okresie zimowym wysoka wilgotność powietrza powoduje, że otoczenie jest chłodniejsze. Obie okoliczności mogą pogorszyć wszelkie schorzenia układu oddechowego.

To powiedziawszy, pojawienie się wilgoci na ścianach, zapach wilgoci i plamy pleśni to oczywiste znaki, że powinieneś kupić osuszacz. Hamuje kondensację wody w domu, a co za tym idzie problemy z nią związane.

Osuszacz powietrza
Osuszacz zatrzymuje wilgoć i gromadzi ją w pojemniku. Jest idealny do zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i pleśni.

Niektóre korzyści z posiadania osuszacza w domu

  • Może poprawiać stany oddechowe, zwłaszcza te związane z alergiami i astmą. Czyni to, eliminując warunki, w których rozmnażają się roztocza i pleśń.
  • Zmniejsza dyskomfort związany z problemami kostnymi czy artretyzmem. Pamiętaj, że wilgoć nasila te dolegliwości.
  • Spadek wydatków związanych z klimatyzacją.
  • Zapobiega zawilgoceniu ścian, korozji metalowych przedmiotów, rur i sprzętu AGD.
  • Ułatwia wysychanie ubrań, ponieważ w wilgotnych miejscach schnie długo i czasami przybiera nieprzyjemny zapach stęchlizny.
  • Nie wymaga skomplikowanej konserwacji; wystarczy regularnie opróżniać pojemnik, w którym gromadzi się woda.

Stwórz zdrowe i przyjemne środowisko

Zmniejszenie dyskomfortu związanego z wilgotnym lub pozbawionym wilgoci środowiskiem to coś, co w dzisiejszych czasach można łatwo osiągnąć. Musisz tylko zwrócić uwagę na to, o czym Ci dzisiaj mówiliśmy i dokonać właściwego wyboru urządzenia – nawilżacza lub osuszacza.

Niektóre z tych urządzeń działają z tabletkami lub olejkami eterycznymi, które stworzą jeszcze przyjemniejszą atmosferę. Pamiętaj, że w zależności od miejsca zamieszkania, lato lub zima mogą nieść ze sobą suche lub wilgotne powietrze. Wpłynie to na to, jakie urządzenie kupisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hyndman, S. J., Brown, D. L., Ewan, P. W., Higenbottam, T. W., Maunder, J. W., & Williams, D. R. (1994). Humidity regulation in the management of asthma patients sensitized to house dust mites. The Quarterly journal of medicine, 87(6), 367–372.
  • Patberg, W. R., & Rasker, J. J. (2004). Weather effects in rheumatoid arthritis: from controversy to consensus. A review. The Journal of rheumatology, 31(7), 1327–1334.
  • Lepeule J, Litonjua AA, Gasparrini A, et al. Lung function association with outdoor temperature and relative humidity and its interaction with air pollution in the elderly. Environ Res. 2018;165:110-117. doi:10.1016/j.envres.2018.03.039

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.