Redukcja cholesterolu - 4 sposoby bez statyn

Statyny są lekami wykorzystywanymi głównie do obniżania poziomu cholesterolu. Mogą mieć jednak negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego w tym artykule odnajdziesz alternatywne sposoby na zmniejszenie cholesterolu, w naturalny i zdrowy sposób. 
Redukcja cholesterolu - 4 sposoby bez statyn

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Redukcja cholesterolu często uzupełniona jest o statyny, czyli leki stosowane w walce z tzw. “złym cholesterolem”. Mogą mieć jednak szkodliwe skutki uboczne. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja środków leczniczych i zwrócenie się ku naturalnym sposobom leczenia, bez statyn.

Funkcją danych leków jest zablokowanie produkcji złego cholesterolu przez wątrobę. Jednakże skuteczność statyn w obniżaniu poziomu cholesterolu pociąga za sobą pewne konsekwencje. Wśród nich wyróżnić można problemy z trawieniem, zwiększony poziom cukru we krwi, uszkodzenia wątroby a nawet ból mięśni

Powinniśmy jednak pamiętać, że istnieją naturalne sposoby, dzięki którym redukcja cholesterolu jest możliwa. Odbywają się bez zastosowania statyn i zmniejszają ryzyko występowania zaburzeń sercowo-naczynionych i innych przykrych konsekwencji. Poniżej poznasz cztery najskuteczniejsze, sprawdzone drogi obniżające poziom szkodliwego cholesterolu.

Redukcja cholesterolu bez statyn – 4 najlepsze sposoby

Wysokie stężenie cholesterolu może powodować nieprawidłowy przepływ krwi i stanowić zagrożenie dla naszego życia. Zwróć uwagę jednak na naturalne rozwiązania, które pozwolą Ci obniżyć poziom cholesterolu bez zastosowania statyn.

Statyny hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie cholesterolu w wątrobie. Pod wpływem statyn wątroba produkuje mniej cholesterolu oraz wychwytuje cholesterol LDL z krwi.

1. Zmiany w diecie

Pierwszą zasadą jest ta, która wydaje się najprostsza w zastosowaniu. Wystarczy bowiem wprowadzić pewne zmiany do swojej codziennej diety. Zdrowa i zbilansowana dieta oznacza odrzucenie tłuszczów trans, ograniczenie tłuszczów nasyconych i źródeł cholesterolu w diecie. Ponadto zaleca się rezygnację z rafinowanych węglowodanów i soli. 

Co więcej, powinniśmy w diecie uwzględnić pokarmy bogate w błonnik, kwasy omega 3, wapń, magnez, potas czy choćby witaminę D. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które walczą na codzień z chorobami układu krążenia.

dieta redukcja cholesterolu

Konieczne jest wtedy uwzględnienie w diecie owoców i warzyw. Pewnie zastanawiasz się, jakie produkty mogą pomóc w obniżeniu cholesterolu? Są to między innymi orzechy, oliwa z oliwek, fasola, bakłażany, ryby, produkty pełnoziarniste, owies, banany czy winogrona.

2. Redukcja cholesterolu a palenie tytoniu

Powszechnie wiadomo, że palenie niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. W tym przypadku, wraz z cholesterolem, palenie przyczynia się do chorób serca. Zatem, jeśli wyniki Twoich badań wskazują na wysoki poziom cholesterolu, to najlepszy moment, abyś rzucił palenie. 

Jak wskazują badania z 2015 roku – komórki u palaczy utrudniają proces przywracania cholesterolu ze ścian naczyń, do krwi w celu przetworzenia ich w wątrobie. Mogą przyczynić się do szybszego zatykania się tętnic i miażdżycy.

rzucanie palenia

Badania sugerują, że palenie pogarsza profil lipidowy, zwiększając stężenie całkowite cholesterolu, cholesterolu LDL i triglicerydów, a obniżając stężenie cholesterolu HDL.

Jak wiesz, redukcja cholesterolu nie jest jedynym pozytywnym efektem rzucenia palenia. Dzięki temu zyskasz też zdrowszą skórę i zimniejszysz ryzyko występowania nowotworów.

3. Zmniejsz stres a zmniejszysz cholesterol

Redukcja cholesterolu będzie możliwa, jeśli będziemy unikać stresu, trzymając stresujące sytuacje na dystans. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale przy odrobinie samoświadomości i samokontroli będziemy w stanie znacznie zmniejszyć poziom stresu w naszym życiu.

Co za tym idzie, doprowadzimy do obniżenia poziomu cholesterolu. Dzięki temu uchronimy się od ryzyka zawału serca. Jeśli chcesz obniżyć poziom cholesterolu, konieczne jest utrzymanie stresu na dystans. Podobnie jak stres, wysoki poziom cholesterolu może zwiększyć ryzyko zawału serca.

Istnieje wyraźny związek między stresem a cholesterolem. Zapobieganie silnym negatywnym emocjom może zatem pomóc w wyeliminowaniu wysokiego poziomu cholesterolu. Uchronimy się też przed tego konsekwencjami.

Przede wszystkim pamiętaj, że istnieją proste sposoby na radzenie sobie ze stresem i redukowanie go w swoim życiu. Wystarczy, że przyjmiesz swobodniejsza postawę, wyeliminujesz część obowiązków, które nadmiernie przepełniają Twoje życie. Wykazano bowiem, że ludzie narażeni na stres w pracy doświadczają problemów z cholesterolem LDL.

4. Rusz się!

Na sam koniec pragniemy zmotywować Cię do aktywności fizycznej, która także pomoże Ci zminimalizować stres, a co najistotniejsze obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.

Udowodniono, iż ćwiczenia fizyczne poprawiają liczbę i rozmiar cząstek, przenoszących cholesterol LDL po naszym organizmie. Ponadto potwierdzono, że ludzie uprawiający sport są mniej narażeni na choroby wieńcowe i przewlekłe choroby tętnic, takich jak miażdżyca.

joga w parku

Od dziś spróbuj więc ćwiczyć co najmniej przez 30 minut dziennie, aby wzmocnić procesy redukujące cholesterol. Tańcz, biegaj, pływaj, wybierz się na rowerową wycieczkę. Wybierz swoją ulubioną aktywność, a Twój organizm nagrodzi Cię zdrowiem i odpowiednim poziomem dobrego cholesterolu.

Wreszcie nie zapominaj, że jeśli pragniesz zmniejszyć poziomy cholesterolu bez statyn – powinieneś poważnie podejść do wprowadzania zmian w swojej codzienności. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu osiągniesz swój cel.

Wystarczy, że będziesz przestrzegać tych podstawowych wskazówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.
  • Song W, Wang W, Dou LY, Wang Y, Xu Y, Chen LF, Yan XW. The implication of cigarette smoking and cessation on macrophage cholesterol efflux in coronary artery disease patients. J Lipid Res. 2015 Mar;56(3):682-691. doi: 10.1194/jlr.P055491. Epub 2015 Jan 19. PMID: 25601961; PMCID: PMC4340315.
  • Kivimäki M, Steptoe A. Effects of stress on the development and progression of cardiovascular disease. Nat Rev Cardiol. 2018 Apr;15(4):215-229. doi: 10.1038/nrcardio.2017.189. Epub 2017 Dec 7. PMID: 29213140.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.