Rak szyjki macicy – Znaki ostrzegawcze
Każdy nowotwór należy do chorób niezwykle niebezpiecznych – powinien być wcześnie rozpoznany i otrzymać odpowiednie leczenie. Rak szyjki macicy nie jest więc żadnym wyjątkiem.
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie właśnie tej odmianie nowotworu. Bez wątpienia każda z nas powinna być świadoma potencjalnych objawów tej choroby. Późno wykryty rak szyjki macicy w większości przypadków jest nieuleczalny!
A zatem regularnie się badaj i nigdy nie lekceważ objawów, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu. Poniżej omawiamy szczegóły dotyczące głównych symptomów raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy – znaki ostrzegawcze
Różnorodne grupy badaczy zajmujące się problemem nowotworów zgodnie twierdzą, iż istnieje seria znaków sygnalizujących chorobę, których wszyscy powinni być świadomi.
W przypadku zaobserwowanego jakiegokolwiek niżej wymienionego symptomu zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem.
Siedem znaków ostrzegawczych przy wykrywaniu nowotworu to:
- Zmiany w oddawaniu kału lub moczu
- Niegojące się nadżerki
- Nieuzasadnione krwotoki bądź pojawienie się innych wydzielin z pochwy
- Pojawienie się guzków
- Nieustający kaszel bądź chrypa
- Niestrawność lub trudności przy przełykaniu
- Zmiany w wyglądzie pieprzyków
Przeczytaj także artykuł: Choroby typowo kobiece oraz ich objawy
Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy
Każdy powinien wiedzieć, iż za czynnik ryzyka możemy uznać wszystko, co potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo nabawienia się choroby. Czynniki te są różne w zależności od tego, z jakim nowotworem mamy do czynienia, na przykład rakiem skóry, płuc, piersi itd.
Gdy dojdzie do rozpoznania czynników zwiększających ryzyko zachorowania, należy skupić się na tych, które można zmienić bądź wyeliminować. Należą do nich np. palenie papierosów lub zachorowanie na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego.
Nie należy koncentrować się także na tych przyczynach, które niestety są od naszego postępowania niezależne, jak wiek czy uwarunkowania rodzinne. Poniżej wymienimy niektóre elementy wpływające na rozwój raka szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego lub HPV
Uważany jest on za najważniejszą przyczynę zachorowania na raka szyjki macicy. Lekarze zakładają, iż kobiety zarażają się wirusem HPV, a to z kolei skutkuje rozwojem raka szyjki macicy.
Potencjalnie jednak każda infekcja zaliczana do wysokiego ryzyka może przerodzić się w nowotwór. Szacuje się, iż dwie trzecie przypadków raka szyjki macicy spowodowanych jest przez wirus HPV 16 i 18.
Tytoń
U kobiet palących rak szyjki macicy pojawia się nawet dwukrotnie częściej niż u pań niepalących, a to dlatego gdyż palenie wystawia ciało na działanie wielu rakotwórczych substancji chemicznych, które oddziałują też na inne organy, nie tylko na płuca.
Niestety substancje te przedostają się do krwiobiegu poprzez wymianę gazów. Palenie powoduje również spadek efektywności systemu odpornościowego w walce z wirusem HPV.
Przeczytaj także artykuł: Jak rzucić palenie? Kilka porad
Immunosupresja
Wirus będący przyczyną AIDS, zwany HIV, przyczynia się do zniszczenia systemu immunologicznego i tym samym wystawia kobiety na większe ryzyko infekcji wirusem HPV. Wyjaśnia to przyczynę zwiększonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy wśród kobiet chorych na AIDS.
Chlamydia
Należy do grupy bakterii przenoszonych drogą płciową i zdolnych do zainfekowania całego systemy reprodukcyjnego. Badania pokazują, że wśród kobiet z chlamydią i tych, które przebyły ją w przeszłości, ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest większe.
Przeczytaj także artykuł: Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać
Dieta
Kobiety mające niewłaściwe nawyki żywieniowe, których dieta uboga jest w owoce, warzywa i sałatki, również zasilają grupę osób szczególnie narażonych na rozwój nowotworu szyjki macicy.
Tabletki antykoncepcyjne a rak szyjki macicy
Wiele dotychczasowych badań dowodzi, iż kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne są bardziej podatne na zachorowanie na raka szyjki macicy. Szczególnie dotyczy to długotrwałego stosowania leku.
W przypadku regularnego stosowania tabletek przez okres 5 bądź więcej lat prawdopodobieństwo zachorowania diametralnie rośnie. Jednakże, ryzyko to spada z chwilą odstawienia tabletek.
Znaki i symptomy raka szyjki macicy
Generalnie rzecz biorąc, sygnały ostrzegawcze pojawiają się dopiero w fazie, gdy symptomy przednowotworowe przeradzają się już w inwazyjne stadium raka i zarażone zostają sąsiadujące z nim tkanki. W tej sytuacji, najczęściej wstępującymi objawami są:
- Nietypowe krwawienia z pochwy
- Nietypowa wydzielina z pochwy
- Ból w czasie stosunku
Jednakże, jest to kwestia bardziej skomplikowana, gdyż powyższe symptomy mogą być również przyczyną innych problemów zdrowotnych nie powiązanych z rakiem.