Rak pęcherza moczowego – uważaj na tych 7 objawów
Pęcherz jest narządem mięśniowym w kształcie woreczka. Charakteryzuje się swoją zdolnością do kompresji i rozszerzania, kiedy przechowywany jest tam mocz wyprodukowany przez nerki. Rak pęcherza moczowego powstaje, kiedy złośliwe komórki nowotworowe w niekontrolowany sposób zaczynają rosnąć na błonie wewnętrznej tworząc guzy.
W większości przypadków rak pęcherza moczowego rozpoczyna się w nabłonku przejściowym, najbardziej wewnętrznej warstwie tego narządu. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby jest kluczowe, aby uniknąć tragicznych konsekwencji, ponieważ jej rozprzestrzenienie się na inne obszary pęcherza i na okoliczne tkanki może być kwestią dni.
Problemem może być jednak to, że wiele wczesnych objawów może być błędnie zinterpretowanych z powodu ich związków z innymi schorzeniami. To często utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.
Oznacza to, że bezwzględnie należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały raka, zwłaszcza jeśli występują u Ciebie pewne czynniki ryzyka, na przykład jeśli palisz lub jeśli jesteś narażona na kontakt z toksycznymi chemikaliami.
Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się wiedzą na temat siedmiu głównych objawów tej choroby. Jeśli je zauważysz i podejrzewasz, że rozwija się u Ciebie rak pęcherza moczowego, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dowiedz się więcej na ten temat!
1. Rak pęcherza moczowego i jego objawy – krew w moczu
Obecność krwi w moczu jest jednym z najwcześniejszych objawów raka pęcherza moczowego.
- Niektórzy pacjenci zauważą, że ich mocz się zmienił i przybiera różowawy odcień. W rzadszych przypadkach mocz przybiera kolor ciemnoczerwony.
- W innych przypadkach zmiany koloru moczu nie da się zauważyć gołym okiem. Jednak na podstawie badań lekarz może wykryć w moczu niewielkie ślady krwi.
- Te objawy mogą się utrzymywać przez kilka tygodni z rzędu lub pojawić jednego dnia i zniknąć drugiego.
- Jeśli rak pęcherza moczowego nie będzie leczony, w moczu ponownie zacznie pojawiać się krew.
Przeczytaj także: Barwa moczu – co warto wiedzieć?
2. Zmiany przy oddawaniu moczu
Zmiany przy oddawaniu moczu powinny być traktowane jako możliwa oznaka raka pęcherza moczowego, ponieważ są one praktycznie zawsze spowodowane infekcją.
Może to oznaczać szybką diagnozę raka.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z następujących objawów:
- Potrzeba częstych wizyt w toalecie, nawet wtedy, gdy pęcherz jest pusty.
- Zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy.
- Słaby przepływ moczu.
- Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
3. Ból z jeden strony pleców
Zakażenia układu moczowego, jak również kamica nerkowa i rak pęcherza moczowego mogą powodować niekomfortowy ból po jeden stronie dolnej części pleców.
Ból ten może być na początku mylony z bólem mięśni, jednak jego nawroty i intensywność powinny być dla Ciebie wskazówką, że przyczyną jest coś innego.
Ważne jest zwrócenie na niego uwagi, szczególnie jeśli towarzyszą mu zauważalne zmiany w moczu.
4. Utrata apetytu a rak pęcherza moczowego
W przypadku utraty apetytu należy przeanalizować wiele czynników. Wśród nich jest możliwość, że przyczyną jest rak pęcherza moczowego.
Pacjenci, u których rozwinął się guz na pęcherzu, stale doświadczają uczucia ciężkości, co może sprawić, że jedzenie nie będzie sprawiało im takiej przyjemności jak wcześniej.
5. Utrata wagi
Utrata apetytu i stres spowodowany rakiem mogą doprowadzić do niepokojącej utraty wagi pacjenta.
Może to prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, co osłabia odporność organizmu. W rezultacie dużo bardziej prawdopodobne jest dalsze namnażanie się komórek rakowych.
6. Rak pęcherza moczowego może wywołać stan zapalny
Zatrzymanie płynów lub obrzęk to konsekwencje reakcji zapalnej organizmu spowodowanej atakiem ze strony komórek nowotworowych. W tym szczególnym przypadku najbardziej oczywiste miejsca to brzuch i nogi, ponieważ pęcherz nie jest dłużej w stanie prawidłowo usuwać płynów z organizmu.
Zobacz też: 7 produktów na podrażnienia trzustki i wątroby
7. Uczucie zmęczenia i anemia
Inną konsekwencją utraty apetytu spowodowanej rakiem pęcherza moczowego jest silne uczucie zmęczenia, z którym zwykle wiąże się anemia. Kiedy brakuje Ci składników odżywczych, zmniejsza się produkcja komórek krwi i do komórek trafia mniej tlenu. Rezultatem jest zmęczenie fizyczne i psychiczne.
Podsumowując, opisane powyżej objawy mogą być zupełnie nieszkodliwe lub wskazywać na mniej poważne schorzenie. Mimo to, należy poddać się odpowiednim badaniom lekarskim w celu ustalenia, czy dane objawy mogą mieć związek z rakiem pęcherza moczowego. Podobnie jak w przypadku innych form tej choroby, szybkie wykrycie jest kluczem do udanego leczenia.