Rak jelita – dowiedz się jakie są objawy i leczenie

Leczenie raka jelita różni się w zależności od stadium nowotworu. Innymi słowy, leczenie zależy od tego, jak guz usadowiony jest przy ścianie jelita lub innych tkanek.
Rak jelita – dowiedz się jakie są objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2023

Leczenie pacjenta u którego występuje rak jelita jest oparte na kilku metodach oraz lekach. Ma na celu wyeliminowanie złośliwych komórek rakowych u pacjenta. Poniżej przeczytasz co przyczynia się do zachorowania na nowotwór jelita, jakie mogą być objawy oraz jak przebiega leczenie.

Czym jest rak jelita grubego?

Rak okrężnicy (zwany także rakiem jelita grubego) to obecność złośliwych guzów w okrężnicy i odbytnicy. Okrężnica i odbytnica są częścią jelita grubego w przewodzie pokarmowym, a więc częścią przewodu żołądkowo-jelitowego.

Co powoduje raka okrężnicy?

Rak jelita grubego zaczyna się jako rozrost znany jako polip, tworzący się w wewnętrznej wyściółce okrężnicy lub odbytnicy.

Polip jest widoczną grudą, a większość z nich nie przekształca się w nowotwór. Główne typy polipów to:

  • Polipy gruczolakowate: mogą stać się nowotworem, dlatego nazywane są przedrakowymi polipami gruczolakowatymi.
  • Polipy zapalne i polipy hiperplastyczne: zwykle nie są przedrakowe.

Większość przypadków raka okrężnicy i odbytnicy rozwija się z gruczolaka lub gruczolakowatego polipa. Zwykle tworzą się dwa lub więcej polipów i często są większe niż jeden centymetr. Ponadto po ich usunięciu może pojawić się również dysplazja.

kobieta ma ból brzucha. Okrężnica

Dysplazja to komórki, które wydają się anormalne, choć nie w takim stopniu jak komórki nowotworowe. W miarę upływu czasu mogą atakować one ściany okrężnicy i odbytnicy.

Ściany mają różne warstwy. Rak formuje się w najgłębszej warstwie błony śluzowej, a następnie rozprzestrzenia na zewnątrz podczas wzrostu – atakując pozostałe warstwy.

Ponadto rak może przemieszczać się w kierunku naczyń krwionośnych lub limfatycznych za pośrednictwem “mniejszych ścieżek”. W ten sposób komórki nowotworowe mogą poruszać się w kierunku pobliskich węzłów chłonnych.

Rak jelita – objawy

Oto główne objawy raka jelita grubego. Jednakże należy pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od miejsca rozwoju polipów, od stadium zaawansowania i ewentualnej obecności przerzutów:

  • Krwisty kał (krew może być czerwona lub czarna). Krew pojawia się zwykle w przypadkach guzów odbytnicy, esicy i zstępującej okrężnicy.
  • U osób z rakiem okrężnicy i odbytnicy może rozwinąć się niedokrwistość, która prowadzi do zmęczenia, kołatania serca, duszności i zawrotów głowy.
  • Zmiana ruchu jelit: problemy z biegunką lub zaparciami.
  • Stolec ołówkowaty: występuje, gdy guz wpływa na przechodzenie stolca przez jelita.
  • Uczucie niepełnego opróżnienia stolca: Jest to typowy objaw, gdy guz jest obecny w odbytnicy lub w okrężnicy zstępującej.
  • Ból brzucha jest częstym objawem. Wynika to z guza blokującego otwarcie przewodu jelitowego. W niektórych przypadkach może to prowadzić do wymiotów i zaparć.
  • Ekstremalne zmęczenie i niewyjaśniona utrata masy ciała.

Diagnoza

  • Kiedy w okrężnicy pojawia się podejrzana nieprawidłowość, specjalista medyczny najpierw skomplementuje historię medyczną pacjenta i przeprowadzi badanie fizyczne w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia.
  • Następnie specjalista przeprowadzi obserwację kanału odbytu. Badanie doodbytnicze to badanie odbytu i części odbytnicy. Choć może być to nieprzyjemne, nie jest to bolesne. Kluczem jest rozluźnienie mięśni.
  • Należy podkreślić, że obserwacja odbytnicy nie jest wystarczająca, aby postawić ostateczną diagnozę. Aby mieć odpowiednie rozpoznanie, pacjent musi przejść kolonoskopię.
  • Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala lekarzowi zobaczyć całą błonę śluzową okrężnicy i odbytnicy za pomocą przyrządu w kształcie węża (endoskop), który jest włożony do odbytu. Jeśli lekarz znajdzie jakąś nietypową masę podczas kolonoskopii, pobiera się próbkę z podejrzanego obszaru (biopsję) i bada pod mikroskopem.

Rak jelita grubego – rodzaje

W większości przypadków złośliwe nowotwory, które występują w okrężnicy, rozwijają się przed wcześniejszymi zmianami w błonie śluzowej. Przykładami wcześniejszych zmian są polipy lub choroby zapalne. Patrząc przez soczewkę mikroskopu, można zobaczyć różne typy nowotworów.

Na przykład gruczolakorak to taki, który może pojawić się w gruczołach okrywających wewnętrzną okrężnicę i odbytnicę. Gruczolakorak jest tak powszechny, że pojawia się w 90% wszystkich przypadków.

Mogą jednak pojawić się także następujące rodzaje raka:

  • Mięsaki: guzy w tkance łącznej przewodu pokarmowego.
  • Chłoniaki: rak w komórkach odpowiedzialnych za ochronę żołądka i jelit.
  • Rakowiak: pojawia się w komórkach produkujących hormony przewodu pokarmowego.

Rak jelita – leczenie

Do leczenia raka jelita grubego można wykorzystać różne metody, które uzupełniają się wzajemnie. Wybór planu leczenia zależy od decyzji pacjenta (po otrzymaniu informacji od lekarza), a także od szeregu czynników dotyczących jego stanu i stanu guza.

Rak jelita

Jakie czynniki są ważne?

Ogólnie rzecz biorąc czynniki, które mają wpływ na leczenie raka okrężnicy są następujące: ogólny stan zdrowia pacjenta, lokalizacja guza i stadium raka.

Leczenie raka dzieli się na dwa rodzaje:

lekarze operują

Leczenie miejscowe

Ten rodzaj leczenia raka okrężnicy dotyczy nowotworów obecnych w węzłach chłonnych. Podziały tego rodzaju leczenia to:

  • Chirurgia

Chirurgia jest stosowana zarówno w przypadku guzów okrężnicy, jak i odbytnicy. Zwykle pacjent jest przyjmowany do szpitala dzień przed operacją. Ważne jest aby pacjent zastosował się do zaleceń lekarza i odpowiednio przygotował do zabiegu. Trzy dni przed operacją należy zastosować odpowiednią dietę i środki przeczyszczające, aby uniknąć powikłań.

Rak jelita grubego: Chirurdzy usuwają obszar zawierający guz, a także otaczającą tkankę i zaatakowane węzły chłonne. Następnie końce każdego boku jelita grubego są połączone.

Rak odbytnicy: Chirurdzy usuwają obszar z guzem. Następnie odbytnica i odbyt są połączone.

  • Radioterapia

Radioterapia to kolejny rodzaj leczenia raka odbytnicy. Polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego w celu wyeliminowania komórek nowotworowych. W przypadku radioterapii istnieją dwa sposoby leczenia raka okrężnicy:

Zewnętrzna: Promieniowanie zewnętrzne jest oparte na maszynie (akcelerator liniowy). Podczas tego procesu pacjent musi leżeć nieruchomo na łóżku do badań. Administratorzy zaznaczają dotknięty obszar tuszem, który musi pozostać widoczny do zakończenia leczenia. Pacjenci mogą otrzymywać codzienne sesje podzielonej dawki w celu zapobiegania niepożądanym działaniom ubocznym.

Wewnętrzny: Jest to również znane jako radioterapia wewnątrzkomorowa. W celu przeprowadzenia wewnętrznej radioterapii materiały radioaktywne umieszcza się blisko guza. Procedura polega na umieszczeniu szerokiego endoskopu w końcowej części odbytnicy.

Leczenie raka okrężnicy (ogólnoustrojowe)

Ta metoda leczenia działa na całe ciało w celu wyeliminowania złośliwych komórek. Lekarze stosują chemioterapię w celu przeprowadzenia tego procesu.

Rak jelita – jak można przygotować się na leczenie?

  • Podziel się swoimi obawami i pytaniami ze specjalistami medycznymi.
  • Poproś o informacje na temat procedur i ich skutków ubocznych.
  • Wykonuj polecenia lekarzy i stosuj się do wszystkich zaleceń.
  • Naucz się technik relaksacyjnych, ponieważ będą one świetną pomocą z emocjonalnego punktu widzenia.
  • Ponieważ zabiegi terapii przeciwnowotworowej pozostawiają pacjentów bardzo zmęczonych, wyczerpanych, staraj się odpoczywać jak najwięcej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.