Rak jajnika - jak jest wykrywany?
Choroby tak groźne jak nowotwory, między innymi rak jajnika, wykazują pewne oznaki. Nie zawsze wiążą się z tym problemem. Powinniśmy jednak zwrócić na nie uwagę, aby móc wykryć chorobę na czas i z zacząć z nią walczyć.
W tym artykule opiszemy kilka zaleceń, których warto przestrzegać, aby rak jajnika nie zaskoczył cię w zaawansowanym stadium. Wykrywanie zmian nowotworowych na wczesnym etapie jest kluczem do tego, aby móc zaplanować leczenie i uniknąć poważnych komplikacji.
Około 20% przypadków raka jajnika jest wykrywane we wczesnym stadium. Przekłada się to na co najmniej 94% szansy na utrzymanie pacjentki przy życiu i całkowite wyleczenie.
Rak jajnika: stadia rozwoju
Rak jajnika może rozwinąć się nawet do czwartego stadium, w zależności od tego, jak bardzo nowotwór rozszerzył się w organizmie:
- Pierwsze stadium: nowotwór ogranicza się do jednego lub obu jajników
- Drugie stadium: nowotwór ogranicza się do miednicy
- Trzecie stadium: guz jest poza miednicą, ale ogranicza się do jamy brzusznej lub zajmuje węzły chłonne, nie wliczając wnętrza wątroby
- Czwarte stadium: nowotwór rozprzestrzenia się na wątrobę lub poza jamę brzuszną
Rak jajnika – jak go wykryć?
1. Rutynowe badania
Przede wszystkim regularnie wykonuj badania kontrolne, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli chodzi o wykrywanie raka, najważniejsza jest profilaktyka.
Podczas badania miednicy lekarz zbada jajniki i macicę w celu określenia ich wielkości, kształtu i obecności zmian. W ten sposób każdy rodzaj nowotworu związanego z układem rozrodczym może być wykryty na wczesnym etapie.
- Ponadto istnieje również test znany jako system Papanicolaou. Jest on skuteczny we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy. Jednak nie działa on w przypadku wykrywania raka jajnika.
- Niestety ten test może wskazać rak jajnika tylko wtedy, gdy ten znajduje się już w zaawansowanym stadium.
2. Rak jajnika a czynnik genetyczny
Statystyki pokazuję, że u około 10% kobiet, u których wystąpił rak jajnika, istnieje czynnik genetyczny. Oznacza to, że prawdopodobnie przypadki tej choroby zdarzały się w ich historii rodzinnej.
- Dlatego kobiety te powinny przejść analizę mutacji w genach BRCA1 i BRCA2.
- Testy polegają na prostej analizie krwi i mogą określić czy istnieje genetyczny czynnik ryzyka na zachorowanie na raka. Mogą również wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.
3. Testy wykrywania w zaawansowanych stadiach
Jeśli postawiona została diagnoza, istnieje kilka procedur, z których lekarze mogą skorzystać, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest rak i jak bardzo się rozprzestrzenił.
- Histeroktomia
- Usunięcie jajników i jajowodów
- Biopsja węzłów chłonnych aorty i miednicy
- Biopsja otrzewnej
W przypadku, gdy lekarz wykryje raka jajnika w stadium 4 (co oznacza, z przerzutami poza jamę brzuszną i wewnątrz wątroby), zacznie stosować chemioterapię przed wykonaniem operacji.
Możliwe leczenie raka jajnika
Ogólnie rzecz biorąc, leki stosowane w leczeniu raka jajnika mają zwykle mniej skutków ubocznych niż inne leki stosowane w chemioterapii.
Chemioterapię można podać na dwa sposoby: dożylnie lub bezpośrednio.
Według najnowszych badań podawanie dootrzewnowe znacząco zwiększa przeżycie. Jest to najczęstsza metoda po optymalnej chirurgii cytoredukcyjnej.
Przeczytaj również: Diagnoza nowotworu – jak przyjąć tę wiadomość?
Czy istnieje skuteczny sposób, aby zapobiec nowotworom jajników?
Oprócz okresowych badań nie ma znanego sposobu zapobiegania rakowi jajnika. Usunięcie jajowodów i jajników może zapobiec chorobie. Jest to jednak bardzo inwazyjna operacja, która ma poważne przeciwwskazania.
Jeśli kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne przez ponad dziesięć lat, ryzyko zachorowania na raka jajnika znacznie się zmniejsz a.
Podwiązanie jajowodów również zmniejsza ryzyko wystąpienia guza jajnika. W każdym razie, najważniejsze, aby nie zapominać o corocznych badaniach kontrolnych lub w razie potrzeby biopsjach, które analizują komórki i zapewniają, że wszystko jest w porządku.
Pomoże to zachować spokój i jest najlepszym sposobem na wykrycie problemu na czas.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Biblioteca Nacional de Medicina de los Estados Unidos. Ecografía trasvaginal. (n.d.). Medlineplus.gov. Retrieved November 17, 2022, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003779.htm
- Eoh, K. J., Lee, J.-Y., Nam, E. J., Kim, S., Kim, Y. T., & Kim, S. W. (2017). Long-term survival analysis of intraperitoneal versus intravenous chemotherapy for primary ovarian cancer and comparison between carboplatin- and cisplatin-based intraperitoneal chemotherapy. Journal of Korean Medical Science, 32(12), 2021. https://doi.org/10.3346/jkms.2017.32.12.2021
- González-Hernando, C., Almeida, M. Souza-de, Martin-Villamor, P., Cao-Torija, M. J., & Castro-Alija, M. J.. (2013). La píldora anticonceptiva a debate. Enfermería universitaria, 10(3), 98-104. Recuperado en 17 de noviembre de 2022, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-70632013000300005&lng=es&tlng=es.
- Malkasian GD Jr, Knapp RC, Lavin PT, et al. (1988). Preoperative evaluation of serum CA 125 levels in premenopausal and postmenopausal patients with pelvic masses: discrimination of benign from malignant disease. Am J Obstet Gynecol. 159(2):341-6. https://doi.org/10.1016/s0002-9378(88)80081-4
- San Román, J. (2010). Rol del CA 125 y del PET/TC en el cáncer de ovario. Revista Argentina de Radiología / Argentinian Journal of Radiology, 74(3), 261–263. http://www.scielo.org.ar/scielo.php?pid=S1852-99922010000300009&script=sci_arttext&tlng=pt
- American Society Cancer. ¿Se puede detectar el cáncer de ovario en sus comienzos? (n.d.). Cancer.org. Retrieved November 17, 2022, from https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-ovario/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/deteccion.html