Rak endometrium - leczenie po jego rozpoznaniu
Rak endometrium jest możliwy do wyleczenia. Na początek jednak musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że powstaje on wtedy, gdy w macicy pojawiają się komórki nowotworowe. Zaczynają się one wtedy dzielić i atakować następnie sąsiednie tkanki.
Rak endometrium – informacje podstawowe
Rak endometrium to problem zdrowotny, którego wyleczenie jest jak najbardziej możliwe. Ten stan dotyczy głównie kobiet po menopauzie. Ponadto bardzo często jest także wynikiem pewnych hormonalnych terapii zastępczych, które przyczyniają się do jego rozwoju.
Rak to choroba charakteryzująca się pojawieniem się nieprawidłowych komórek, które szybko się rozmnażają i rosną w niekontrolowany sposób. Zatem ich wysoka proliferacja jest tym, co tworzy guzy nowotworowe.
Jedną z cech raka jest to, że komórki nowotworowe dzielą się i namnażają oraz atakują następnie inne tkanki. Medycyna określa takie zjawisko jako przerzuty.
Jednak społeczność naukowa wybiera nazwy różnych typów raka w zależności od narządu, w którym się nowotwór rozwija. Tak więc rak endometrium wpływa bezpośrednio na macicę i układ rodny.
Rak endometrium jest najczęstszym typem nowotworu macicy. Jak sama nazwa wskazuje, bezpośrednio atakuje endometrium, czyli najbardziej wewnętrzną wyściółkę tego narządu. Ponadto zwykle pojawia się po menopauzie i w większym stopniu dotyka kobiety otyłe.
Ponadto hormonalne terapie zastępcze, które zawierają wysokie dawki syntetycznych estrogenów, mogą sprzyjać rozwojowi tego problemu zdrowotnego.
Każdy sukces w leczeniu raka endometrium w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, im wcześniej go wykryjesz, tym skuteczniejsze będzie Twoje leczenie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Endometrioza – 5 najważniejszych faktów
Grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka endometrium
Istnieją pewne czynniki ryzyka związane z ze zwiększoną podatnością na rozwój raka endometrium. Należą do nich przede wszystkim:
- Przede wszystkim wiek powyżej 50 lat. Zależność ta wynika z tego, że praktyka pokazuje, że rak endometrium rzadko występuje u kobiet poniżej 40 roku życia, które nie przeszły jeszcze menopauzy.
- Ponadto nadwaga jest ważnym czynnikiem podwyższonego ryzyka.
- Cukrzyca
- Niepłodność lub brak dzieci.
- Przedwczesne dojrzewanie, które spowodowało wystąpienie miesiączki w bardzo młodym wieku.
- Hormonalne leczenie dużymi dawkami estrogenów lub progesteronu.
- Tamoksyfen, który jest szeroko stosowanym lekiem do chemioterapii raka piersi. Naukowcy udowodnili, że skutki uboczne zażywania tego leku obejmują między innymi możliwość wystąpienia raka endometrium.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że chociaż czynniki te obserwowane są znacznie częściej u kobiet z rakiem endometrium, to jednak w niektórych przypadkach nie występują one w ogóle mimo pojawienia się choroby.
Objawy, jakimi cechuje się rak endometrium
Najczęstszym objawem tego typu raka jest nieprawidłowe krwawienie z pochwy, które może mieć miejsce między miesiączkami lub po menopauzie. Kobiety po menopauzie, u których wystąpiło krwawienie z pochwy, muszą skonsultować się z ginekologiem. Sprawa ta jest istotna o tyle, że może to być wczesny objaw choroby.
Ważne jest zatem to, by zwracać uwagę na tego typu objawy, ponieważ mogą one pomóc we wczesnym zapobieganiu tej chorobie i decydować o powodzeniu wybranego przez lekarza sposobu leczenia.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy – jak sobie z nim poradzić?
Metody leczenia raka endometrium
Istnieją różne sposoby leczenia kobiet z rakiem endometrium. Dlatego właśnie lekarze muszą najpierw ocenić dostępne opcje w zależności od stadium choroby. Ponadto społeczność naukowa nadal pracuje nad kolejnymi badaniami i wdrażaniem nowszych i skuteczniejszych opcji leczenia.
Do najważniejszych metod leczenia pozwalających uporać się z nowotworami endometrium należą między innymi:
Zabieg operacyjny
Kobieta, którą dopadł rak endometrium spośród wielu dostępnych opcji może zdecydować się po prostu na histerektomię. Zabieg tej na usunięciu macicy i wszelkich innych znajdujących się w pobliżu narządów, które mogą tego wymagać.
Jest to opcja będąca rozwiązaniem tylko w przypadkach, w których rak endometrium rozprzestrzenił się na sporym obszarze.
Inne, mniej agresywne możliwości obejmują między innymi usunięcie tylko samej tkanki rakowej. W ten sposób chirurg może na przykład usunąć same jajniki, szyjkę macicy lub macicę.
Radioterapia
Ten rodzaj leczenia wykorzystuje promieniowanie o wysokiej energii do niszczenia komórek rakowych.
- W przypadku radioterapii zewnętrznej urządzenie emituje promieniowanie z zewnątrz ciała.
- Natomiast radioterapia wewnętrzna polega na umieszczeniu instrumentu bezpośrednio w obszarze dotkniętym chorobą i emisję promieniowania bezpośrednio na tkankę nowotworową.
Chemoterapia
Istnieje wiele różnych leków stosowanych w chemioterapii mających na celu zniszczenie komórek rakowych oraz zapobiegania ich dalszemu rozwojowi. Lekarze często przepisują chemioterapię ogólnoustrojową, doustną lub w postaci zastrzyków. Zabieg ten dociera do wszystkich tkanek ciała pacjentki.
Istnieje również chemioterapia miejscowa, którą lekarze stosują bezpośrednio do jamy brzusznej.