Radiofrekwencja skóry twarzy: poznaj jej zalety
Radiofrekwencja skóry twarzy to temat, który coraz częściej pojawia się w naszych rozmowach. Ta technika nie jest aż tak nowa, ale niedawno została dopracowana. Czytając poniższy artykuł dowiesz się na czym polega ten zabieg oraz poznasz jego działanie.
Zarówno lekarze, jak i pacjenci twierdzą, że radiofrekwencja skóry twarzy ma wiele zalet. Chociaż ta technika ma również swoich krytyków, to zaszło w niej wiele zmian na lepsze.
To technika, która znacząco różni się od operacji estetycznych, ale stała się ich głównym konkurentem. Fakt, że jest nieinwazyjna, sprawia, że jest tańsza, a jej rezultaty są widoczne w dość krótkim czasie.
Często nazywa się ją niechirurgicznym liftingiem twarzy, chociaż to określenie nie jest poprawne. W przeciwieństwie do technik chirurgicznych nie wymaga stosowania narkozy ani nie niesie ze sobą niebezpieczeństw związanych z większymi zabiegami.
W tej technice energia jest wykorzystywana jako ciepło. Radiofrekwencja (RF) emituje energię, która przenika przez skórę właściwą, aby stymulować produkcję i regenerację kolagenu.
Pożądane efekty można osiągnąć dzięki ciepłu, które sprawia, że fibroblasty, jeden z rodzajów komórek obecnych w skórze, produkują nowy kolagen. Radiofrekwencja może być używana na takich obszarach ciała jak szyja, pośladki i brzuch.
Zalety radiofrekwencji widać zwłaszcza podczas stosowania jej na twarzy. Zazwyczaj pacjentka będzie potrzebowała więcej niż jednego zabiegu, prawdopodobnie przynajmniej sześciu.
Radiofrekwencja skóry twarzy: urządzenia służące do tego celu
Zalety radiofrekwencji skóry twarzy nie są zależne od jednego typu urządzenia. Można używać masażerów, tonerów lub stymulatorów. Wszystkie działają na tej samej zasadzie.
Przed rozpoczęciem sesji należy bardzo dokładnie oczyścić skórę. Na twarzy nie mogą znajdować się żadne pozostałości makijażu ani innych substancji, które będą stanowiły przeszkodę dla działania energii cieplnej.
Następnie kosmetyczka rozprowadzi na twarzy żel przewodzący ciepło. Jest to substancja, która umożliwia przewodzenie energii. Wybrane urządzenie jest przykładane do żelu, a kosmetyczka zaczyna nim jeździć po skórze.
Czasami radiofrekwencję skóry twarzy łączy się ze stosowaniem kwasu hialuronowego, który poprawia jej działanie.
Możemy wyróżnić trzy systemy radiofrekwencji:
- Monopolarna. Działa na tkankę tłuszczową obecną w głębokich warstwach skóry.
- Bipolarna. Działa na powierzchowne warstwy skóry.
- Tripolarna. Łączy metodę monopolarną i bipolarną, stymulując produkcję kolagenu i elastyny oraz usuwając tkankę tłuszczową. To system, który jest najczęściej polecany w dzisiejszych czasach, ponieważ jest najbardziej skuteczny.
Przeczytaj również: Kolagen i jego utrata – jak zwiększyć jego produkcję?
Działania niepożądane i przeciwwskazania
Skutki uboczne związane z radiofrekwencją skóry twarzy są związane z ciepłem, które jest transmitowane do twarzy. Chociaż ta technika nie wywołuje bólu, może powodować opuchliznę i podrażnienie skóry. W ekstremalnych przypadkach mogą pojawiać się siniaki, które z czasem znikają. Jednak nie zdarza się to często.
Niektóre kraje zgłosiły przypadki, w których po sesjach wystąpiły zmiany w przewodnictwie nerwu twarzowego i trójdzielnego. Takie dane sugerują, że należy opracować jasne wytyczne odnośnie tego, kto powinien korzystać z tej techniki.
Oto przeciwwskazania uzgodnione przez międzynarodowych ekspertów, które sprawiają, że nie powinno się stosować radiofrekwencji skóry twarzy:
- Przede wszystkim ciąża i karmienie piersią. Adipocyty (komórki tłuszczowe) usuwane podczas stosowania tej techniki przemieszczają się przez cały układ limfatyczny. Tym samym mogą dotrzeć do embrionu lub dziecka, które kobieta karmi piersią.
- Występowanie nowotworu. Zazwyczaj onkolodzy zalecają odczekanie pięciu lat od momentu remisji.
- Używanie rozrusznika serca. Ciepło wydzielane przez urządzenia może wywierać wpływ na działanie rozruszników.
- Występowanie poważnych chorób serca. Energia cieplna wywołuje rozszerzanie naczyń krwionośnych, a usunięty tłuszcz krąży we krwi. Oba te fakty są szkodliwe dla pacjentów z chorobami serca. Jeśli mimo tego chcesz poddać się radiofrekwencji skóry twarzy, powinnaś najpierw zasięgnąć porady swojego kardiologa.
Przeczytaj również: Głębokie zmarszczki – 3 naturalne maseczki aby je zniwelować
Radiofrekwencja skóry twarzy i jej zalety
Eksperci na całym świecie przeprowadzają coraz więcej badań naukowych, które wykazują zalety terapii RF. Póki co udowodniono jej wpływ na regenerację kolagenu. Nowy kolagen sprawia, że skóra odzyskuje gładkość i napięcie tkankowe oraz zmniejsza zmarszczki.
Stymulacja kaloryczna poprawia również krążenie w miejscach przyłożenia głowicy. Nie chodzi jedynie o krążenie krwi, ale także limfy, co umożliwia usuwanie nadmiaru płynów i komórek.
Badania wykazały:
- Uniesienie brwi do 1 mm po zabiegach wykonywanych przez trzy miesiące.
- Zmniejszenie bruzdy nosowo-wargowej oraz zmarszczek w 50% przypadków.
- Lepszy kształt policzków u 60% pacjentów.
Znacząca część pacjentów jest zadowolona z efektów terapii. Zazwyczaj osoby, które poddały się zabiegom RF uważają, że widzą ich rezultaty.
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem terapii powinnaś udać się na konsultację lekarską. Poza tym upewnij się, że osoba wykonująca zabiegi posiada odpowiednie kwalifikacje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayoral F. A. Skin Tightening With a Combined Unipolar and Bipolar Radiofrecuency Device. Journal of Drugs in Dermatology. 2007.
- Fernández, R. Rodríguez, and M. Mayo Ávila. “La radiofrecuencia contra el envejecimiento de la piel.” Cuestiones de fisioterapia: revista universitaria de información e investigación en Fisioterapia 34 (2007): 70-74.
- Pumarino Santofimia, R. García, and A. Sanchez Olaso. “Láser, luz pulsada, radiofrecuencia y otras fuentes de energía:¿ complemento ocasional a la Cirugía Plástica?.” Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana 34.1 (2008).