Radikulopatia: przyczyny, objawy i leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie radikupolatię niezwłocznie zgłoś się do lekarza specjalisty. Dokładna diagnoza jest decydująca dla wyboru odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, co może ją powodować i jakie są objawy, które pomaga ją skutecznie rozpoznać.
Radikulopatia: przyczyny, objawy i leczenie
Michelle Torres

Napisane i zweryfikowane przez fizjoterapeuta Michelle Torres.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Radikulopatia nie pojawia się często w dyskursie dotyczącym chorób w okolicy kręgosłupa. Być może coś obiło Ci się o uszy, jednak wciąż nie znasz dokładnych przyczyn i objawów tego schorzenia.

Dowiedz się więcej na ten temat. Najpierw o samym kręgosłupie, później przechodząc do charakterystyki tego schorzenia. Wspólnie zdobędziemy dzięki temu artykułowi niezbędne informacje.

Kręgosłup człowieka

Columna vertebralis, czyli kręgosłup jest strukturą kostną naszego organizmu, elementem szkieletu osiowego ssaków. Tworzą go kręgi, które chronią szpik i pozwalają nam na swobodne poruszanie się.

Kręgi charakteryzują się zaś otworami z każdej swojej strony, z nich wychodzą nerwy przechodzące dalej do różnych części naszego ciała. Przede wszystkim kręgosłup ochrania nasz rdzeń kręgowy.

Jest jak swoista rura ochraniająca, a kręgi przypominają pierścienie. Od rdzenia odchodzą parzyste nerwy rdzeniowe, wychodzące przez odpowiednie otwory międzykręgowe. Ta część, która wychodzi z kręgów nazywana jest korzeniem nerwowym.

Radikulopatia (nazywana też korzeniowym zapalenie nerwu, syndromem korzeniowym) to uciskanie nerwu, dokładnie w korzeniu nerwowym.

Jakie są jej przyczyny? Jakie są jej objawy kliniczne? W tym artykule pomagamy w rozwiązywaniu tych zagwozdek i opowiadamy o jego leczeniu.

Radikulopatia – poznaj jej główne przyczyny

Ważne jest, aby odpowiednio określić przyczynę radikulopatii, ponieważ od niej zależy leczenie.
Oto najczęstsze przyczyny, prowadzące do radikulopatii:

  • Problemy z kręgosłupem.
  • Osteofity (tzw. dzioby lub narośla kostne).
  • Zagęszczanie więzadeł w okolicy.
  • Spondylolisteza (kręgozmyk).
  • Promieniowanie od kręgosłupa
  • Dyskopatia.
  • Osłabienia i zwyrodnienia kości.
  • Stany zapalne kości.
  • Cukrzyca.
  • Guz.
  • Poważna skolioza.
  • Choroba opon mózgowych.
  • Wypuklina krążka międzykręgowego. Uważana jest za najczęstszą przyczyną tego schorzenia.
  • Kiła.

Każdy z nich może zmniejszyć przestrzeń międzykręgową, przez którą przechodzi nerw i naruszyć jego prawidłowe funkcjonowanie.

Radikulopatia – najczęstsze symptomy

Ponieważ problem występuje w korzeniu nerwowym, objawy zazwyczaj występują w tej części ciała, która odpowiada dotkniętemu nerwowi. Ogólnie rzecz biorąc, objawy zazwyczaj przyjmują formę poniższych kombinacji:

Radikulopatia - ból pleców i kręgosłupa
  • Ból ostry, przewlekły i promieniujący, w tym przypadku nazywamy go “bólem korzeni”.
  • Słabość lub trudność w kontrolowaniu mięśni.
  • Zwiększona wrażliwość na ból w okolicy dermatomu (hiperalgezja).
  • Drętwienie i mrowienie.
  • Trudności ruchowe.

Lokalizacja tych objawów będzie zależeć od miejsca występowania radikulopatii.

Radikulopatie szyjne

Uszkodzenie ogona końskiego (ostatnie nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego), które zajmują mnogie korzenie lędźwiowe i krzyżowe, wywołują objawy w obu kończynach dolnych. Co więcej, mogą też zaburzać czynności zwieraczy oraz negatywnie wpływać na sprawność seksualną.

Ten rodzaj schorzenia odpowiada odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Nerwy w tym obszarze kontrolują mięśnie i czucie w szyi i ramionach. W radikulopatii szyjnej objawy są zwykle odczuwalne w ramieniu, barku lub szyi.

Radikulopatia szyjna może powodować ból i osłabienie przedramienia oraz mrowienie niektórych z naszych palców.

Radikulopatia piersiowa

Odpowiada ona kręgosłupowi w odcinku piersiowym. Nerwy te kontrolują mięśnie i doznania w części klatki piersiowej i żeberach. Jest to radikulopatia najmniej powszechna ze wszystkich.

Radikulopatia lędźwiowa

Odpowiada to kręgosłupowi lędźwiowemu (odcinek L5-S1). Nerwy w tym obszarze kontrolują mięśnie i czucie od pośladków i bioder, aż do stóp. Dlatego też objawy radikulopatii lędźwiowej są zwykle odczuwalne w dolnej części pleców, bioder, nóg i stóp.

  • W najcięższych przypadkach, zagrożona jest kontrola naszych zwieraczy. Jeśli ucisk następuje na wyjściu nerwu kulszowego, najczęstszym objawem jest ból od dolnej części pleców do podeszwy stopy i w dół pleców nogi. Zjawisko to znane jest jako rwa kulszowa.
  • W radikulopatii czasem występuje opadanie stopy z niedowładem przedniego i tylnego mięśnia piszczelowego oraz mięśni strzałkowych. Możliwa jest utrata czucia na goleni i na grzbiecie stopy.

Wyróżnia się też radikulopatie infekcyjne, np. wiąd rdzenia, czy poliradikulopatię u pacjentów zakażonych HIV. 

Radikulopatia – odpowiednie leczenie

Terapia fizyczna i ćwiczenia mogą być wystarczające dla niektórych pacjentów z radikulopatią. Wyróżnia się jednak też takie przypadki, w których niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, oraz innego rodzaju interwencje. Poprawę komfortu chorego przynosi unikanie pozycji nasilających ból.

Fizjoterapia

Leczenie powinno być ukierunkowane na usunięcie przyczyny ucisku nerwu, ponieważ przywracając nerw do jego normalnego funkcjonowania, objawy ustąpią.

  • Zdecydowana większość pacjentów z radikulopatią bardzo dobrze reaguje na fizykoterapię i ćwiczenia fizyczne. U niektórych pacjentów sprawdza się przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, masaże lub akupunktura.
  • Jednak w niektórych przypadkach, gdy ból jest nie do zniesienia, potrzebne będą też przyjmowane lekarstwa. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz leki rozluźniające mięśnie szkieletowe.

Podsumowanie

Przede wszystkim czas od momentu wystąpienia objawów do momentu rozwiązania problemu może być bardzo różny u poszczególnych osób, ponieważ zależy to od dwóch czynników:

  • Nasilenie objawów. Jeśli ból jest bardzo silny, należy go najpierw zmniejszyć, aby ułatwić leczenie przyczyny.
  • Przyczyna kompresji nerwów. Złamanie lub guz może wymagać podejścia chirurgicznego, które transformuje kolejne leczenie i zmienia czas wyeliminowania problemu i wyleczenia.

Pamiętajmy, że dwie osoby mogą mieć te same objawy, ale mogą wymagać zupełnie innego leczenia. Dlatego ważne jest, aby otrzymać właściwą diagnozę lekarską. Im wcześniej zostanie ustalona przyczyna, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Co istotne, postawienie prawidłowej diagnozy radikulopatii wymaga wykonania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Jeśli podejrzewasz u siebie radikupolatię, udaj się do zaufanego lekarza, który oceni cię i pomoże ci podjąć decyzję o planie leczenia. Nie warto żyć z tym przewlekłym bólem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.