Pyłek pszczeli – odkryj 5 właściwości zdrowotnych!

Pyłek pszczeli posiada wyjątkowe właściwości, które sprawiają że jest niesamowicie korzystny dla naszego zdrowia. Koniecznie dowiedz się o nim więcej!
Pyłek pszczeli – odkryj 5 właściwości zdrowotnych!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak wspaniałe korzyści zdrowotne może Ci dać pyłek pszczeli? Czy już go próbowałaś? Pyłek pszczeli jest znacznie mniej popularny i znany niż miód, ale ma mnóstwo wspaniałych właściwości zdrowotnych. Różnica w popularności wynika natomiast z prostej kwestii – miód jest słodki, dzięki czemu ma mnóstwo różnych zastosowań w kuchni.

Łatwo też znaleźć przepisy na domowe kosmetyki z jego użyciem. Pyłek pszczeli natomiast jest nieco trudniejszy w użyciu – ale zdecydowanie warto po niego sięgnąć!

Czym jest pyłek pszczeli?

Zanim porozmawiamy o właściwościach pyłku, powiemy Ci przede wszystkim czym on jest. Pszczoły zbierają pyłek z roślin w ramach swojej codziennej aktywności. Wtedy właśnie pyłek miesza się z nektarem lub wydzieliną z gruczołów ślinowych pszczół. W efekcie powstają grudki kwiatowego pyłku.

Zebrany przez pszczoły pyłek przechowywany jest w części ula, pod warstwą wosku i miodu. Takie zabezpieczenie sprawia, że mogą zajść procesy fermentacji, dzięki czemu pyłek ma jeszcze większe wartości odżywcze. Po czasie, pszczoły wykorzystują sfermentowany pyłek, jako pożywienie.

Taki pyłek zawiera ponad 250 różnych cennych składników odżywczych takich jak tłuszcze, witaminy, mikroelementy, aminokwasy i flawonoidy.

Jak pyłek pszczeli wpływa na nasza zdrowie?

Teraz kiedy wiesz już skąd bierze się pyłek pszczeli, powiemy Ci jakie korzyści płyną z regularnego używania go i wprowadzenia go na stałe do diety. Zobaczysz, że są one różnorodne i ważne!

1. Zastrzyk energii

Po pierwsze, pyłek kwiatowy dodaje energii. Jest szczególnie przydatny dla osób, które mają dużo na głowie i przychodzą popołudniu do domu całkowicie wyczerpane. Działanie energizujące pyłku polega na zawartości protein, węglowodanów i witaminy B.

Pyłek pszczeli sprawi, że będziesz miała więcej energii!

Możesz oczywiście znaleźć inne dobre źródła białka i węglowodanów, ale pyłek kwiatowy nie ma zbędnych kalorii. Dzięki temu jest on lepszą opcją niż na przykład sklepowe batoniki granola, chleb czy płatki śniadaniowe.

2. Piękniejsza skóra

Czy masz już dość sięgania po najróżniejsze żele i maski oczyszczające, a Twoja skóra wcale nie wygląda lepiej pomimo starań? Dokucza Ci egzema albo łuszczyca? A więc na pewno ucieszy Cię wiadomość o tym, że pyłek pszczeli znacząco poprawia wygląd skóry. Być może już trafiłaś na kosmetyki z jego dodatkiem.

Dlaczego pyłek działa tak świetnie? Otóż zawiera on mnóstwo witamin i aminokwasów, które chronią skórę i regenerują komórki.

Aby cieszyć się piękniejszą skórą, możesz regularnie spożywać pyłek pszczeli albo przygotować maseczkę:

Składniki

  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka naturalnego pyłku pszczelego

Przygotowanie

  • Najpierw umyj twarz ciepłą wodą i neutralnym mydłem.
  • Następnie wymieszaj pyłek z jogurtem.
  • Nakładaj maseczkę na twarz, masując skórę okrężnymi ruchami.
  • Pozostaw maseczkę na 30 minut.
  • Na koniec spłucz ją ciepłą wodą.

3. Pyłek pszczeli dba o zdrowie układu oddechowego

Czy cierpisz na astmę? Jeśli tak, na pewno męczą Cię częste stany zapalne i nawracające problemy z płucami.

Pyłek przyniesie Ci ulgę w problemach z astmą.

Jedną z korzyści częstego jedzenia pyłku pszczelego jest to, że zawarte w nim antyoksydanty redukują stany zapalne w płucach. Oznacza to, że stan Twojego układu oddechowego znacząco się poprawi. Aby cieszyć się z trwałych efektów, wprowadź pyłek kwiatowy do swojej diety na stałe.

4. Ulga przy alergiach

W codziennym życiu stykasz się na pewno z mnóstwem czynników, na które możesz być uczulona. Niekiedy alergie są sezonowe i dość łatwo je opanować. W niektórych przypadkach jednak stanowią uporczywy problem.

Pyłek pszczeli zawiera histaminę. Substancja ta pozwala łagodzić objawy alergii. Pamiętaj tylko, aby skonsultować się z lekarzem zanim zaczniesz przyjmować pyłek pszczeli w celu opanowania reakcji alergicznych. Sama histamina nie rozwiąże wszystkich problemów.

5. Potężna moc antyoksydantów

Wyniki badań opublikowane w 2015 roku wykazały, że enzymy i antyoksydanty zawarte w pyłku pszczelim są bardzo pomocne w  leczeniu chorób, takich jak:

  • Nowotwory
  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego
Antyoksydanty zawarte w pyłku pomagają leczyć cukrzycę!

Wiadomo też, że fermentowane produkty, takie jak miso, ser i ocet jabłkowy mają podobne działanie. Łatwiej jednak o widoczne i odczuwalne efekty stosując pyłek pszczeli. Jedyne co musisz zrobić to dodanie pyłku do śniadania.

Jak wykorzystać właściwości pyłku pszczelego?

Choć spożywanie pyłku pszczelego nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, w zasadzie to bardzo proste. Najczęściej pyłek spotkasz w dwóch postaciach:

  • Naturalny pyłek. Naturalny pyłek kwiatowy możesz kupić w sklepach z naturalną żywnością oraz u pszczelarzy. Różne odmiany pyłku mogą nadać potrawom nieznacznie gorzkiego posmaku, ale mogą też wcale nie być wyczuwalne. Możesz zrównoważyć gorzki posmak dodając miód! Naturalny pyłek dodawaj do jogurtów, zielonych smoothie a nawet do herbaty. Czasem grudki potrzebują kilkunastu minut aby zmięknąć.
  • Kapsułki. Jeżeli nie chcesz używać czystego pyłku, z łatwością znajdziesz w aptekach pyłek pszczeli w kapsułkach. Taki suplement jest niedrogi, ale zwróć uwagę na skład i upewnij się, że kupujesz w pełni naturalną wersję. Idź do sprawdzonej apteki bądź sklepu z naturalną żywnością i szukaj na opakowaniu informacji o certyfikatach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.