Przyzwyczaić dziecko do butelki - jak to zrobić?
Mleko matki to najlepsze jedzenie, jakie dziecko może uzyskać w pierwszych miesiącach życia. Jednak z różnych powodów, w pewnym momencie trzeba będzie przyzwyczaić dziecko do butelki.
Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto się do niego przygotować. Jeśli w Twoim przypadku przyszedł czas, by przyzwyczaić dziecko do butelki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Co powinnaś wiedzieć, zanim zechcesz przyzwyczaić dziecko do butelki
Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że doświadczenie dziecka zdobywane w czasie karmienia jest wyjątkowe. Karmienie piersią służy nie tylko odżywieniu dziecka, ale także ustanawia bardzo głęboką więź między matką a dzieckiem.
Dlatego często zdarza się, że trudno jest przyzwyczaić dziecko do butelki, bo to dla niego rewolucja na kilku płaszczyznach.
Ponadto chociaż od urodzenia dziecka upłynęło niewiele czasu, może ono rozpoznawać różnice w zapachu, konsystencji i cieple otoczenia. Kontrast między sztucznym smoczkiem a informacjami, które dziecko odbierało z ludzkiej brodawki sutkowej jest ogromny.
Wiedząc o tym, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz skłonna stawić czoła temu procesowi z większą cierpliwością i zrozumieniem.
Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?
A zatem, aby przyzwyczaić Twoje dziecko do butelki, musisz starannie i z góry zaplanować cały proces. Zwłaszcza jeśli wiesz, że Twoje tempo życia lub potrzeby wymagają, aby Twoje dziecko przeszło z karmienia piersią na butelkę.
W tym celu pierwszą i najbardziej wskazaną rzeczą jest poczekać, aż karmienie piersią się ureguluje. Ten etap przychodzi mniej więcej trzy lub cztery tygodnie po urodzeniu.
Kiedy karmienie piersią będzie już w miarę regularne i ustabilizowane, przechodzimy do drugiego kroku. Należy rozważyć dwutygodniowy okres próbny przed wprowadzeniem naprzemiennego podawania piersi i butelki. Celem jest rozwiązanie wszelkich komplikacji wynikających ze zmiany nawyków.
Jeśli zdefiniowaliśmy już schemat i plan, jaki pomoże nam przyzwyczaić dziecko do butelki, musimy wziąć pod uwagę inne aspekty, które mogą ułatwić zmianę w żywieniu dziecka. Poniżej udostępniamy krótką listę rzeczy, które również trzeba wziąć pod uwagę.
Najlepszy moment
Oczywiście wiemy, że konieczne jest ustalenie naprzemienności, ale nie musimy przekształcać tego procesu w cierpienie dla dziecka. Zamiast więc próbować karmić dziecko butelką, kiedy jest głodne, najpierw spróbuj, kiedy będzie szczęśliwe i zrelaksowane.
- Zaleca się wprowadzać butelkę w pośrednich karmieniach w ciągu dnia. Nie w pierwszym karmieniu rano ani w ostatnim, wieczorem. W tych momentach dzieci bardziej potrzebują karmienia piersią.
- Jeśli jednak ta technika nie działa, spróbuj podać butelkę nieco później niż zwykle, aby maluch miał apetyt i chciał pić z butelki.
Wybór butelki i smoczka jest niezmiernie ważny
Aby jak najbardziej ułatwić przejście z karmienia piersią na butelkę, zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na wybór butelki i smoczka. W tym celu możesz wypróbować długi, okrągły i miękki smoczek. Należy również unikać produktów, które twierdzą, że są “anatomiczne”, ponieważ w rzeczywistości nie przypominają sutków.
Celem tego starannego wyboru jest dostarczenie dziecku doświadczenia bardzo podobnego do karmienia piersią, aby dziecko samo złapało smoczek. Z drugiej strony należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość i przepływ smoczka.
Konieczne jest znalezienie rozmiaru, który najbardziej przypomina naturalny przepływ pokarmu. W przeciwnym razie dziecko może być zestresowane zauważając, że wychodzą małe lub duże ilości mleka.
Najbardziej zalecana pozycja
Obecnie istnieją różne opinie na temat pozycji dziecka podczas karmienia. Na przykład są tacy, którzy zalecają, żeby nie naśladować pozycji karmienia piersią, gdy dziecku podawana jest butelka. Wskazują raczej, że dziecko powinno być utrzymywane w pozycji pionowej, tak jakby siedziało.
Tę pozycję można osiągnąć sadzając dziecko w foteliku dziecięcym lub w specjalnym foteliku samochodowym. To tylko sposób, aby przyzwyczaić dziecko do butelki, potem będzie można powrócić do pozycji podobnej do karmienia piersią.
Są też tacy, którzy opowiadają się za utrzymaniem dziecka w naturalnej pozycji, gdy otrzymuje jedzenie, aby poczuło się zrelaksowane. Ostatecznie wybór techniki, którą wybierzesz, będzie zależał od wyników jakie udaje Ci się osiągać z Twoim maluszkiem. Dostosuj ją do Waszych warunków i potrzeb.
Zwróć uwagę na związek między mlekiem a mamą
Czy wiedziałaś, że dziecko może wyczuć swoją matki w odległości mniejszej niż sześć metrów? Zdumiewająca jest zdolność dzieci do rozpoznawania matki.
Z tego powodu ważne jest, aby pozwolić komuś innemu podać pierwszą butelkę dziecku i uniknąć dezorientacji, że nie dostaje pokarmu z piersi matki. W ten sposób dziecko może rozróżnić doświadczenie i dzięki temu spokojniej przyzwyczaić się do butelki.
Rzeczywiście trzeba przyznać, że to niełatwe zadanie, żeby przyzwyczaić dziecko do butelki. To wymaga wysiłku, cierpliwości i wytrwałości. Jednak jesteśmy pewni, że dzięki tym wskazówkom będziesz mogła dokonać tej zmiany w krótszym czasie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ospina, J. M., Jiménez, Á. M., & Betancourt, E. V. (2016). Influencia de la lactancia materna en la formación del vínculo y en el desarrollo psicomotor. Colecc Académica Cienc Soc, 3(2), 1-10. https://pdfs.semanticscholar.org/1d2a/2d539c8ea8ad31dc342c3206a9cb2bc478c7.pdf
- Moral, Á., Bolibar, I., Seguranyes Guillot, G., Ustrell i Torrent, J. M., Sebastiá, G., Martínez Barba, C., & Ríos, J. (2011). Mecánica de la succión: comparación entre la lactancia artificial y la lactancia materna. Matronas Profesión, 2011, vol. 12, num. 1, p. 9-17. http://diposit.ub.edu/dspace/bitstream/2445/33075/1/591196.pdf
- Vidal, A. V. (2011). La lactancia materna: técnica, contraindicaciones e interacciones con medicamentos. Pediatría Integral, 15(4), 317-328. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2012/03/Pediatria-Integral-XV-4.pdf#page=20