Przyczyny suchości ust

Zwykle przyczyną suchości ust są czynniki środowiskowe lub szkodliwe nawyki. Jednak może to być również coś poważniejszego. Dowiedz się więcej.
Przyczyny suchości ust

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieją różne przyczyny suchości ust, a większość z nich ma związek z czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na ten obszar twarzy. Jednak w rzadkich przypadkach suchość ust jest spowodowana poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Kiedy nasze usta wysychają, jest to zauważalne i często nie wygląda zbyt estetycznie. Generalnie nasze usta wyglądają lepiej, gdy są nawilżone i pełne koloru. Jeśli wyglądają na popękane lub spękane, sprawiają wrażenie starszych i mniej atrakcyjnych.

Zwykle możemy rozwiązać ten problem za pomocą prostych środków w domowych warunkach. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja może być bardziej skomplikowana i powodować ból, a nawet krwawienie. Dlatego jeśli Twoje wargi wysychają, musisz jak najlepiej o nie zadbać. W tym celu trzeba poznać przyczyny suchości ust i podjąć pewne działania, które pomogą.

Suche usta

Przyczyny suchości ust.

Większość ludzi doświadcza suchych ust w pewnym momencie swojego życia. Nie chodzi tu jednak tylko o wygląd fizyczny, ale ważne są rzeczywiste przyczyny suchości ust. Identyfikując je, będziesz w stanie zapobiec powodowaniu dodatkowego dyskomfortu lub niepotrzebnych komplikacji.

Zwykle nasze usta wysychają, ponieważ w zewnętrznej warstwie naskórka dochodzi do utraty naturalnych olejków i lipidów. To z kolei prowadzi do braku nawilżenia i w efekcie powoduje pękanie ust. Jeśli pęknięcia w naszych ustach staną się zbyt głębokie, możesz doświadczyć poważniejszych problemów, takich jak grzybica lub owrzodzenia.

Główne przyczyny suchości ust

Najczęstsze przyczyny suchości ust wiążą się z czynnikami zewnętrznymi lub środowiskowymi. W takich przypadkach możesz rozwiązać problem po prostu unikając tego, co powoduje wysychanie ust. Główne czynniki powodujące wysychanie naszych ust to:

  • Niskie temperatury. Zimą lub gdy jest bardzo zimno, często nasze usta wysychają. Dzieje się tak, ponieważ nie mają gruczołów łojowych, a zatem nie wytwarzają naturalnych olejków ochronnych. W rezultacie mogą ulec podrażnieniu i zacząć pękać.
  • Promienie UV. Kiedy jesteśmy wystawieni na słońce bez odpowiedniej ochrony, nasze usta mogą się wysuszyć, uszkodzić lub poparzyć. Wargi są wrażliwe na promienie ultrafioletowe.
  • Częste oblizywanie ust. Czasami nasze usta są lekko przesuszone i może to powodować pewne uczucie dyskomfortu. Aby to złagodzić, niektórzy ludzie mają zwyczaj je ssać lub oblizywać. Jednak ze względu na substancję w naszej ślinie zwaną lizozymem, taki nawyk tylko zwiększa suchość.
  • Oddychanie przez usta. Kiedy oddychasz przez usta, twoje wargi i jama ustna wysychają.
  • Używanie tytoniu. Tytoń może podrażniać i wysuszać usta. Ponadto guma do żucia i inne produkty, takie jak zbyt słodkie potrawy, kawa lub bardzo słone lub pikantne potrawy, również mogą powodować ten efekt.
  • Niektóre leki. Jednym ze skutków ubocznych niektórych leków jest suchość ust.

Inne przyczyny suchości ust

Spierzchnięte usta.

Czasami nasze usta wysychają z powodów, które wymagają większej uwagi. W większości przypadków suche usta są tymczasowym problemem, który niesie ze sobą pewne niewielkie ryzyko. Jednak w innych sytuacjach za przyczyny suchości odpowiadają pewne poważniejsze choroby. Spójrzmy na nie:

  • Odwodnienie. Suchość ust, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej suchość oczu i ust, to oznaki odwodnienia. Istnieją różne poziomy odwodnienia, a najpoważniejsze poziomy stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Najlepiej nawodnić się i unikać oblizywania i gryzienia ust.
  • Reakcja alergiczna. Niektóre produkty spożywcze lub kosmetyki mogą powodować obrzęk, podrażnienie lub pękanie ust. Ponadto reakcje alergiczne mogą być spowodowane przez alergeny w naszym otoczeniu.
  • Drożdże. Kiedy nasze suche usta mają również pęknięcia w kącikach ust, najprawdopodobniej jest to spowodowane infekcją drożdżakową.
  • Brak witamin. Brak witaminy B2 wpływa na metabolizm tłuszczów i może powodować brak równowagi w poziomie aminokwasów we krwi. Zapalenie i spierzchnięte usta mogą być oznaką niedoboru tej witaminy.
  • Za dużo witaminy A. Suchość ust może być również oznaką nadmiaru witaminy A. Często dzieje się tak, ponieważ przyjmujemy zbyt dużo suplementów diety. Jeśli zażyjesz zbyt dużo witaminy A, wyschną zarówno usta, jak i skóra.
  • Choroby podstawowe. Niektóre choroby powodują suchość ust, zwłaszcza cukrzyca i choroby autoimmunologiczne.

Wniosek

Przez większość czasu nasze usta wysychają z powodu czynników środowiskowych. Przyczyny suchości ust mogą jednak wynikać również z chorób podstawowych, reakcji alergicznych lub stosowania niektórych leków. Jeśli ten objaw utrzymuje się lub towarzyszą mu inne problemy, najlepiej porozmawiać z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coba Carrión, J. L. (2019). Procesos patógenos: sequedad, humedad y fuego.
  • Taubert M, Davies EM, Back I. Dry mouth. BMJ. 2007;334(7592):534. doi:10.1136/bmj.39036.433542.68
  • Błochowiak K, Olewicz-Gawlik A, Polańska A, et al. Oral mucosal manifestations in primary and secondary Sjögren syndrome and dry mouth syndrome. Postepy Dermatol Alergol. 2016;33(1):23–27. doi:10.5114/pdia.2016.57764
  • Farsi NM. Signs of oral dryness in relation to salivary flow rate, pH, buffering capacity and dry mouth complaints. BMC Oral Health. 2007;7:15. Published 2007 Nov 9. doi:10.1186/1472-6831-7-15
  • Talha B, Swarnkar SA. Xerostomia. [Updated 2019 Sep 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545287/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.