Przyczyny bólu w klatce piersiowej podczas oddychania
Czasami boli nas klatka piersiowa, kiedy oddychamy i jest wiele możliwych powodów. Niektóre z nich są dość poważne, więc nie powinieneś przeoczyć tej kwestii. Ogólnie rzecz biorąc, każdy ból w klatce piersiowej jest wystarczającym powodem, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są więc przyczyny bólu w klatce piersiowej podczas oddychania? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Zwykle ból w klatce piersiowej wiąże się z problemami z płucami lub sercem. Ten objaw jest spowodowany różnymi stanami, ale sam ból w klatce piersiowej nie pomogą Ci zdiagnozować problemu. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza.
Jak widać, nie jest łatwo zrozumieć, dlaczego klatka piersiowa może boleć podczas oddychania. Poniżej wymieniamy jednak niektóre z najczęstszych przyczyn.
Zapalenie opłucnej powoduje ból w klatce piersiowej podczas oddychania
Zapalenie opłucnej to poważna choroba. Opłucna to błona dwuwarstwowa. Jedna z tych warstw wyściela wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej, a druga otacza płuca. Stan zapalny powoduje dość silny ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania.
W rzeczywistości głównym objawem zapalenia opłucnej jest ból, który nasila się podczas wdechu i wydechu. Ponadto często zdarza się, że osoby dotknięte chorobą mają poczucie, że nie otrzymują wystarczającej ilości powietrza. Dzieje się tak, ponieważ osoba stara się oddychać bardzo delikatnie, aby nie zwiększać dyskomfortu. Czasami ból rozprzestrzenia się również na ramiona i plecy.
Czasami płyn gromadzi się między dwiema warstwami opłucnej. Nazywa się to wysiękiem opłucnowym. Jeśli jest dużo płynu, wywiera nacisk na płuca, co może doprowadzić do jego częściowego lub całkowitego zapadnięcia się. Powoduje to kaszel i zwiększoną duszność.
Zapalenie osierdzia
Zapalenie osierdzia to kolejny stan, który powoduje ból klatki piersiowej podczas oddychania. To stan zapalny osierdzia, czyli błony otaczającej serce. Ma ona dwie warstwy, a w stanie zapalnym poziom płynu między warstwami wzrasta. To wywiera nacisk na serce i ogranicza jego pompowanie.
Głównym objawem zapalenia osierdzia jest silny ból po lewej stronie klatki piersiowej. Ten ból nasila się, gdy oddychamy, zwłaszcza jeśli oddychamy głęboko. Ból nasila się również podczas leżenia i zwykle towarzyszy mu kaszel, gorączka i ogólne uczucie dyskomfortu.
Zatorowość płucna
Zator tętnicy płucnej jest potencjalnie śmiertelnym stanem, który pojawia się, gdy zakrzep krwi z jednej części ciała dotrze do tętnic płucnych. Na ogół, ten zakrzep lub skrzep krwi pochodzi z kończyn dolnych ciała.
Objawy zatorowości płucnej nie zawsze są takie same. Jednak bardzo często występuje ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się wraz z oddychaniem od umiarkowanego do głębokiego. Ponadto powoduje między innymi zawroty głowy, pobudzenie, niepokój, omdlenia i/lub drgawki.
Odma opłucnowa lub zapaść płuc
Zapaść płuc lub odma opłucnowa to stan, który występuje, gdy powietrze ucieka z płuc i osiada między żebrami a samym płucem. To nagromadzenie powietrza wywiera duży nacisk na płuca i zapobiega ich normalnemu rozszerzaniu się podczas oddychania.
Typowym objawem odmy opłucnowej jest ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się przy oddychaniu i kaszlu. Ludzie mogą również odczuwać duszność i ucisk w klatce piersiowej. Czasami powoduje zawroty głowy i oszołomienie, a także niebieskawy kolor skóry, przyspieszone tętno i szok.
Przeczytaj także: Najczęstsze choroby układu oddechowego noworodków
Zapalenie płuc
Zapalenie płuc może być kolejną przyczyną bólu w klatce piersiowej podczas oddychania. Jest to infekcja, która powoduje stan zapalny w jednym lub obu pęcherzykach płucnych. Te worki mogą wypełnić się płynem lub ropą, powodując silny, flegmiczny lub wypełniony ropą kaszel. Zapalenie płuc ma różne nasilenie i może zagrażać życiu.
Jednym z charakterystycznych objawów jest ból w klatce piersiowej podczas oddychania lub kaszlu. Dochodzi do tego kaszel, zmęczenie, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, duszność, a w niektórych przypadkach dezorientacja lub zmiany funkcji psychicznych.
Czytaj dalej: Co to jest nietypowe zapalenie płuc?
Zapalenie chrząstek żebrowych
Zapalenie chrząstki żebrowej to stan zapalny, który występuje w chrząstce między żebrami a kośćmi klatki piersiowej lub mostkiem. To zapalenie powoduje silny ból w klatce piersiowej, często mylony z zawałem serca.
Ból zauważalnie się zwiększa przy głębokim oddychaniu lub kaszlu. Przyczyna tego stanu jest nieznana, ale zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.
Czy podczas oddychania odczuwasz ból w klatce piersiowej? Jeśli tak, zachęcamy do jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem, który przeprowadzi pełną kontrolę i powie, co masz robić, co brać i jak o siebie dbać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carriquiry, Guillermo M., & Trostchansky, Julio. (2020). Manejo actualizado de las fracturas costales. Revista argentina de cirugía, 112(4), 380-387. http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2250-639X2020000400380
- Fazekas, D. (2022). Intercostal Neuralgia. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560865/
- Hunter, M. P. (2023). Pleurisy. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558958/
- Jany, B., & Welte, T. (2019). Pleural Effusion in Adults-Etiology, Diagnosis, and Treatment. Deutsches Arzteblatt international, 116(21), 377–386. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6647819/
- López Villaescusa, María Teresa, Martínez Martínez, María Luisa, Faura Berruga, Cristina, & Pérez García, Lorenzo. (2012). Herpes Zoster diseminado. Revista Clínica de Medicina de Familia, 5(1), 64-66. https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2012000100012
- McKnight, C. L. (2023). Pneumothorax. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441885/
- Posada, Andrés Felipe, Aguirre, Hernán Darío, Duque, Juan José, & Gil Aldana, Victor. (2016). Pericarditis constrictiva crónica calcificada idiopática (concretio cordis). CES Medicina, 30(2), 217-224. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-87052016000200010
- Reyes Sanamé, F., Pérez Álvarez, M., Alfonso Figueredo, E., Céspedes Cuenca, Y., & Fernández Mendoza, A. (2018). El método clínico aplicado al diagnóstico del dolor torácico agudo. Correo Científico Médico, 22(3), 474-495. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1560-43812018000300011&script=sci_arttext
- Torres, A., Niederman, M. S., Menéndez, R., Chalmers, J. D., Wunderink, R. G., & Van Der Poll, T. (2021). Pneumonia. Nature Reviews Disease Primers, 7(1). https://www.nature.com/articles/s41572-021-00259-0#citeas
- Vindas Guerrero, S. E. (2017). Embolismo pulmonar. Revista Medica Sinergia, 2(5), 8-14. https://revistamedicasinergia.com/index.php/rms/article/view/77