Przewlekłe migreny - FDA zatwierdziła nowy lek

Tylko ci, którzy przynajmniej raz w życiu doświadczyli migrenowego bólu głowy, wiedzą, jak bardzo dolegliwość ta potrafi obniżyć jakość codziennego życia. Ostatnio pojawiło się światełko nadziei dla milionów ludzi na całym świecie, którzy zmagają się z przewleką migreną.
Przewlekłe migreny - FDA zatwierdziła nowy lek

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2020

FDA (Food and Drug Administration), czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła innowacyjny lek opracowany w celu zapobiegania atakom migreny. Ma on postać preparatu do samodzielnego, comiesięcznego wstrzykiwania przez pacjenta.

Lek ten nosi nazwę erenumab-aooe (Aimovig). Jest on pierwszym preparatem z nowej klasy leków, który blokuje receptor peptydowy związany z genem kalcytoniny, który odgrywa kluczową rolę podczas ataków migreny. Badania wykazały, że skutecznie zmniejsza on ilość dni migrenowych w miesiącu.

Profilaktyka migreny – dlaczego jest tak ważna?

Pacjenci z częstymi i bardzo dotkliwymi migrenami z nadzieją wyczekują nowych leków, które przyniosłyby im ulgę oraz zmniejszyły ilość dni migrenowych. Dla tych, którzy nigdy nie doświadczyli migrenowego bólu głowy ani na własnej skórze nie poczuli związanego z nim cierpienia, migrena na zawsze pozostanie zwyczajnym bólem głowy, który można złagodzić popularnymi tabletkami.

Wielu z nas nie ma pojęcia, w jaki sposób postępuje atak migreny. Często jest on tak silny, że cierpiąca osoba musi zamknąć się w ciemnym pokoju i w ciszy i spokoju przeczekać nawet kilku- lub kilkunastogodzinny epizod bólowy. Tego typu ból jest wyniszczający i z czasem prowadzi do upośledzenia fizycznego organizmu.

Kobieta z migreną

Migrena to choroba, która wciąż jest błędnie postrzegana. Mimo licznych badań nadal jest ona traktowana przez większość społeczeństwa niezbyt poważnie i tylko chorzy zdają sobie sprawę z ogromu cierpienia. W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła migrenę do 10 najczęstszych przyczyn życia z niepełnosprawnością na całym świecie.

W wielu przypadkach o atakach migreny decyduje czynnik genetyczny. Statystyki wskazują również, że migrena występuje trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można więc domniemywać, że jest ona wynikiem pewnych codziennych nawyków oraz efektem stresu. Zatem profilaktyka może okazać się najskuteczniejszą bronią przeciw migrenowym bólom głowy.

Jak działa Aimovig?

Wyniki badań nad nowym lekiem zapobiegającym atakom migreny zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologicznej (AAN) w Los Angeles. Jak donosi specjalistyczny magazyn cyfrowy IFL Science, główna zaleta leku polega na zapobieganiu występowaniu migren, a nie na zwalczaniu problemu, kiedy ten już się pojawił.

Mężczyzna z bólem głowy

Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że działanie leku jest tak długotrwałe, że wystarczy aplikować go tylko raz w miesiącu. Nie trzeba przy tym zażywać żadnych tabletek. Wystarczy jeden zastrzyk – 70 lub 140 mg. Taka dawka blokuje cząsteczki przekazujące sygnały o migrenie. To właśnie one są przyczyną charakterystycznego intensywnego, pulsującego bólu.

Efekty uboczne zastrzyków Aimovig

Według opinii opublikowanych w specjalistycznych magazynach medycznych skutki uboczne tego rewolucyjnego leku przeciw migrenie są bardzo niskie. Nie oznacza to jednak, że na wszystkich pacjentów działa on jednakowo.

Wyniki przeprowadzonych badań klinicznych dowodzą, że jedna trzecia pacjentów odnotowała znaczną poprawę oraz zmniejszenie dni migrenowych w miesiącu. Tylko niektórzy  potwierdzili, że ataki migreny ustały całkowicie, a u niewielkiej ilości wystąpiły działania niepożądane w postaci reakcji skórnych w miejscu wstrzyknięcia leku oraz zaparć.

Cena leku wyklucza jego masowe zastosowanie

Chociaż wiadomość o opracowaniu i dopuszczeniu leku umożliwiającego kontrolę migreny napawa wielkim optymizmem, niestety jego cena zwala z nóg przeciętnych zjadaczy chleba. A zatem osoby, które nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia, nie będą miały do niego łatwego dostępu.

W tym momencie miesięczna dawka leku kosztuje 575 $, co w skali rocznej daje prawie 7000 $. Na razie lek został dopuszczony do sprzedaży wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie na migrenę choruje około 5 milionów ludzi.

Aktualnie Europejska Agencja Leków również rozważa wprowadzenie tego leku do sprzedaży w krajach europejskich. Jeśli do tego dojdzie, cena tej rewolucyjnej terapii będzie zależała od wyniku negocjacji producenta (Amgen) z publicznymi systemami opieki zdrowotnej.

Inne lekarstwa, które pomagają złagodzić ataki migreny

Powyższy lek nie jest oczywiście pierwszą propozycją, jaką zaakceptowała FDA. Dotychczas na amerykańskim rynku pojawiło się kilka leków na złagodzenie ataków migreny, między innymi metysergid, propranolol, timolol, divalproex sodium.

Liczne badania i testy dowiodły jednak, że ich stosowanie może wywoływać nieoczekiwane skutki uboczne. Stąd też konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia zdrowej dla organizmu dawki. Jeśli zajdzie potrzeba, należy przerwać stosowanie leku.

Leki na migrenę

Migrena – najważniejsze fakty i liczby

  • Na przewlekłe bóle migrenowe głowy cierpi ponad 10% europejskiej populacji, czyli co dziesiąta osoba zmaga się z tą dolegliwością. Ostry, pulsujący ból występuje w towarzystwie nadwrażliwości na światło, nudności i wrażliwości na dźwięki.
  • Aż 1% Europejczyków zmaga się z migrenami występującymi częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • Istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na złagodzenie objawów migreny. Nie zawsze są one jednak w stanie przynieść oczekiwane ukojenie.
  • Migrena to dolegliwość, która może całkowicie zmienić życie chorego. Częste i nieprzyjemne objawy utrudniają normalne funkcjonowanie oraz negatywnie wpływają na nastrój i samopoczucie.
  • Migrenowe bóle głowy zwykle zaczynają się pojawiać po ukończeniu 20. roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie występuje również u dzieci.
  • Można wyróżnić kilka typów ataków migreny, w zależności od obszaru mózgu, w którym pojawia się ból.
  • Chociaż w większości przypadków migrena ma podłoże genetyczne, migrenowy ból głowy może być wywołany rozmaitymi czynnikami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.
  • Osoby, które doświadczają ataków migreny, powinny prowadzić dziennik, w którym należy zapisywać wszystkie migrenowe epizody wraz z towarzyszącymi im objawami oraz czasem ich trwania.

Każdy nowy lek, który może zatrzymać rozwój migrenowego bólu głowy napawa optymizmem miliony ludzi na całym świecie, które cierpią w wyniku przewlekłych ataków migreny. Leki takie jak Aimovig mogą niewyobrażalnie poprawić jakość życia ludzi, którzy na co dzień zmagają się z okrutnym i wyniszczającym organizm bólem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.