Przepaść między partnerami - czy wiesz, jakie są jej powody?
Czy wydaje Ci się, że ostatnio między Tobą a Twoim partnerem wytworzyła się przepaść (a przynajmniej tak to postrzegasz)? Naturalnie wywołuje to Twoje zmartwienie. Jest to sytuacja nieprzyjemna i prawdopodobnie nie jesteś pewna, co się tak naprawdę dzieje.
Pamiętaj jednak, że ludzie potrzebują od czasu do czasu chwili, w której się wyciszą. Rozmyślanie nad sobą jest bowiem czymś naturalnym. Nie znaczy to, że coś jest nie tak z Twoim związkiem. Być może Twój partner ma po prostu trudności w pracy, jest zestresowany lub ma dużo spraw na głowie.
Niemniej jednak w Twoim związku mogą być rzeczywiste problemy. Należy je zidentyfikować i spróbować rozwiązać. Możesz obawiać się podjęcia jakichkolwiek działań. Jesteś niespokojna i obawiasz się, że zamiast pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzisz Waszym relacjom.
Dzisiaj powiemy więc, co możesz zrobić, jeśli Twój partner stał się odległy i zrodziła się między Wami przepaść. Spróbujcie razem znaleźć dobre rozwiązanie. Do tanga trzeba dwojga, ale ktoś musi wykonać pierwszy krok!
Przepaść między Tobą a partnerem – porozmawiaj z nim
Rozmowa ma fundamentalne znaczenie, jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje. Po pierwsze, musisz zrozumieć, co trapi Twojego partnera i o czym myśli. Spróbuj więc z nim porozmawiać. Zrób to łagodnie, nie atakując, nie krytykując ani nie obwiniając.
Pamiętaj jednak, że są ludzie, którzy zamiast rozmawiać, tworzą przepaść, wykorzystują dystans, milczenie i pasywność jako sposób radzenia sobie z konfliktem. Jeśli tak właśnie jest, postaraj się znaleźć sposób na nawiązanie komunikacji. Jest to wyjście zdrowe dla obojga ludzi w związku. Możesz wziąć pod uwagę pójście na terapię dla par, która jest formą pomocy.
Przepaść między partnerami – zaproponuj pójście na terapię
W większości przypadków dystans i konflikty powstają w wyniku braku umiejętności wyrażenia własnych uczuć.
Po rozmowie ze swoim partnerem może okazać się, że nie jest on w stanie wyrazić tego, co naprawdę czuje lub czego potrzebuje. Być może na pytanie, co jest nie tak, otrzymujesz odpowiedź: „Nic”. W takim przypadku możecie rozwiązać sytuację, udając się po poradę. Istnieją dwa rodzaje sesji terapeutycznych.
- Terapia indywidualna: ten rodzaj terapii pomaga Ci uporać się z własnymi problemami, takimi jak niska samoocena, depresja, lęk i niepewność. Możesz także skupić się nad wszelkimi problemami związanymi z zarządzaniem swoimi emocjami.
- Terapia pary: sesje te są dla par, które rozmawiają z osobą trzecią. Wyraża ona swoją opinię na temat sposobu, w jaki partnerzy rozmawiają ze sobą. Ma to na celu poprawę ich stylu komunikacji.
Obaj partnerzy w związku muszą być gotowi poddać się terapii i zaakceptować porady. Tylko wówczas będą efekty. W przeciwnym razie poradnictwo będzie stratą czasu. Nie uzyskacie pożądanego rezultatu.
Przeczytaj także: Jak pozwolić odejść tym, którzy nas nie kochają?
Czujesz się zagubiona? Zmniejsz przepaść szczerą rozmową
Możliwe, że w Twoim związku nie dzieje się nic złego, a Twój partner nadal Cię kocha. Problemem może być wówczas Twoja niepewność i zagubienie. Być może masz niską samoocenę? Żyjesz w strachu przed porzuceniem z powodu niezdrowych uwarunkowań psychicznych i współzależności?
Często dzieje się tak, jeżeli Twoje poprzednie związki były skomplikowane lub wychowywałaś się w toksycznym środowisku rodzinnym. Te szkodliwe modele relacji mogły sprawić, że jesteś niepewna i nieufna.
Takie obawy i niepewność mogą zaszkodzić relacjom. Pamiętaj, że często problemy istnieją tylko w Twojej wyobraźni. W takim przypadku wsparcie emocjonalne jest najlepszą pomocą w rozwiązaniu problemów.
Rozważ sesje terapeutyczne z psychologiem, który może pomóc Ci wyjść na prostą. Będziesz w stanie określić, co uniemożliwia Ci utrzymanie zdrowych relacji i pozwoli je poprawić.
Przeczytaj również: Jak wydostać się z toksycznego związku?
Przepaść między partnerami – rozważ zakończenie związku
Po próbie rozmowy z oschłym partnerem i wzięciu udziału w terapii, w niektórych przypadkach możesz dojść do wniosku, że partner już Cię nie kocha lub z jakiegokolwiek powodu po prostu nie chce kontynuować związku. Jeśli tak, czas go zakończyć.
Bo do tanga trzeba dwojga, pamiętasz?
Pamiętaj: nie możesz kontynuować związku z kimś, kto nie chce w nim być. Nieważne, jak bardzo kochasz tę osobę. Nie błagaj, nie składaj pustych obietnic.
Uznaj to nie za osobiste odrzucenie, ale za akt uczciwości. Niektóre osoby po prostu nie są dla siebie przeznaczone. Zaakceptuj to i znajdź zdrowy sposób na otrząśnięcie się po zerwaniu. Na początku może to być trudne, ale później będziesz zadowolona, że nie marnujesz już czasu na coś, co nie miało przyszłości.
Tak, to trudna i bolesna sytuacja. Będziesz czuć się nieswojo i samotnie. Być może będziesz opłakiwać stratę. Zobaczysz jednak, że przejęcie kontroli nad swoim życiem i czasem uczyni Cię szczęśliwszą.
Uczucie samotności, gdy jesteś naprawdę sama jest zdecydowanie lepsze niż przepaść i samotność w związku. Jeżeli potrzebujesz, poszukaj sposobów terapii. Wypełnij swój czas nowymi, zdrowymi doświadczeniami, hobby i przyjaciółmi.
Bez względu na wszystko, daj swojemu partnerowi odrobinę swobody
Jak wspomnieliśmy powyżej, strach i brak poczucia bezpieczeństwa w związku mogą doprowadzić do przytłoczenia partnera, gdy tak naprawdę próbujesz się do niego zbliżyć. Zazwyczaj jednak przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego.
Gdy tylko zaczniesz działać w ten sposób, Twój partner może jeszcze bardziej się od Ciebie oddalić. Będzie chciał więcej swobody, a Ty będziesz stale dążyć do czegoś przeciwnego. Doprowadzi to do odrzucenia. Dlatego tak ważne jest, aby poddać się terapii i pracować nad swoimi lękami.
Musisz wiedzieć, że kluczem do zdrowego związku jest komunikacja. Ważne jest, aby Twój partner znał Twoje uczucia i emocje – wyrażaj je. Powiedz mu, czego potrzebujesz i pozwól mu zrobić to samo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aitana Romá (2017). Satisfacción, conflictos y consecuencias psicológicas en las relaciones de pareja. Una revisión bibliográfica (España). http://repositori.uji.es/xmlui/bitstream/handle/10234/173374/TFG_2017_%20Cidoncha%20Roma_Aitana.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Ricardo de la Espriella Guerrero (2008). Terapia de pareja: abordaje sistémico (Colombia). https://www.redalyc.org/pdf/806/80615420014.pdf