Przejadanie się w nocy - dlaczego to robisz?

Dowiedz się, co powoduje przejadanie się w nocy i rzucanie się na lodówkę oraz jak zakończyć ten zły nawyk.
Przejadanie się w nocy - dlaczego to robisz?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przejadanie się w nocy, czy to też Twój problem? Stare powiedzenie mówi: jedz śniadanie jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak. Pomimo dobrych intencji jest to trudne zalecenie do przestrzegania. Jest to szczególnie trudne, gdy wracasz do domu z pracy.

Dlatego też, jeśli borykacie się z nadmiernym apetytem w godzinach wieczornych – nie jesteście sami. Nie mówimy tylko o przejadaniu się podczas kolacji. Często zdarza się, że ludzie przeszukują lodówkę w poszukiwaniu przekąski w środku nocy, ponieważ wilczy głód uniemożliwia im zaśnięcie.

Obfita kolacja nie tylko źle wpływa na Twoją jakość snu , ale ma również inne nieprzyjemne konsekwencje. Eksperci twierdzą, że jedzenie zbyt dużych posiłków w nocy może wywołać poczucie winy, smutku i rozdrażnienia. Tak więc będzie to miało negatywny wpływ na Twój odpoczynek i jakość snu.

Czemu jemy więcej niż potrzebujemy?

Stres i niepokój to tylko niektóre z powodów, dla których możesz dużo jeść w nocy. Te objawy współczesnego życia mogą zwiększyć Twoje pragnienie jedzenia zamiast odpoczynku.

Zdaniem psychologów po stresującym dniu ludzie wracają do domu i szukają sposobów na dobre samopoczucie. Jedzenie jest bez wątpienia głównym środkiem przeciwbólowym. Innymi słowy jedzenie uśmierza, poprawia nastrój…

Powody, dla których przejadasz się w nocy.

Twoje okołodobowe rytmy mogą również odgrywać ważną rolę w przejadaniu się w nocy. Badania wskazują, że Twój zegar biologiczny zachęca cię do jedzenia słodkich i słonych potraw o wysokiej zawartości skrobi.

Takie zachowanie pomagało naszym przodkom magazynować energię. Jednak dzisiaj niesie ze sobą negatywne skutki i utrudnia utrzymanie zdrowej wagi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jedzenie płatków śniadaniowych: czy to jest zdrowe?

Dlaczego jesz w nocy?

Późna kolacja lub przekąska o północy służy uzupełnieniu węglowodanów. Ten rodzaj jedzenia daje nie tylko przyjemność: to uzależnienie, które nie pozwoli Ci odczuć sytości. Żywność bogata w węglowodany jest dość kaloryczna. Kiedy jesz w nocy, spożywasz duży procent kalorii, które powinieneś spalać w ciągu dnia.

Nic dziwnego, że żywność bogata w węglowodany jest znana jako “pocieszającą żywność”. Oznacza to, że te produkty mogą sprawić, iż poczujesz się dobrze, a czasem nawet złagodzisz stres. Jest to rodzaj pokarmu, o który Twoje ciało zabiega przez cały czas.

Przejadanie się w nocy – dlaczego nie warto tego robić?

Utrata wagi.

Według badań naukowych przyrost masy ciała nie jest jedyną konsekwencją przejadania się w nocy. Napychanie się w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca.

Obfita kolacja lub przekąska o północy może zwiększyć poziom cukru we krwi i ilość insuliny. Jeśli robisz to regularnie, będziesz idealnym kandydatem na cukrzyka typu II. Jedzenie dużo w nocy może również zwiększyć poziom cholesterolu. Jest to jedna z głównych przyczyn chorób serca lub zawałów.

Inne powody, by nie przejadać się w nocy

 • Przejadanie się w nocy może zmienić Twoje nawyki dotyczące snu. Może nawet powodować dziwne sny i koszmary senne, szczególnie u młodych ludzi.
 • Jedzenie w nocy może wpływać na Twoją pamięć, uczenie się i funkcje poznawcze.
 • Według badań, jedzenie po 19:00 zwiększa ryzyko zawału serca.
 • Zbyt dużo jedzenia i szybkie położenie się do łóżka po posiłku powoduje refluks żołądkowo-przełykowy.
 • Z powodu insuliny wytwarzanej przez Twoje ciało podczas jedzenia, poczujesz się bardziej głodny po przebudzeniu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wczesna kolacja może pomóc schudnąć i zapobiec cukrzycy

Wskazówki, jak unikać przejadania się w nocy

Kobieta jedząca sałatkę.
 • Unikaj zjedzenia kolacji o późnej porze. Lepiej zjeść ostatni posiłek przed 20.00 lub 21.00.
 • Zaplanuj posiłki. Jeśli masz plan posiłków na każdy dzień, łatwiej jest zachować kontrolę nad sobą. Powrót do domu zmęczonym i brak wiedzy o tym, co jeść, może prowadzić do przejadania się.
 • Zrób listę tego, co jesz w ciągu dnia. Kiedy to zrobisz, dowiesz się o rodzaju i ilości spożywanych pokarmów. Mając to na uwadze, możesz zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, abyś czuł się mniej głodny w nocy.
 • Chociaż może wydawać się to proste, utrzymywanie dobrych nawyków związanych ze snem ograniczy Twoje podróże do lodówki w nocy. Zbyt późne kładzenie się spać pozwala poddać się pokusie i jeść co dwie do trzech godzin.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Grant CL, Coates AM, Dorrian J, Kennaway DJ, Wittert GA, Heilbronn LK, Pajcin M, Della Vedova C, Gupta CC, Banks S. Timing of food intake during simulated night shift impacts glucose metabolism: A controlled study. Chronobiol Int. 2017;34(8):1003-1013. doi: 10.1080/07420528.2017.1335318. Epub 2017 Jun 21. PMID: 28635334.
 • Jensen T, Abdelmalek MF, Sullivan S, Nadeau KJ, Green M, Roncal C, Nakagawa T, Kuwabara M, Sato Y, Kang DH, Tolan DR, Sanchez-Lozada LG, Rosen HR, Lanaspa MA, Diehl AM, Johnson RJ. Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease. J Hepatol. 2018 May;68(5):1063-1075. doi: 10.1016/j.jhep.2018.01.019. Epub 2018 Feb 2. PMID: 29408694; PMCID: PMC5893377.
 • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.