Przejadanie się w nocy - dlaczego to robisz?

Dowiedz się, co powoduje przejadanie się w nocy i rzucanie się na lodówkę oraz jak zakończyć ten zły nawyk.
Przejadanie się w nocy - dlaczego to robisz?

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2021

Przejadanie się w nocy, czy to też Twój problem? Stare powiedzenie mówi: jedz śniadanie jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak. Pomimo dobrych intencji jest to trudne zalecenie do przestrzegania. Jest to szczególnie trudne, gdy wracasz do domu z pracy.

Dlatego też, jeśli borykacie się z nadmiernym apetytem w godzinach wieczornych – nie jesteście sami. Nie mówimy tylko o przejadaniu się podczas kolacji. Często zdarza się, że ludzie przeszukują lodówkę w poszukiwaniu przekąski w środku nocy, ponieważ wilczy głód uniemożliwia im zaśnięcie.

Obfita kolacja nie tylko źle wpływa na Twoją jakość snu , ale ma również inne nieprzyjemne konsekwencje. Eksperci twierdzą, że jedzenie zbyt dużych posiłków w nocy może wywołać poczucie winy, smutku i rozdrażnienia. Tak więc będzie to miało negatywny wpływ na Twój odpoczynek i jakość snu.

Czemu jemy więcej niż potrzebujemy?

Stres i niepokój to tylko niektóre z powodów, dla których możesz dużo jeść w nocy. Te objawy współczesnego życia mogą zwiększyć Twoje pragnienie jedzenia zamiast odpoczynku.

Zdaniem psychologów po stresującym dniu ludzie wracają do domu i szukają sposobów na dobre samopoczucie. Jedzenie jest bez wątpienia głównym środkiem przeciwbólowym. Innymi słowy jedzenie uśmierza, poprawia nastrój…

Powody, dla których przejadasz się w nocy.

Twoje okołodobowe rytmy mogą również odgrywać ważną rolę w przejadaniu się w nocy. Badania wskazują, że Twój zegar biologiczny zachęca cię do jedzenia słodkich i słonych potraw o wysokiej zawartości skrobi.

Takie zachowanie pomagało naszym przodkom magazynować energię. Jednak dzisiaj niesie ze sobą negatywne skutki i utrudnia utrzymanie zdrowej wagi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jedzenie płatków śniadaniowych: czy to jest zdrowe?

Dlaczego jesz w nocy?

Późna kolacja lub przekąska o północy służy uzupełnieniu węglowodanów. Ten rodzaj jedzenia daje nie tylko przyjemność: to uzależnienie, które nie pozwoli Ci odczuć sytości. Żywność bogata w węglowodany jest dość kaloryczna. Kiedy jesz w nocy, spożywasz duży procent kalorii, które powinieneś spalać w ciągu dnia.

Nic dziwnego, że żywność bogata w węglowodany jest znana jako “pocieszającą żywność”. Oznacza to, że te produkty mogą sprawić, iż poczujesz się dobrze, a czasem nawet złagodzisz stres. Jest to rodzaj pokarmu, o który Twoje ciało zabiega przez cały czas.

Przejadanie się w nocy – dlaczego nie warto tego robić?

Utrata wagi.

Według badań naukowych przyrost masy ciała nie jest jedyną konsekwencją przejadania się w nocy. Napychanie się w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca.

Obfita kolacja lub przekąska o północy może zwiększyć poziom cukru we krwi i ilość insuliny. Jeśli robisz to regularnie, będziesz idealnym kandydatem na cukrzyka typu II. Jedzenie dużo w nocy może również zwiększyć poziom cholesterolu. Jest to jedna z głównych przyczyn chorób serca lub zawałów.

Inne powody, by nie przejadać się w nocy

  • Przejadanie się w nocy może zmienić Twoje nawyki dotyczące snu. Może nawet powodować dziwne sny i koszmary senne, szczególnie u młodych ludzi.
  • Jedzenie w nocy może wpływać na Twoją pamięć, uczenie się i funkcje poznawcze.
  • Według badań, jedzenie po 19:00 zwiększa ryzyko zawału serca.
  • Zbyt dużo jedzenia i szybkie położenie się do łóżka po posiłku powoduje refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Z powodu insuliny wytwarzanej przez Twoje ciało podczas jedzenia, poczujesz się bardziej głodny po przebudzeniu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wczesna kolacja może pomóc schudnąć i zapobiec cukrzycy

Wskazówki, jak unikać przejadania się w nocy

Kobieta jedząca sałatkę.

  • Unikaj zjedzenia kolacji o późnej porze. Lepiej zjeść ostatni posiłek przed 20.00 lub 21.00.
  • Zaplanuj posiłki. Jeśli masz plan posiłków na każdy dzień, łatwiej jest zachować kontrolę nad sobą. Powrót do domu zmęczonym i brak wiedzy o tym, co jeść, może prowadzić do przejadania się.
  • Zrób listę tego, co jesz w ciągu dnia. Kiedy to zrobisz, dowiesz się o rodzaju i ilości spożywanych pokarmów. Mając to na uwadze, możesz zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, abyś czuł się mniej głodny w nocy.
  • Chociaż może wydawać się to proste, utrzymywanie dobrych nawyków związanych ze snem ograniczy Twoje podróże do lodówki w nocy. Zbyt późne kładzenie się spać pozwala poddać się pokusie i jeść co dwie do trzech godzin.
To może Cię zainteresować ...
Błędy w diecie – oto 6 błędów, które powodują, że tyjesz
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Błędy w diecie – oto 6 błędów, które powodują, że tyjesz

Od lat próbujesz schudnąć, ale ciągle nie osiągasz oczekiwanych wyników? Już czas wyeliminować błędy w diecie, które powodują, że tyjesz!