Przejadanie się w nocy - dlaczego to robisz?
Przejadanie się w nocy, czy to też Twój problem? Stare powiedzenie mówi: jedz śniadanie jak król, obiad jak książę a kolację jak żebrak. Pomimo dobrych intencji jest to trudne zalecenie do przestrzegania. Jest to szczególnie trudne, gdy wracasz do domu z pracy.
Dlatego też, jeśli borykacie się z nadmiernym apetytem w godzinach wieczornych – nie jesteście sami. Nie mówimy tylko o przejadaniu się podczas kolacji. Często zdarza się, że ludzie przeszukują lodówkę w poszukiwaniu przekąski w środku nocy, ponieważ wilczy głód uniemożliwia im zaśnięcie.
Obfita kolacja nie tylko źle wpływa na Twoją jakość snu , ale ma również inne nieprzyjemne konsekwencje. Eksperci twierdzą, że jedzenie zbyt dużych posiłków w nocy może wywołać poczucie winy, smutku i rozdrażnienia. Tak więc będzie to miało negatywny wpływ na Twój odpoczynek i jakość snu.
Czemu jemy więcej niż potrzebujemy?
Stres i niepokój to tylko niektóre z powodów, dla których możesz dużo jeść w nocy. Te objawy współczesnego życia mogą zwiększyć Twoje pragnienie jedzenia zamiast odpoczynku.
Zdaniem psychologów po stresującym dniu ludzie wracają do domu i szukają sposobów na dobre samopoczucie. Jedzenie jest bez wątpienia głównym środkiem przeciwbólowym. Innymi słowy jedzenie uśmierza, poprawia nastrój…
Twoje okołodobowe rytmy mogą również odgrywać ważną rolę w przejadaniu się w nocy. Badania wskazują, że Twój zegar biologiczny zachęca cię do jedzenia słodkich i słonych potraw o wysokiej zawartości skrobi.
Takie zachowanie pomagało naszym przodkom magazynować energię. Jednak dzisiaj niesie ze sobą negatywne skutki i utrudnia utrzymanie zdrowej wagi.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jedzenie płatków śniadaniowych: czy to jest zdrowe?
Dlaczego jesz w nocy?
Późna kolacja lub przekąska o północy służy uzupełnieniu węglowodanów. Ten rodzaj jedzenia daje nie tylko przyjemność: to uzależnienie, które nie pozwoli Ci odczuć sytości. Żywność bogata w węglowodany jest dość kaloryczna. Kiedy jesz w nocy, spożywasz duży procent kalorii, które powinieneś spalać w ciągu dnia.
Nic dziwnego, że żywność bogata w węglowodany jest znana jako “pocieszającą żywność”. Oznacza to, że te produkty mogą sprawić, iż poczujesz się dobrze, a czasem nawet złagodzisz stres. Jest to rodzaj pokarmu, o który Twoje ciało zabiega przez cały czas.
Przejadanie się w nocy – dlaczego nie warto tego robić?
Według badań naukowych przyrost masy ciała nie jest jedyną konsekwencją przejadania się w nocy. Napychanie się w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca.
Obfita kolacja lub przekąska o północy może zwiększyć poziom cukru we krwi i ilość insuliny. Jeśli robisz to regularnie, będziesz idealnym kandydatem na cukrzyka typu II. Jedzenie dużo w nocy może również zwiększyć poziom cholesterolu. Jest to jedna z głównych przyczyn chorób serca lub zawałów.
Inne powody, by nie przejadać się w nocy
- Przejadanie się w nocy może zmienić Twoje nawyki dotyczące snu. Może nawet powodować dziwne sny i koszmary senne, szczególnie u młodych ludzi.
- Jedzenie w nocy może wpływać na Twoją pamięć, uczenie się i funkcje poznawcze.
- Według badań, jedzenie po 19:00 zwiększa ryzyko zawału serca.
- Zbyt dużo jedzenia i szybkie położenie się do łóżka po posiłku powoduje refluks żołądkowo-przełykowy.
- Z powodu insuliny wytwarzanej przez Twoje ciało podczas jedzenia, poczujesz się bardziej głodny po przebudzeniu.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wczesna kolacja może pomóc schudnąć i zapobiec cukrzycy
Wskazówki, jak unikać przejadania się w nocy
- Unikaj zjedzenia kolacji o późnej porze. Lepiej zjeść ostatni posiłek przed 20.00 lub 21.00.
- Zaplanuj posiłki. Jeśli masz plan posiłków na każdy dzień, łatwiej jest zachować kontrolę nad sobą. Powrót do domu zmęczonym i brak wiedzy o tym, co jeść, może prowadzić do przejadania się.
- Zrób listę tego, co jesz w ciągu dnia. Kiedy to zrobisz, dowiesz się o rodzaju i ilości spożywanych pokarmów. Mając to na uwadze, możesz zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, abyś czuł się mniej głodny w nocy.
- Chociaż może wydawać się to proste, utrzymywanie dobrych nawyków związanych ze snem ograniczy Twoje podróże do lodówki w nocy. Zbyt późne kładzenie się spać pozwala poddać się pokusie i jeść co dwie do trzech godzin.