Przeciwzapalna galaretka z kurkumy

Połączenie kurkumy, miodu, pomarańczy i żelatyny daje galaretkę, która nie tylko jest bardzo smaczna, ale również ma silne właściwości przeciwzapalne.
Przeciwzapalna galaretka z kurkumy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przeciwzapalna galaretka z kurkumy nie tylko świetnie wygląda i smakuje, ale również przynosi liczne korzyści dla zdrowia. Jest to bardzo wszechstronny, naturalny lek, który pomaga walczyć m.in. z takimi chorobami, jak przeziębienie, bóle stawów i pleców.

W skład tego nietypowego leku wchodzą produkty posiadające bardzo wiele właściwości leczniczych. Dostarczają one również cennych składników odżywczych. Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się o tym, jak korzystny wpływ na zdrowie ma przeciwzapalna galaretka z kurkumy, znajdziesz na nią przepis w dzisiejszym artykule.

Przeciwzapalna galaretka z kurkumy – zalety

Kurkumina jest składnikiem, który nadaje kurkumie charakterystyczny, żółty kolor. Jest to również składnik, który ma bardzo dobry wpływ na nasze serce. Co więcej, wzmacnia ona śródbłonek, czyli wyściółkę naczyń krwionośnych, oraz jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy.

Przeciwzapalna galaretka

Dodatkowo, przeciwzapalna galaretka z kurkumy dostarcza organizmowi flawonoidów, szczególnie jeśli włączysz do przepisu organiczny miód. Flawonoidy to rodzaj przeciwutleniaczy. Pełnią one wiele funkcji, w tym pomagają chronić serce i naczynia krwionośne.

Naturalny środek przeciwzapalny

Kiedy organizm zostanie zaatakowany przez patogeny, rozwija się w nim stan zapalny, który stopniowo osłabia układ odpornościowy. Stan zapalny to swego rodzaju reakcja obronna ciała, która w rzeczywistości nie tylko jest naturalna, ale i służy naszemu zdrowiu. Jest to część procesu leczenia.

Problem pojawia się wtedy, kiedy stan zapalny zaczyna powracać zbyt często lub staje się chroniczny. Takie sytuacje objawiają się np. długotrwałym bólem stawów albo opuchniętymi od zatrzymanych płynów nogami.

Kurkumina ma zdolność przenikania do wewnątrz komórek i łagodzenia skutków stanu zapalnego. W połączeniu z miodem, kurkumina działa jak naturalny antybiotyk. Regularne jedzenie galaretki z kurkumy i miodu pomaga uchronić organizm przed licznymi wirusami, bakteriami i infekcjami.

Zobacz także: Produkty o działaniu przeciwzapalnym – 6 przykładów

Łagodzi bóle pleców

Niemal każdy z nas odczuwa od czasu do czasu ból w plecach. Bywa on bardzo silny i nierzadko wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli bolą cię plecy, najlepiej odpocznij w pozycji leżącej i sięgnij po naturalne środki przeciwzapalne.

Ból pleców

Wiele osób chce szybko złagodzić ból stosując np. ibuprofen, ale warto wypróbować naturalne alternatywy pomocne w walce ze stanem zapalnym. Tutaj na ratunek może przyjść przeciwzapalna galaretka, którą warto stosować nie tylko doraźnie, czyli w przypadku wystąpienia bólu, ale i w ramach profilaktyki.

Kurkumina jest polifenolem stosowanym w medycynie naturalnej. Jest ona stosowana w naturalnych lekach zalecanych osobom cierpiącym na artretyzm.

Jeśli często cierpisz z powodu bólu pleców, lepiej unikaj natychmiastowego sięgania po środki farmaceutyczne. Zamiast tego wprowadź opisywaną galaretkę do swojej diety. W ten sposób nie tylko uchronisz się przed bólem pleców, ale również zmniejszysz ryzyko podrażnienia żołądka, które może nastąpić na skutek częstego zażywania leków.

Jedną z najważniejszych zalet tej przeciwzapalnej galaretki jest to, że dzieci ją uwielbiają. Przygotuj zapas na cały tydzień i podawaj galaretkę swojej rodzinie każdego dnia.

Jak zrobić przeciwzapalną galaretkę z kurkumy

Składniki

  • 1 szklanka świeżego soku z pomarańczy
  • 2 łyżeczki kurkumy
  • 1/2 szklanki wrzątku
  • 2 łyżki stołowe miodu
  • 1/4 szklanki żelatyny

Sposób przygotowania

  • Zmieszaj dwie łyżeczki kurkumy z sokiem pomarańczowym.
  • Wlej sok do rondla i postaw na wolnym ogniu.
  • Dodaj pół szklanki wody i dwie łyżki stołowe miodu.
  • Mieszaj całość drewnianą łyżką i poczekaj, aż płyn się zagrzeje.
  • Dodaj żelatynę i zmniejsz ogień.
  • Kiedy mieszanka nieco zgęstnieje, przelej ją do foremek na lód.
  • Poczekaj, aż płyn w foremkach nieco przestygnie, a następnie umieść foremki w lodówce (nie w zamrażalniku).

Po pół godziny chłodzenia, twoja galaretka powinna być gotowa do spożycia. Możesz ją przechowywać w lodówce nawet do siedmiu dni.

Przeciwzapalna galaretka z kurkumy

Jeśli chcesz przygotować od razu większą ilość galaretki, możesz ją schłodzić w lodówce, a następnie przechowywać jej zapas w zamrażalniku. Nie straci ona swoich właściwości mimo niskiej temperatury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akram, M., Ahmed, A., Usmanghani, K., Hannan, A., Mohiuddin, E., & Asif, M. (2010). CURCUMA LONGA AND CURCUMIN: A REVIEW ARTICLE. Romanian Journal of Biology.
  • Bogdanov, S., Jurendic, T., Sieber, R., & Gallmann, P. (2008). Honey for nutrition and health: a review. Journal of the American College of Nutrition.
  • Lambert, J. E., Parnell, J. A., Han, J., Sturzenegger, T., Paul, H. A., Vogel, H. J., & Reimer, R. A. (2014). Evaluation of yellow pea fibre supplementation on weight loss and the gut microbiota: A randomized controlled trial. BMC Gastroenterology. https://doi.org/10.1186/1471-230X-14-69

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.