Prysznic – odkryj kiedy i dlaczego powinnaś go brać
Prysznic jest jedną z najpowszechniejszych czynności, która jest udziałem każdego człowieka. Jest on jednak uważany za jeszcze jeden zwyczajny punkt naszego dnia.
Dzieje się tak ponieważ po XVIII wieku, wiele nawyków higienicznych stało się udziałem całego społeczeństwa. W tym czasie prysznic był uznawany za szkodliwy dla ciała. Co dziwniejsze z dzisiejszego punktu widzenia, był surowo wzbroniony dla dzieci.
Mimo, że wydaje się prostą czynnością, prysznic oznacza znacznie więcej niż zmoczenie się, namydlenie i spłukanie. Oprócz samego mycia się, istnieje więcej powodów do brania prysznica. Są to między innymi relaks, odnowa, poprawa nastroju, a w wielu przypadkach nawet leczenie niektórych chorób.
Prysznic: kontrowersyjny temat
Jako, że jest to czynność wykonywana przez większą część ludzi na świecie, oczywiste jest, że istnieją różne punkty widzenia dotyczące brania prysznica.
Jednym z najpopularniejszych zwyczajów jest prysznic rano przed rozpoczęciem dnia, potem znów wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka (dwa razy dziennie). Nawet jeśli bierzemy prysznic w tych porach, warto zauważyć, że nie ma żadnych dowodów mówiących w jakich godzinach powinno brać się prysznic.
Pamiętaj, że jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników.
1. Kiedy jesteś brudna, weź prysznic
Argument ten jest prawdopodobnie najczęściej używany, gdy ludzie potrzebują długiego prysznica. Jest to bardzo logiczny powód, biorąc pod uwagę fakt, że kąpiel ma naprawdę działanie antyseptyczne.
2. Dla przyjemności
Może się to wydawać dla wielu wariactwem, ale sporo ludzi bierze prysznic dla przyjemności fizycznej. Dotyczy to również relaksu, który może być bardzo przydatny dla rozluźnienia mięśni.
Pomyśl o swojej skórze
Podstawowym argumentem, który należy brać pod uwagę, a robią to niestety tylko nieliczne osoby, jest wpływ prysznica na kondycję Twojej skóry. Powinien być to jednak jeden z najważniejszych czynników, decydujących o braniu prysznica.
Skóra ma swoistą warstwę ochronną złożoną z bakterii, która może zostać uszkodzona zbyt częstym kąpielami i myciem się (mydło, płyny i inne). Środowisko medyczne zaleca jeden prysznic na dobę, aby zapobiegać uszkodzeniom warstwy ochronnej, o której mówiliśmy przed chwilą.
Pamiętaj, że zbyt często brany prysznic może z biegiem czasu doprowadzić do problemów z tkanką skóry, takich jak zapalenia skóry czy alergie.
Przeczytaj również: Alergia pokarmowa – 8 warzyw które ją powodują
Kiedy powinno brać się prysznic?
Bez wymieniania ich wszystkich, wystarczy że wspomnimy, że istnieje wiele ważnych argumentów dla brania prysznica zarówno rano jak i w nocy.
Oto niektóre, z nich przemawiające za każdą z opcji:
Mycie się rano
Zalecamy branie prysznica rano tylko wtedy, gdy część z tych powodów występuje w twojej codziennej rutynie.
- Jesteś rannym ptaszkiem.
- Masz problemy z goleniem się wcześnie rano.
- Jesteś senna po wyjściu z łóżka.
- Masz problemy z nadmiernym poceniem się w nocy.
- Masz lekki dzień pracy.
- Wieczorny prysznic źle wpływa na jakość Twojego snu.
- Masz problemy ze skórą trądzikową.
Zobacz także: Mycie twarzy – 7 najczęściej popełnianych błędów
Mycie się wieczorem
Powody na branie prysznica wieczorem, szczególnie przed położeniem się do łóżka, zazwyczaj są przeciwieństwem tych, które przemawiają za porannym prysznicem.
- Masz mało czasu w godzinach porannych.
- Potrzebujesz więcej czasu na zrobienie makijażu.
- Jesteś bardzo zmęczona i potrzebujesz odrobiny relaksu.
- Masz wymagający i ciężki dzień pracy.
- W ciągu dnia uprawiasz dużo sportu.
- Nadmiernie pocisz się w ciągu dnia.
- Jeździsz na rowerze.
Jaki rodzaj wody jest najlepszy do brania prysznica?
Po omówieniu argumentów przemawiających za tym o której godzinie najlepiej jest brać prysznic, istnieje jeszcze jedna istotna kwestia do rozwiązania: jakiego rodzaju wody powinniśmy używać.
Generalnie, istnieją dwie możliwości: gorąca lub zimna. Można by do nich dodać jeszcze trzecią opcję, czyli letnią wodę.
Nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby popadać ze skrajności w skrajność. Dlatego najlepszą wodą dla naszego ciała jest letnia woda (chłodniejsza niż gorętsza).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Zhai, H., Wang, J., & Fang, Y. (2006). DUCHA: A new dual-channel MAC protocol for multihop ad hoc networks. IEEE Transactions on Wireless Communications. https://doi.org/10.1109/TWC.2006.04869
-
En naranja. (2016). ¿Qué tipo de calentador de agua es más eficiente?
-
Blanco S., H. A., De Williams, M. L., Velezmoro, A. C., & Aguilar L., V. H. (2014). Consumo de agua en actividades domésticas. Caso de estudio: Estudiantes de la asignatura saneamiento ambiental de la UCV. Revista de La Facultad de Ingenieria.