Promieniowanie elektromagnetyczne - wpływ na zdrowie

Każdego dnia jesteśmy wystawieni na działanie promieniowania, zarówno tego korzystnego, jak i szkodliwego. Jeśli zastosujesz się do poniższych porad, możesz ograniczyć wpływ promieniowania na swój organizm.
Promieniowanie elektromagnetyczne - wpływ na zdrowie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Promieniowanie elektromagnetyczne przez długi czas było ignorowane w badaniach naukowych, które to skupiały się głównie na promieniowaniu jonizującym. Aby dokonać rozróżnienia między tymi dwoma rodzajami promieniowania, należy pamiętać o ich częstotliwości. Im większa częstotliwość, tym większa jest energia promieniowania.

Fale to wibracje, które poruszają się z prędkością światła. Są w zasadzie poza percepcją ludzkiego wzroku. Natomiast promieniowanie elektromagnetyczne to proces oddawania energii. Oznacza to przesyłanie fal lub cząstek w otaczającej nas przestrzeni. Dowiedz się jaki ma ono wpływ na Twój organizm i jak się przed nim chronić.

Niektóre rodzaje promieniowania nie są szkodliwe dla żywych organizmów. Chodzi o promieniowanie niejonizujące, które nie jest niebezpieczne, ponieważ nie przerywa wiązań atomowych i nie zmienia stryktury cząsteczek.

Wszyscy jesteśmy narażeni na fale radiowe AM i FM, mikrofale, promieniowanie podczerwone i promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie jonizujące jest szkodliwe. Rozbija atomy i jonizuje komórki, powodując nieodwracalne szkody w organizmie. Czasem nawet prowadzi do śmierci.

Promieniowanie to pochodzi z niestabilnych atomów w substancjach radioaktywnych, takich jak na przykład uran.

Promieniowanie elektromagnetyczne i jego rodzaje

Istnieją trzy typy promieniowania elektromagnetycznego: alfa, beta i gamma.

  1. Alfa (α): promieniowanie to ma niską zdolność penetracji i jest w stanie przeniknąć przez kartkę papieru. Jest ono szkodliwe, ponieważ kiedy już wniknie w jakąś przestrzeń, wpływa na każdy produkt, jaki się w tym miejscu znajduje, w tym także jedzenie i napoje. Wystarczy, że spożyjesz któryś z tych produktów, a promieniowanie będzie miało szkodliwy wpływ na komórki Twojego ciała.
  2. Beta (β): Promieniowanie tego typu ma większą zdolność penetracji niż promieniowanie alfa i jest w stanie przeniknąć przez arkusz aluminium. Jest ono jednak dużo mniej szkodliwe.
  3. Gamma (γ): Promieniowanie gamma to promieniowanie jądrowe. Jest ono w stanie przeniknąć przez bardzo grube warstwy. Uchronić przed nim może tylko silna bariera w postaci np. betonowej ściany.

Promieniowanie elektromagnetyczne i jego szkodliwe skutki

Promieniowanie elektromagnetyczne wywołuje biologiczne zmiany w ludzkim organizmie. Nie wszystkie jednak są szkodliwe dla zdrowia.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zakres tych zmian staje się tak szeroki, że są one nieodwracalne i prowadzą do zaburzeń np. układu nerwowego lub gospodarki hormonalnej.
Nadmierny kontakt z promieniowaniem elektromagnetycznym może wywoływać następujące choroby:

  • rak piersi, białaczka i nowotwory
  • stwardnienie rozsiane
  • utrata pamięci
  • rak mózgu
  • choroby sercowo-płucne: tachykardia i wysokie ciśnienie krwi
  • zmniejszenie ilości czerwonych krwinek.
mężczyzna słucha muzyki ze smartphona

Inne, mniej poważne problemy zdrowotne, które mogą być związane z promieniowaniem to m.in.:

  • problemy ze wzrokiem: zaćma lub utrata wzroku
  • problemy rozwojowe u dzieci
  • zmęczenie
  • bóle stawów
  • zaburzenia neurologiczne: dezorientacja, drażliwość
  • problemy z płodnością: zmiany w cyklu miesiączkowym, poronienia, niepłodność
  • zapalenie skóry

Jak ograniczyć wpływ promieniowania elektromagnetycznego na organizm?

Duże firmy nie przyznają, że elektroniczne urządzenia, telefony i komputery wpływają na ludzkie zdrowie.

Badania wykazały, że konsekwencje regularnego kontaktu z urządzeniami elektronicznymi pojawią się dopiero po 10 lub 20 latach.

promieniowanie elektromagnetyczne ze smartfona

Całkowite uniknięcie kontaktu z falami elektromagnetycznymi jest praktycznie niemożliwe. Można jednak zmniejszyć ich wpływ na ciało, stosując się do kilku wskazówek:

  • Wyłącz i odłącz od sieci urządzenia, z których nie korzystasz.
  • Kiedy ładujesz telefon, odłącz go. Jeśli musisz go podłączyć do gniazdka, staraj się, aby wtyczka znajdowała się z dala od Twojego ciała.
  • Jeśli używasz grzejnika lub wentylatora, postaw go co najmniej metr od łóżka.
  • Nie używaj koców elektrycznych.
  • Do lampki na biurku używaj żarówek żarowych.
  • Gdy podgrzewasz coś w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, trzymaj się z dala od urządzenia, kiedy jest włączone.
  • Zachowaj odpowiednią odległość od telewizora, ponieważ generuje on fale elektromagnetyczne.
  • Wyłączaj urządzenia bluetooth na czas, kiedy nie musisz ich używać.
  • Unikaj długotrwałego przebywania w zamkniętych miejscach z klimatyzacją.
  • Nie umieszczaj pralki ani suszarki w pobliżu salonu. Promieniowanie z tych urządzeń może przenikać przez ścianę.

Może zainteresuje Cię także: Dziecko uzależnione od tabletu – co robić?

dzieci z urządzeniami elektronicznymi

Najbardziej podatne na promieniowanie elektromagnetyczne są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Pamiętaj o tym i ograniczaj dzieciom czas, jaki spędzają na korzystaniu z telefonu, tabletu lub komputera.

Podsumowując, ludzie znajdują się pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego niemal nieustannie. Niestety, nie da się go uniknąć, można jedynie ograniczyć jego wpływ na organizm.

Staraj się wprowadzić powyższe zalecenia w życie. Skutki działania promieniowania mogą nie być odczuwalne teraz, ale za kilka lub kilkanaście lat z pewnością je zauważysz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acuña-Castroviejo D. Informe científico sobre el efecto de los campos electromagnéticos en el sistema endocrino humano y patologías asociadas. Granada, 2006.
  • Bellieni, C. V., Tei, M., Iacoponi, F., Tataranno, M. L., Negro, S., Proietti, F., … Buonocore, G. (2012). Is newborn melatonin production influenced by magnetic fields produced by incubators? Early Human Development. https://doi.org/10.1016/j.earlhumdev.2012.02.015
  • Consales, C., Merla, C., Marino, C., & Benassi, B. (2012). Electromagnetic fields, oxidative stress, and neurodegeneration. International Journal of Cell Biology. https://doi.org/10.1155/2012/683897
  • Baliatsas, C., Van Kamp, I., Lebret, E., & Rubin, G. J. (2012). Idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields (IEI-EMF): A systematic review of identifying criteria. BMC Public Health. https://doi.org/10.1186/1471-2458-12-643
  • Yakymenko, I., & Sidorik, E. (2010). Risks of carcinogenesis from electromagnetic radiation of mobile telephony devices. Experimental Oncology. https://doi.org/45/835 [pii]
  • Patricia, B., Ray, K., Kheifets, L., Christopher, P., Mike, R., Sahl, J., … Swerdlow, A. (2009). Exposure to high frequency electromagnetic fields, biological effects and health consequences (100 kHz-300 GHz). Health Physics. https://doi.org/10.1097/HP.0b013e3181f06c86

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.