Problemy z zasypianiem? – 5 odprężających naparów
W ciągu ostatnich lat każdego dnia poszerza się grono osób, u których regularnie pojawiają się problemy z zasypianiem. Nie ma co ukrywać – coraz więcej z nas cierpi na bezsenność, która wysysa z nas witalność i nie pozostawia żadnej energii na nadchodzący dzień.
Pamiętajmy, że zdrowy sen pomaga nam utrzymać dobrą ogólną kondycję organizmu, stymuluje pracę mózgu, wspomaga regenerację komórek oraz umożliwia nam odzyskanie utraconych w ciągu całego dnia sił.
Problemy z zasypianiem pojawiają się wówczas, gdy nie poświęcamy na nocny odpoczynek odpowiedniej ilości godzin albo wtedy, gdy żyjemy pod wpływem silnego stresu i napięcia nerwowego.
Jedną z widocznych gołym okiem konsekwencji bezsenności jest ogromne zmęczenie w ciągu dnia. Dodatkowo pojawiają się kłopoty z koncentracją, ciągłe ziewanie oraz inne objawy, które w negatywny sposób wpływają na jakość naszego codziennego życia.
Jeśli i Ty zmagasz się z bezsennością i miewasz problemy z zasypianiem lub nie jesteś w stanie utrzymać regenerującego snu przez kilka godzin z rzędu, koniecznie powinieneś sięgnąć po któryś z poniższych naparów.
Spożywanie ziół przed snem doskonale odpręża organizm oraz pomaga mu osiągnąć zdrowy stan odpoczynku. Wypróbuj jedną z pięciu ciekawych propozycji.
1. Napar z rumianku na problemy z zasypianiem
Napar z rumianku jest klasycznym – od wieków praktykowanym – sposobem na problemy z zasypianiem. Kwiaty rumianku nie tylko odprężają mięśnie i ułatwiają organizmowi przejście w stan spoczynku, ale także działają niczym balsam na skołatane nerwy.
Regularne spożywanie naparu z rumianku w naturalny sposób łagodzi stres oraz odgania lęki i zapobiega doświadczaniu koszmarów. Lekarze i specjaliści zalecają picie naparu z rumianku na zakończenie ciężkiego dnia – jest to sprawdzony sposób na szybkie odprężenie i regeneracje zmęczonego organizmu.
Nawet jeśli nie doskwiera ci bezsenność, warto często sięgać po herbatkę z tego leczniczego ziela.
Na tym zalety rumianku się nie kończą – wykazuje on bowiem również silne działanie przeciwzapalne oraz znakomicie poprawia funkcje układu trawiennego. Stąd też często jest stosowany w calu złagodzenia nieprzyjemnych skutków spożywania zbyt obfitych posiłków.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu
- 1 szklanka wody (250 ml)
- ½ łyżeczki świeżych lub suszonych kwiatów rumianku (5 g)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i wrzuć do niego kwiaty rumianku.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut, po czym przecedź napar przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napar z rumianku wieczorami, na około pół godziny przed pójściem spać.
Przeczytaj również: Rumianek i cynamon – remedium dla cukrzyków
2. Napar z passiflory
Passiflora, zwana również męczennicą, to roślina lecznicza o silnym działaniu uspokajającym. Zawarte w niej substancje w naturalny sposób łagodzą stres, zwalczają lęki i zaburzenia na tle emocjonalnym oraz doskonale zapobiegają rozwojowi depresji.
Co więcej, roślina charakteryzuje się również właściwościami przeciwskurczowymi, ma działanie przeciwbólowe oraz pomaga złagodzić zarówno napięcie fizyczne, jak i emocjonalne.
Passiflora znakomicie sprawdza się jako lek na problemy z zasypianiem. Regularne spożywanie naparu skutecznie zwalcza bezsenność oraz pomaga nam przywrócić zdrowy i naprawczy sen.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu
- ½ łyżki stołowej suszonej passiflory (męczennicy) (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i wrzuć do niego suszoną passiflorę.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut, po czym przecedź napar przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napar z passiflory wieczorami, tuż przed pójściem spać.
3. Herbatka z lipy
Napar z lipy od stuleci jest traktowany w medycynie naturalnej jako znakomity środek nasenny. Nasze babki i prababki z pewnością nie raz stosowały go jako domowe remedium na bezsenność.
Roślina ta słynie z silnych właściwości o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym, dzięki czemu pomaga w naturalny sposób kontrolować nerwy oraz ułatwia zasypianie.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu
- ½ łyżki stołowej szuszonej lipy (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i wrzuć do niego suszoną liście lipy.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut, po czym przecedź napar przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napar z lipy wieczorami, na około 20-30 minut przed pójściem spać.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Zaburzenia snu – konsekwencje późnego wstawania
4. Napar lawendowy
Herbatka z lawendy charakteryzuje się bardzo przyjemnym i odprężającym aromatem. Stąd też roślina ta stanowi ogromnie popularne rozwiązanie w zakresie aromaterapii. Fioletowe kwiaty lawendy znakomicie łagodzą napięcie nerwowe oraz pomagają pozbyć się stresu, stanów lękowych i bezsenności.
Zarówno świeże bądź suszone kwiaty lawendy, jak i olejek eteryczny na ich bazie, fantastycznie wpływają na jakość snu oraz sprawiają, że bez problemu przesypiamy osiem godzin z rzędu.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu
- ½ łyżki stołowej świeżych bądź suszonych kwiatów lawendy (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i wrzuć do niego świeże bądź suszone kwiaty lawendy.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 5 minut, po czym przecedź napar przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napar z kwiatów lawendy wieczorami, tuż przed pójściem spać.
- Jeśli masz ochotę możesz również stosować inhalacje z użyciem lawendowego olejku eterycznego. Jest on równie skuteczny co herbatka.
5. Napar z waleriany
Z pewnością nie raz obiło ci się o uszy, że waleriana, przez naukowców znana jako kozłek lekarski, to fantastyczny naturalny środek nasenny. Specjaliści zalecają jej stosowanie zwłaszcza w przypadkach silnych zaburzeń pracy układu nerwowego oraz w okresach silnego napięcia i stresu.
Popularnie przypisuje się walerianie działanie uspokajające, łagodzące lęki i przeciwzapalne. Zawarte w tej leczniczej roślinie substancje skutecznie odprężają nerwy oraz ułatwiają zasypianie, poprawiając jednocześnie jakość snu.
Herbatka z waleriany wieczorową porą pomaga utrzymać nieprzerwany, głęboki sen przez kilka godzin z rzędu.
Napar ten należy pić w późnych godzinach, najlepiej tuż przed pójściem spać, gdyż jego działanie jest szybkie i silne. Jeśli wypijemy herbatkę zbyt wcześnie, możemy zasnąć „na stojąco”.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu
- ½ łyżki stołowej waleriany (5 g)
- 1 szklanka wody (5 g)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i wrzuć do niego pół łyżki suszonej waleriany.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 5-10 minut, po czym przecedź napar przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napar z waleriany wieczorem, najlepiej na około 20-30 minut tuż przed pójściem spać.
Jeśli nie możesz spać po nocach i często męczy cię bezsenność, koniecznie wypróbuj powyższych naparów. Z pewnością któryś z nich znakomicie przyniesie ci ulgę i pomoże ci spokojnie przespać całą noc.
Pamiętaj, że zdrowy i naprawczy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli ulega on rozstrojowi przez dłuższy okres czasu, prowadzi do poważnych zaburzeń pracy witalnych narządów oraz może stać się przyczyną wielu mniej lub bardziej poważnych chorób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). VALERIANA OFFICINALIS. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Valeriana_officinalis].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). TILA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Tila].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). PASSIFLORA INCARNATA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Passiflora_incarnata].