Problemy z nerkami - 7 objawów

Bardzo często zdarza się, że trudno jest uzyskać natychmiastową diagnozę niewydolności nerek. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu naukowców jest to jedna z tak zwanych "cichych chorób".
Problemy z nerkami - 7 objawów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Grecia Morillo

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Problemy z nerkami dają pewne oznaki, które alarmują nas o tym, że coś nie funkcjonuje prawidłowo w naszym organizmie. W razie wątpliwości najlepszą rzeczą do zrobienia jest uzyskanie informacji na ich temat, aby móc w porę wykryć źródło problemu i skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że zadaniem nerek jest filtrowanie wszystkich odpadów w ciele. Gdy wszystko to zostanie odfiltrowane, jest przekształcane w mocz i opuszcza ciało. Mocz składa się głównie z toksyn i wody.

Jeden z najczęstszych problemów z nerkami występuje, gdy nerki nie filtrują krwi z powodu niewystarczającej ilości płynów, szczególnie wody. Kiedy nie pije się wystarczającej ilości wody, odpady i toksyny są zatrzymywane w ciele. Następnie mocznik i kreatynina gromadzą się w organizmie i zaczynają się w nim rozkładać.

Czy problemy z nerkami można wykryć na początku choroby?

W niektórych przypadkach istnieją różne znaki ostrzegające o problemach już na początku. Powinieneś zwrócić uwagę na każdy z nich. Wskazane jest, aby unikać sytuacji, w których choroba staje się zaawansowana i doprowadza do stanu, który może zakończyć się śmiercią.

Bolące nerki - problemy z nerkami

Przede wszystkim bądź uważny, jeśli cierpisz na jedną z następujących chorób:

  • Cukrzyca
  • Kamienie nerkowe
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Zastoinowa niewydolność serca

Niemniej jednak bardzo często zdarza się, że trudno jest uzyskać natychmiastową diagnozę niewydolności nerek. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu naukowców jest to jedna z tak zwanych “cichych chorób”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Retencja wody: 10 naturalnych diuretyków

Oznaki, które mogą ostrzegać nas, że mamy problemy z nerkami

Zmiany we wzorcach oddawania moczu

Jednym z bardzo ważnych objawów choroby nerek są zmiany obserwowane w moczu. Nie jest to konkretnie charakterystyka fizyczna, ale raczej ilość i częstotliwość oddawania moczu.

Gdy występują problemy z nerkami, ilość moczu ma tendencję do zwiększania się w pierwszych etapach. Później ma tendencję do zmniejszania się. Dzieje się tak pomimo wzrostu odczucia konieczności oddawania moczu.

Retencja płynów

Retencja płynów jest jednym z nieomylnych objawów problemów z nerkami. Jednym z jej objawów są spuchnięte nogi, opuchlizna pojawia się niezależnie od wykonywania ćwiczeń fizycznych.

W bardziej zaawansowanych przypadkach występuje również miękki obrzęk kostek, dłoni, a nawet twarzy. Retencje zwalcza się poprzez stosowanie specjalnych środków, mających na celu zapobieganie zatrzymywaniu się płynów, nawet jeśli to jedynie rozwiązanie doraźne.

Zwróć uwagę na każdy z tych objawów problemów z nerkami

Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i uczucie wycieńczenia są oznaką, że coś nie działa zbyt dobrze w organizmie. To może być również oznaka problemów z nerkami.

Retencja płynów, jak również brak filtracji toksyn i odpadów, wywołują zmęczenie u osób, które mają problemy z nerkami.

Przede wszystkim ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu zbadania medycznych przyczyn chronicznego zmęczenia w Twoim przypadku. W ten sposób będziesz wiedzieć na pewno, czy masz niewydolność nerek lub czy przyczyna ciągłego zmęczenia leży gdzie indziej.

próbka krwi - anemia może, chociaż nie musi, sygnalizować problemy z nerkami

Anemia jest kolejnym wyraźnym znakiem możliwych problemów z nerkami. Jednak niedokrwistość niekoniecznie oznacza, że nerki nie pracują prawidłowo. Badania u specjalisty pozwolą Ci się upewnić, czy anemia jest spowodowana zaburzeniami czynności nerek.

Swędzenie całego ciała

Ogólne swędzenie lub swędzenie skóry jest jednym z wyraźnych objawów problemów z nerkami. Uciążliwy świąd może być spowodowany złym funkcjonowaniem nerek. Toksyny gromadzą się i zagrażają zdrowiu. Jeśli od dłuższego czasu dokucza Ci świąd, bądź ostrożny i odwiedź lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.