Problemy z gardłem - naturalne metody leczenia
Przy stanie zapalnym gardła możesz odczuwać podrażnienie, swędzenie, dyskomfort – czyli po prostu ból. Problemy z gardłem mogą się pogorszyć, gdy jesz lub pijesz niektóre produkty.
Ból gardła można leczyć antybiotykami, ale również wieloma naturalnymi lekarstwami. Jeśli nie wiesz, po które produkty sięgnąć, damy Ci kilka podpowiedzi.
Płukanka z soli na problemy z gardłem
Jednym z najstarszych domowych sposobów na problemy z gardłem jest płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą. Taka płukanka może pomóc uśmierzyć ból, ułatwić odkrztuszanie śluzu i zmniejszyć opuchliznę.
Składniki
- ½ łyżeczki soli (3 g)
- 1 szklanka ciepłej wody (250 ml)
Co powinieneś zrobić?
- Wsyp sól do kubka z wodą i dobrze wymieszaj.
- Płucz gardło przez kilka sekund i wypluj. Wody z solą nie należy go połykać ani używać ponownie.
- Zaleca się powtarzanie tego zabiegu co godzinę.
Gorące napoje cytrynowe na problemy z gardłem
Są szanse, że już wcześniej słyszałeś o tym napoju cytrynowym lub innych jego wariantach. Jest dobry powód, żeby go wypróbować – działa!
Składniki
- Sok z 1 cytryny
- 1 łyżka miodu (25 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Co powinieneś zrobić?
- Dodaj sok z cytryny i miód do szklanki gorącej wody, dobrze wymieszaj i wypij.
Ważne jest, aby nie przesadzać ze składnikami; używaj ich oszczędnie.
Miód
Miód jest doskonałym lekarstwem na wiele dolegliwości i problemy z gardłem nie są wyjątkiem! Miód może pomóc Ci złagodzić kaszel oraz uśmierzyć ból gardła. Po zjedzeniu miód tworzy na gardle ochronny filtr, który koi podrażnienia odpowiedzialne za ataki kaszlu.
- Zaleca się zjeść dwie łyżeczki miodu (15 g) przed snem, aby złagodzić nocny kaszel i ból gardła oraz poprawić jakość snu. Ludzie, którzy regularnie jedzą miód przed snem, rzadziej skarżą się na kaszel w ogóle, a także mają mniej problemów ze snem w porównaniu do osób, które nie jedzą miodu.
- Możesz również dodać łyżeczkę miodu (7,5 g) do napojów lub jeść niewielkie ilości miodu w ciągu dnia.
Uwaga: Miodu nie należy podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia, ze względu na ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.
Szałwia
Herbata szałwiowa jest bardzo skuteczna w leczeniu dość szerokiego zakresu chorób gardła. Szałwia potrafi przynieść ulgę w krótkim czasie. To zioło zawiera związki takie jak cyneol, borneol, kamfora, tujon, a takze posiada właściwości ściągające, które mogą pomóc złagodzić ból gardła oraz zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.
Składniki
- 1 łyżeczka suszonych liści szałwii (5 g) lub łyżka świeżych liści szałwii (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Co powinieneś zrobić?
- Zagotuj wodę i dodaj łyżeczkę suszonej szałwii lub świeżej szałwii.
- Zaparzaj szałwię przez 10 lub 15 minut, odcedź i wypij.
- Możesz dodać cytrynę i miód do smaku.
Uwaga: kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać leków i suplementów z dodatkiem szałwii.
Tabletki na kaszel
Tabletki na kaszel – czy to domowe, czy kupione w sklepie – mogą pomóc na problemy z gardłem. Ssanie tabletek na kaszel, szczególnie tych zawierających odświeżające składniki, takie jak eukaliptus lub mięta, stymuluje wytwarzanie śliny, co pomaga złagodzić ból gardła.
Weź prysznic
Najbardziej szkodliwe dla gardła jest suche powietrze. Dlatego powinieneś starać się zapewnić mu odpowiednie nawilżenie. Warto zainwestować w nawilżacze powietrza, które są szczególnie przydatne w zimie.
- Gdy powietrze w Twoim domu lub na polu jest suche, weź przyjemny prysznic z gorącą wodą.
- Możesz także odkręcić gorącą wodę i spędzić minutę w łazience, wdychając parę.
Cytrynowa płukanka na problemy z gardłem
Doskonałym lekarstwem na ból gardła jest stosowanie tej cytrynowej płukanki zaraz po przebudzeniu oraz przed pójściem spać.
Składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 1 średnia cebula, posiekana
- Sok z 3 cytryn
- 1 łyżka miodu (25 g)
Co powinieneś zrobić?
- Zagotuj wodę, dodaj cebulę i gotuj przez 7 minut.
- Następnie odcedź napar i dodaj sok z 3 cytryn i miód.
- Stosuj płukankę dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby nie połykać płynu.
Płukanie gardła wodą z solą lub octem to również świetny sposób na złagodzenie stanu zapalnego gardła. Śmiało, wypróbuj te proste domowe sposoby i pożegnaj się z bólem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Tanz, R. R. (2017). Sore Throat. In Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. http://doi.org/10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7
Worrall, G. (2011). Acute sore throat. Canadian Family Physician. http://doi.org/10.1121/1.4816403