Logo image

Problemy w związku - jak sobie z nimi poradzić?

5 min.
Problemy w związku - jak sobie z nimi poradzić?
Napisany przez Maite Córdova Vena
Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czasami problemy w związku nie muszą oznaczać końca świata. Wręcz przeciwnie, mogą być okazją do poprawy i wzmocnienia relacji.

Czasami problemy w związku mogą wywoływać ból głowy. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Nie powinniśmy czuć się źle myśląc, że związek „dobiega końca”.

Wiele osób ma problemy w związku z różnych powodów. I podczas gdy niektórzy dzielą się nimi z osobami, którym ufają lub bezpośrednio z ekspertami z różnych dziedzin inni nie mają odwagi o nich rozmawiać. Uważają, że nie wiedzą, jak to zrobić i obawiają się, że sprawa się pogorszy.

Kiedykolwiek Ci się to przydarzyło? Czy miałeś trudności z rozmową z Twoim partnerem o czymś, co Cię niepokoi? Masz problem i chciałbyś go rozwiązać, ale nie wiesz jak? Nie martw się, to samo dzieje się w wielu związkach. To nie jest odosobniony przypadek.

Aby Ci trochę pomóc poniżej podzielimy się z Tobą kilkoma poradami, które mogą pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy w związku. Chociaż należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja ze specjalistą.

Jakie problemy w związku są najczęstsze?

Skłócona para

Jak już wcześniej wspominaliśmy istnieje kilka powodów, dla których para może mieć problemy. Oto najczęstszych z nich:

Zazdrość

Obok nieufności, braku szacunku dla prywatności lub intymności partnera zazdrość jest jednym z najczęstszych problemów w związkach. Często ma swoje źródło nie tylko w złej komunikacji, ale także w problemach z samooceną i zaburzeniami poznawczymi. Wskazane jest, aby zwrócić się w tym przypadku o pomoc do specjalisty.

Dysfunkcjonalna komunikacja

Brak empatii, stosowanie schematów pasywno-agresywnych, manipulacja i inne mało asertywne zachowania mogą wyrządzić krzywdę w związku, często generując konflikty i dyskomfort u obojga partnerów.

Z drugiej strony unikanie rozmowy na pewne tematy w celu „uniknięcia konfliktu” może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Niepewność utrzymuje się w czasie i nie przynosi rozwiązania.

Unikanie pewnych tematów, choć na początku może się to wydawać dobrą strategią, uniemożliwia rozmowę, dotarcie do wspólnego miejsca i normalizację faktu, że należy rozmawiać, aby utrzymać zdrowy związek.

Problemy w związku – zbyt mało lub zbyt dużo czasu razem

Jak mówi słynne przysłowie: co za dużo, to nie zdrowo. W tym sensie, jeśli dwie osoby nie mają czasu na bycie razem z powodu nadmiaru obowiązków może to powodować różne problemy w związku. Na przykład jedna ze stron może dojść do wniosku, że nie jest priorytetem dla partnera i że została odsunięta na dalszy plan.

Z drugiej strony, również gdy dwoje ludzi spędza ze sobą zbyt dużo czasu mogą mieć również problemy. Nie pozwalają sobie na samodzielne funkcjonowanie i mają mało czasu dla siebie, dla swoich hobby, projektów itp.

Kwestie wspólnego mieszkania

Na co dzień para może mieć również w mniejszym lub większym stopniu problemy ze wspólnym mieszkaniem. Ogólnie rzecz biorąc dotyczą one podziału zadań, utrzymania domu, opieki nad zwierzakiem i wychowania dzieci. Chociaż mogą się też pojawić w związku z przeprowadzką lub z i innymi wydarzeniami.

Mówiąc o tym, co jest dla nas niewygodne i zawsze starając się dojść do porozumienia, można przezwyciężyć problem dzielenia się zadaniami.

Odkryj także: Frustracje seksualne w związku – kilka porad

Brak wspólnego projektu na przyszłość

Brak wizji na przyszłość, brak wspólnego projektu życiowego, nad którym moglibyśmy pracować jako zespół, może również powodować problemy w związku. Powoduje wielką niepewność i wiele obaw.

Możliwe, że istnieją również nierówności w podejściu. Na przykład jedna z dwóch stron może unikać rozmowy na ten temat, ponieważ uważa, że ​​będzie to „bardzo niedługo”. Podczas gdy druga strona pragnie dalszego wzmocnienia relacji i przynajmniej ma ogólny zarys przyszłości.

Niekompatybilność w łóżku

Inne najczęstsze problemy w parach to te, które mają związek z życiem seksualnym. Komunikacja również odgrywa tu ważną rolę.

Jeśli nie rozmawiamy otwarcie o wrażliwościach, obawach, a nawet fantazjach, preferencjach, chęci podzielenia się określonym doświadczeniem, stymulowania punktu G i wypróbowania niektórych gier seksualnych możemy zdystansować się w stosunku do partnera. I mogą pojawić się różne konflikty.

Niekompatybilność w seksie to kwestia, którą należy się zająć. W przeciwnym razie nie będzie można dotrzeć do wspólnego miejsca i rozwiązać problemy. W tym celu możesz zwrócić się do eksperta.

Czy seks może być sposobem na rozwiązanie problemów w związku?

Splecione nogi

W niektórych serialach i filmach wielokrotnie żartuje się, że w obliczu pewnych problemów najlepszym sposobem ich rozwiązania jest spora dawka aktywności w łóżku. Z tego powodu wiele osób stara się kopiować to zachowanie.

Czy byłby to najlepszy sposób na zawsze rozwiązywanie problemów w związku? Zdecydowanie nie. Nie jest dobrym podejściem stosowanie tego samego rozwiązania do każdego z problemów, które mogą pojawić się w związku.

Chociaż prawdą jest, że aktywność seksualna może przyczynić się do bliskości pary i rozładowania napięcia, nie jest to rozwiązaniem samym w sobie. W rzeczywistości może stać się „łatą”, która później nie robi nic poza przedłużeniem dyskomfortu.

Jednak gdy pojawiają się problemy w łóżku rozwiązanie też może tam być. W tym celu możesz skonsultować się z psychologiem lub seksuologiem.

Zobacz: Trzy problemy seksuologiczne kobiet: jak je zwalczyć?

Problemy w związku – komunikacja to podstawa

Para na terapii

Aby rozwiązać Twoje problemy w związku, oprócz rozmowy z partnerem możesz również rozważyć rozpoczęcie terapii. Profesjonalna pomoc może wiele zdziałać.Jak widać, rozwiązanie problemu można znaleźć rozmawiając z szacunkiem o wszystkim, co budzi obawy.

Rozmowa pomoże nam zrozumieć, co się dzieje, jak każda ze stron to widzi i jak możemy rozwiązać problem, czuć się komfortowo i szczęśliwie w związku.W niektórych przypadkach seks może być ważnym uzupełnieniem, ale sam w sobie nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów w związku.

Dlatego zawsze dawaj pierwszeństwo dobrej rozmowie, bo to ona pozwala wzmocnić i zadbać o relację oraz polepszyć inne aspekty, takie jak wspólne mieszkanie.

Komunikacja odgrywa podstawową rolę, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów, czy to z partnerem, czy o jakimkolwiek innym charakterze. Pozwala wyeksponować obawy, przeciwstawić je, a także znaleźć wspólne miejsce, w którym obie strony mogą czuć się komfortowo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.