Probiotyki wpływają na florę pochwy?

Probiotyki stały się ostatnio powszechnie znane i stosowane. Ale w jaki sposób regularne stosowanie probiotyków wpływa na florę pochwy?
Probiotyki wpływają na florę pochwy?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Probiotyki są powszechnie znane ze względu na dobry wpływ, jaki wywierają na organizm. W ostatnich latach badano wpływ, jaki probiotyki wywierają na florę bakteryjną pochwy. Główny kierunek badań koncentruje się na utrzymaniu równowagi między różnymi bakteriami znajdującymi się w okolicy intymnej.

Te mikroorganizmy nie wyrządzają kobiecie żadnej krzywdy; przeciwnie, żyją w jej okolicy pochwy i mają pomóc powstrzymać ataki niektórych czynników, takich jak szkodliwe bakterie, grzyby, drożdżaki itp. Jeśli chodzi o higienę intymną, konieczne jest dobre zrozumienie każdego czynnika zaangażowanego w ten proces. W ten sposób można zrozumieć elementy każdej sytuacji i dlaczego ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne kwestie.

Poniżej wyjaśnimy między innymi, jakie problemy mogą wynikać ze złej pielęgnacji flory pochwy.

Probiotyki, a flora bakteryjna pochwy

Wśród przyczyn, które mogą powodować komplikacje w pochwie, są:

  • Brak estrogenu (z powodu suchości lub krwawienia podczas menstruacji).
  • Infekcje pochwy lub pochwy spowodowane obecnością grzybów.
  • Praktyka współżycia seksualnego bez niezbędnej opieki.
  • Stosowanie produktów higienicznych niszczących florę pochwy (m.in. perfumowanych mydeł, nieprzeznaczonych do higieny intymnej).

To normalne, że problemy te nasilają się w najgorętszych porach roku. Sfera intymna cierpi na większą wilgotność i jest narażona na inne czynniki ryzyka. Zwłaszcza w basenach lub wspólnych łazienkach, które są częściej używane podczas wakacji.

Co to jest probiotyk dopochwowy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na nowo zdefiniowała pojęcie probiotyku jako „zestaw żywych mikroorganizmów, które podawane w odpowiednich ilościach zapewniają korzyści dla zdrowia gospodarza”. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Mikrobiologia i Biotechnologia.

Probiotyki dopochwowe to żywe mikroorganizmy współistniejące z florą pochwy. W przypadku kobiecej strefy intymnej te miliony bakterii różnych typów są utrzymywane w harmonii, o ile istnieje zdrowie.

Jak probiotyki wpływają na florę pochwy?

Probiotyki zawarte w pożywieniu

Jednym z głównych wkładów probiotyków we florę pochwy jest współdziałanie w przywracaniu równowagi ekosystemu. Gdy nie ma wystarczającej ilości probiotyków, infekcje pojawiają się ponownie z powodu braku mechanizmów obronnych. Są kobiety, które cierpią na chroniczne dolegliwości pochwy.

Jednocześnie powstrzymując rozwój bakterii chorobotwórczych, wytwarzają również kwas mlekowy. Dzięki tej pracy kontrolują niski poziom kwasu w pH pochwy.

Krótko mówiąc, te mikroorganizmy służą wyłącznie do pielęgnacji i ochrony pochwy. Chociaż prawdą jest, że istnieją zaburzenia równowagi i pojawiają się choroby, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy.

W przypadkach, gdy udział probiotyków we florze pochwy jest zmniejszony, możliwe jest wzmocnienie suplementami. Można je dostać w aptekach do przyjmowania doustnego i dopochwowego.

Brak probiotyków a infekcje pochwy

Brak równowagi we florze pochwy może powodować następujące problemy.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Kiedy występuje zaburzenie między zdrowymi bakteriami a bakteriami chorobotwórczymi, infekcja ta występuje w pochwie. Zwykle nie wykazuje wielu objawów, chociaż ma pewne cechy. Do najbardziej zauważalnych należą wydzieliny o szaro-białym lub grubszym kolorze i przykrym zapachu.

Kandydoza lub drożdżakowe zapalenie pochwy

Znana również jako „kandydoza pochwy ”, jest bardzo powszechna wśród kobiet. Jest to spowodowane rozwojem określonego grzyba, który powoduje swędzenie, podrażnienie i wydzielinę. W najcięższych przypadkach powoduje dyskomfort podczas oddawania moczu i ból podczas stosunku płciowego.

Intensywność objawów może się znacznie różnić w zależności od kobiety. Konieczne jest nadanie jej znaczenia, na jakie zasługuje w leczeniu, aby uniknąć nawrotów. Jak wynika z badań opublikowanych w Dermatologic Therapy, probiotyki okazały się skuteczne w walce z tym problemem.

Infekcje enterobakteryjne

Probiotyki

Te infekcje pochwy są bardzo częste. Zasadniczo są one spowodowane zanieczyszczeniem lub przeniesieniem zarazków z obszaru odbytu do obszaru pochwy. Wpływa na całe środowisko i konieczna jest wizyta u profesjonalisty.

Istnieją dowody na to, że odbudowa mikroflory za pomocą probiotyków jest skuteczna w zwalczaniu tych infekcji, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym.

Podsumowanie

Pokarmy probiotyczne wnoszą duży wkład w organizm pozytywnych bakterii. Te żywe mikroorganizmy osadzają się w jelicie cienkim. W ten sposób zapewniają organizmowi wzmocnienie odpornościowe i ułatwiają wchłanianie składników odżywczych.

Znasz już zastosowania i zalety probiotyków dopochwowych. Pamiętaj, aby przed ich użyciem zawsze skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z ich stosowaniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kim SK, Guevarra RB, Kim YT, Kwon J, Kim H, Cho JH, Kim HB, Lee JH. Role of Probiotics in Human Gut Microbiome-Associated Diseases. J Microbiol Biotechnol. 2019 Sep 28;29(9):1335-1340. doi: 10.4014/jmb.1906.06064. PMID: 31434172.
  • Shenoy A, Gottlieb A. Probiotics for oral and vulvovaginal candidiasis: A review. Dermatol Ther. 2019 Jul;32(4):e12970. doi: 10.1111/dth.12970. Epub 2019 May 30. PMID: 31112355.
  • Kim JM, Park YJ. Probiotics in the Prevention and Treatment of Postmenopausal Vaginal Infections: Review Article. J Menopausal Med. 2017 Dec;23(3):139-145. doi: 10.6118/jmm.2017.23.3.139. Epub 2017 Dec 29. PMID: 29354612; PMCID: PMC5770522.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.