Prawdziwy przyjaciel – jak rozpoznać go wśród tłumu?
Czy uważasz, że otaczający cię ludzie zasługują na miano prawdziwych przyjaciół? Czy sam uważasz się za dobrego przyjaciela? Jedno jest pewne: lojalny, prawdziwy przyjaciel sprawia, że trudy życia wydają się mniejsze, a na horyzoncie zawsze świeci słońce. Nawet wtedy, gdy fizycznie nie może być u naszego boku.
Prawdziwy przyjaciel sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi i uważnie nas wysłuchują zawsze, gdy tego potrzebujemy. Być może właśnie dlatego pragniemy mieć jak najwięcej przyjaciół, ponieważ dzięki nim codzienność jest łatwiejsza, a zmartwienia wydają się mniejsze.
Jednak czy wszyscy zasługują na miano prawdziwego przyjaciela? Poznaj dziś z nami cechy, jakimi wykazują się osoby godne zaufania, o których śmiało możemy powiedzieć, że nigdy nas nie zawiodą.
Jednocześnie możesz sprawdzić samego siebie i ocenić, jakim jesteś przyjacielem. Czy rzeczywiście bliskie ci osoby zawsze mogą liczyć na twoją wyrozumiałość i pomocną dłoń? Zapraszamy do refleksji na ten temat!
Prawdziwy przyjaciel słucha i nie osądza
Większość z nas w momencie, gdy pomagamy innym, ma w zwyczaju okazywanie swoich własnych emocji i wyrażanie osobistych opinii na temat proszących nas o pomoc bliskich. Niestety często robimy to w nadmiarze.
Niejednokrotnie na naszych przyjaciół spada lawina krytyki i niezrozumienia z naszej strony. W wyniku braku kontroli własnego ego osądzamy naszych przyjaciół, członków rodziny i kolegów z pracy.
Pamiętaj, że prawdziwy przyjaciel doskonale zdaje sobie sprawę, że świadoma, negatywna krytyka nie pomaga osobie, która postanowiła u niego poszukać wsparcia i zrozumienia. Mimo że czasem wyrazi on swoją opinię na dany temat, nie oczekuje, że wpłynie ona na ostateczną decyzję przyjaciela.
Potrafi spokojnie wysłuchać drugiej strony i być może sugeruje, co on sam zrobiłby na naszym miejscu. Nic więcej.
Dobry przyjaciel pomaga i oferuje wsparcie, nie oczekując absolutnie niczego w zamian. Potrafi słuchać i wczuć się w sytuację rozmówcy. Patrzy na sprawę całościowo i nie wyrywa pojedynczych strzępów z kontekstu. No i oczywiście nie krytykuje.
Przeczytaj koniecznie: Negatywni ludzie – 6 typów, których lepiej unikać
Nie przejmuje się kłótniami
Wszyscy, nawet najlepsi przyjaciele od czasu do czasu się kłócą. Wielu z nas błędnie uważa, że prawdziwy przyjaciel to taki, który zawsze zgadza się z twoim postępowaniem. Powinien być on z tobą zgodny w każdym aspekcie, a wręcz pochwala twoje nie zawsze pozytywne zachowanie.
Rzeczywistość jednak jest zupełnie odmienna od tego, co zwykle sobie wyobrażamy na temat prawdziwej przyjaźni. Dobry przyjaciel zawsze wyraża szczerą opinię na każdy poruszany temat.
Jeśli uważa, że postąpiłeś brzydko lub niesłusznie, powie ci to prosto w oczy i prawdopodobnie będzie to przyczyną mniejszej lub większej kłótni między wami.
Wyrażanie szczerej opinii na jakiś temat jest czymś zupełnie naturalnym, jednak powinniśmy uważać, aby nie wpaść na tor krytyki. Nawet konstruktywna krytyka w niektórych przypadkach może okazać się nieodpowiednia.
Często bowiem w obliczu negatywnych słów skierowanych w stronę naszej osoby aktywuje się nasz system samoobrony i dalsza, szczera rozmowa jest już niemożliwa.
Pamiętaj, że dyskusja i wyrażanie swoich odmiennych opinii wcale nie musi zakończyć się kłótnią. Nauczcie się spokojnie rozmawiać na wszystkie tematy, nawet jeśli prezentujecie skrajnie odmienne opinie.
Tzw. zdrowa dyskusja jest czymś, co wzbogaca nasze życie społeczne i pozwala spojrzeć na sprawy z różnych perspektyw.
Prawdziwy przyjaciel jest szczery i zawsze wyraża swoją opinię. Nie należy przyjmować jej zbyt osobiście. Często wydaje nam się, że stanowi ona atak wycelowany w naszą osobę. W rzeczywistości tak nie jest. Szkoda tylko, że tak trudno przychodzi nam uświadomienie sobie tego faktu.
Prawdziwy przyjaciel troszczy się o ciebie
Czy kiedykolwiek w życiu postawiłeś sobie pytanie: dlaczego moi przyjaciele pojawiają się tylko wtedy, gdy potrzebują czegoś ode mnie? Już sama tego typu wątpliwość powinna cię zaalarmować. Jeśli tak jest – osoby, których uważałeś do tej pory za swoich przyjaciół, tak naprawdę wcale nimi nie są.
Często błędnie postrzegamy jako dobrych przyjaciół osoby, które zjawiają się w naszym życiu tylko w określonych momentach: kiedy jest jakaś impreza lub gdy czegoś od ciebie potrzebują.
Czy można w takim przypadku mówić o szczerej, prawdziwej przyjaźni? Oczywiście, że nie! Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej dla ciebie. Prawda może okazać się bolesna, ale należy wówczas taką fałszywą relację zerwać lub znacząco ograniczyć kontakty.
Z drugiej strony istnieją jednak ludzie, którym na nas zależy i troszczą się o nas na co dzień. Prawdziwy przyjaciel wyłania się jak z otchłani, czasem nawet nie jesteśmy tego świadomi. Prędzej czy później pojawi się w twoim życiu osoba, której będzie zależało na twoim szczęściu tak samo jak na własnym.
Prawdziwy przyjaciel nie opuszcza nigdy, pozostaje wierny do końca życia.
Mamy tu na myśli osoby, które zawsze będą czuły do ciebie sympatię, będą służyły wsparciem o każdej porze dnia i nocy. Także będą motywowały cię do ciągłego rozwoju i kibicowały w spełnianiu marzeń.
Należy pamiętać jednak, że szczera przyjaźń rodzi się długo, czasem nawet latami. Jednakże kiedy rozkwita z pełną siłą, możemy mieć już pewność, że nigdy więcej nie będziemy już sami.
Zawsze jest obecny w twoim życiu
Dobry przyjaciel zawsze jest obecny w twoim życiu. Ani różnice osobiste, ani kłótnie, ani odległość nie są w stanie rozbić szczerej przyjaźni. Wręcz przeciwnie – osoby, które darzą się prawdziwą przyjaźnią nieustannie wkładają ogromny wysiłek w to, by negatywne sytuacje życiowe nie zarwały tej cennej nitki przyjaźni.
- Bardzo się pokłóciliście? Twój przyjaciel przyjdzie do ciebie, porozmawiacie, rozwiążecie problem i będzie znów jak dawniej.
- Przeprowadziłeś się do innego kraju? Nie zrywaj kontaktu z przyjaciółmi. Istnieje wiele różnych możliwości, by nadal rozmawiać ze sobą codziennie i często się widywać. Przecież twój przyjaciel nie musi być obok ciebie, by móc cię wysłuchać, pocieszyć, dodać otuchy, czy po prostu posłuchać tego, co u ciebie słychać.
Nie zapominajmy jednak, że o przyjaźń trzeba dbać tak samo jak o każdy inny związek. Uczucie sympatii między ludźmi jest delikatne jak roślina. Jeśli nie poświęcimy mu odpowiedniej uwagi, nie będzie w stanie zdrowo i szczęśliwie się rozwijać.
Uczestnictwo w życiu innych jest więc niezwykle istotną dla przyjaźni kwestią. Przyjaciele zawsze są obecni w najważniejszych momentach naszego życia. Jeśli tak nie jest, taka przyjaźń nie jest niczego warta.
Ciesz się z radości swoich przyjaciół. Nie porównuj się do nich, nie przejawiaj zazdrości, cierp razem z nimi i oferuj swoje pomocne ramię w trudnych dla nich sytuacjach! Przyjaźń na odległość jest możliwa – wystarczy troszczyć się o przyjaciela i szczerze interesować się tym, co dzieje się w jego życiu.
Zaufanie to podstawa przyjaźni
Przyjaźń nie znosi plotek ani kąśliwych uwag. Często przyjaźń między dwojgiem ludzi umiera w wyniku zamierzonych działań osób trzecich, którym w efekcie ufamy bardziej niż dotychczasowemu najlepszemu przyjacielowi.
Różnica pomiędzy prawdziwym a tymczasowym przyjacielem polega na tym, że ten pierwszy bezgranicznie nam ufa. Z kolei ten drugi ufa tylko i wyłącznie sobie. W naszym otoczeniu istnieje wiele zawistnych osób, które stawiają sobie za cel zniszczenie przyjaźni poprzez oszczerstwa, plotki i nieprawdziwe opinie.
Jeśli chcesz zachować swoich przyjaciół, nie wierz innym, lecz po prostu zapytaj ich bez owijania w bawełnę, czy plotki na ich temat są prawdziwe, czy też nie. Prawdziwy przyjaciel nie tylko potrafi słuchać, ale również pytać.
Przyjaciele na całe życie nie mają przed sobą sekretów i tym bardziej nie obawiają się szczerze ze sobą rozmawiać. Zaufanie to podstawa prawdziwej przyjaźni.
Przeczytaj koniecznie: Siostry to nawet więcej niż przyjaciółki
Jest szczery i lojalny
Prawdziwy przyjaciel jest lojalny w każdej sytuacji, nigdy nie wygłasza negatywnych opinii na twój temat, a także nie pozwala, by inni źle mówili o tobie. Kiedy uważa to za słuszne, staje za tobą murem, ale pozostawi ci swobodę potrzebną do tego, abyś sam rozwiązał swoje problemy.
Kiedy uważa, że się mylisz, powie ci to prosto w oczy, jasno uzasadniając wszystkie swoje argumenty.
Prawdziwy przyjaciel jest tylko wsparciem, decyzje musisz podejmować ty sam!
Zawsze jednak raźniej, gdy wiemy, że nie jesteśmy sami i ktoś pomoże nam stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu i problemom. Że mamy kogoś, kto zawsze będzie nas wspierał, bez chęci ciągłego wtrącania się w nasze życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Parkinson, C., Kleinbaum, A. M., & Wheatley, T. (2018). Similar neural responses predict friendship. Nature communications, 9(1), 1-14.
- El cerebro es más rápido cuando se trata de amigos. Retrieved 7 November 2020, from https://www.investigacionyciencia.es/revistas/mente-y-cerebro/pensamiento-sin-rumbo-689/el-cerebro-es-ms-rpido-cuando-se-trata-de-amigos-14687