Prawdziwa miłość szanuje Twoją przeszłość
Kiedy zdarza nam się prawdziwa miłość czujemy, że nic co zdarzyło się kiedyś, nie może stanąć nam wtedy na drodze. Jeżeli jednak przeszłość staje się przeszkodą w dążeniu do szczęścia, musimy się z nią rozliczyć, gdyż może ona zniszczyć nasz związek.
Wiele par wciąż ogląda się za siebie, patrząc w przeszłość. Myślą o czasach kiedy nie byli razem lub być może nawet o tym, co kiedyś razem przeszli.
To może jednak doprowadzić związek do ruiny. Nie jest to prawdziwa miłość. Dziś zastanowimy się nad tym, dlaczego tak jest.
Nie jesteś tym kim byłeś kiedyś; jesteś tym kim jesteś teraz
Jeżeli mielibyśmy wymienić tylko jedną rzecz, o której trzeba pamiętać w każdym związku to byłoby nią to, że błędy powinny zostać w przeszłości.
Wszyscy popełniamy błędy i na nich się uczymy. Nie ma więc miejsca na to, co już nie istnieje.
Jeżeli jednak wciąż powracamy myślami czy w rozmowach do wydarzeń z przeszłości, może się zdarzyć, że używamy tego jako broni przeciwko drugiej osobie, co jest niezwykle szkodliwe dla związku.
Ile razy zdarza się, że w kłótni mówimy: „Nie pamiętasz, że też to kiedyś zrobiłeś?” albo „Zapomniałeś już jak mnie kiedyś zraniłeś?”. Używamy naszej wiedzy o drugiej osobie w obronie własnej lub jako usprawiedliwienia za własne czyny. Jest to jednak gra bardzo nieczysta i szkodliwa dla związku.
Czy potrafimy prawdziwie wybaczyć i zacząć budować związek wolny od urazów i żalu ? Dlaczego tak często odwołujemy się do przeszłości?
Prawdziwa miłość nie krytykuje tego, kim byłeś kiedyś
Prawdziwa miłość nigdy nie krytykuje i nie ocenia naszej przeszłości. Jeżeli jednak druga osoba wciąż przypomina nam o przeszłości, być może próbuje nami manipulować lub poniżyć.
Jest wiele osób, które wciąż powtarzają drugiej osobie: „To dla twojego dobra”, „Musisz się zmienić”, „W ten sposób nigdy do niczego nie dojdziesz”, co świadczy o tym, że nie całkiem akceptują swojego partnera. Tam gdzie jest prawdziwa miłość, jest też całkowita akceptacja. Nie chcemy zmieniać drugiej osoby, tym bardziej nie chcemy przypominać jej o przeszłości.
Czasami, będąc uzależnionym emocjonalnie od drugiej osoby trudno jest nam to wszystko dostrzec, być może też mamy do czynienia z ekspertem od manipulacji. Niektórzy ludzie przywdziewają maski, które wyglądają tak przekonująco, że zakochując się, trudno jest nam widzieć wszystko wyraźnie.
Aby dać sobie z tym radę, musimy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy wstydzę się tego jaki jestem? Czy chcę być kimś, kim mój partner chce żebym był? Czy ranią mnie jego słowa ?
Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to nie jest miłość; to coś innego.
Prawdziwa miłość nie boli
Jedynym sposobem by upewnić się, czy to prawdziwa miłość jest sprawdzić, czy sprawia nam ból. Należy więc zadać sobie pytanie: Czy będąc w tym związku wciąż się martwię, stresuję, czuję ciągłe napięcie i jestem nieszczęśliwy?
Prawdziwa miłość wymaga nieco wysiłku by ją pielęgnować, podlewać i zajmować się nią, by kwitła. Jednak wysiłki te nie powinny być bolesną torturą.
Jeżeli czujemy ból, napięcie i stres z powodu związku, ważnym jest, by przeanalizować tę sytuację. Być może jesteś ofiarą przemocy psychologicznej i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Być może partner Tobą manipuluje.
Trudno jest zaakceptować fakt, że ktoś kogo kochasz najbardziej na świecie nie akceptuje Cię, ocenia za Twoją przeszłość, krytykuje i chce Cię zmienić. Otwórz oczy. Nie ignoruj tego jak się czujesz w tej sytuacji i spójrz na nią obiektywnie.
Prawdziwa miłość napełnia nas radością i szczęściem, a nie bólem i niepokojem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Slater, L. (2006). Amor verdadero. National Geographic En Español.
- Caro García, C., & Monreal Gimeno, M. C. (2017). CREENCIAS DEL AMOR ROMÁNTICO Y VIOLENCIA DE GÉNERO. International Journal of Developmental and Educational Psychology. Revista INFAD de Psicología. https://doi.org/10.17060/ijodaep.2017.n1.v2.917
- Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667