Praktyczne wskazówki, jak przetrwać alergię na pyłki

Jeśli cierpisz na alergie na pyłki, kontakt tych substancji ze skórą, oczami lub błonami śluzowymi może powodować intensywne reakcje. Dowiedz się, jak sobie radzić.
Praktyczne wskazówki, jak przetrwać alergię na pyłki
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2022

Każdej wiosny alergie na pyłki znacznie dają o sobie znać. Po mroźnej zimie rośliny i kwiaty ożywają i uwalniają różne substancje. Sproszkowany pyłek jest pełen mikrospor, które zapładniają rośliny tego samego gatunku. Jedna roślina jest w stanie uwolnić całe tysiące zarodników.

Pyłek jest niewidoczny, gdy unosi się w powietrzu. W dni, w których stężenie pyłków jest szczególnie wysokie, możesz jednak zobaczyć żółtą mgiełkę.

Kiedy go wdychamy i wchodzi on w kontakt z naszym układem oddechowym, twój organizm dać odpowiedź alergiczną. A jeśli cierpisz na alergię na pyłki, kontakt tych substancji ze skórą lub dostanie się do oczu lub nosa może powodować intensywne reakcje.

Objawy alergii sezonowych

Niektóre z najczęstszych objawów to kichanie, swędzenie lub katar oraz łzawienie oczu. Czasami mogą rozwinąć się poważniejsze choroby, takie jak astma alergiczna.

Wraz z nadejściem wiosny irytujące objawy mogą się nasilić ze względu na wysoki poziom pyłków w powietrzu. Jeśli objawy staną się ciężkie lub nie do zniesienia, porozmawiaj z lekarzem o przepisaniu leku przeciwhistaminowego na receptę lub hydrokortyzonu do stosowania miejscowego.

Alergie na pyłki.
Alergie na pyłki mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa i kichanie.

8 wskazówek, jak radzić sobie z alergiami

Istnieją proste rzeczy, które możesz zrobić, aby przetrwać najgorsze sezonowe alergie. Dobrym pomysłem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy wychodzisz na zewnątrz, unikanie wieszania ubrań do wyschnięcia na zewnątrz i zamykanie okien w godzinach największego pylenia.

Poniżej przedstawiamy 8 wskazówek, które pomogą Ci pokonać alergię na pyłki i jej objawy.

1. Zostań w środku

W dni z wysokim poziomem pyłków i silnym wiatrem zalecamy, jeśli to możliwe, pozostanie w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli musisz wyjść, zawsze noś maskę ochronną. Zmoczenie maski zapobiegnie również przedostawaniu się pyłków do dróg oddechowych.

2. Myj owoce i warzywa

Świeże warzywa i owoce są pełne witamin i składników odżywczych, które mogą pomóc szybko pokonać objawy alergii. Dokładnie umyj swoje produkty przed zjedzeniem, aby upewnić się, że zmyłeś cały pyłek, który mógł przykleić się na skórce.

Lekarz trzymający owoce i warzywa, aby pomóc pokonać alergie na pyłki.
Spożywanie owoców i warzyw może pomóc zmniejszyć częstość objawów alergii na pyłki.

3. Sprawdź godzinę

W ciągu dnia okresy o najwyższym stężeniu pyłków to między 5:00 a 10:00 rano oraz między 19:00 a 22:00 wieczorem. Dlatego najlepiej ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu i zamknąć okna w tych godzinach szczytu.

4. Używaj filtrów powietrza, aby złagodzić objawy

Filtry przeciwpyłkowe mogą zmniejszyć ryzyko kontaktu z pyłkami. Warto umieścić je w klimatyzatorach w samochodzie i w domu. Gdy samochód jest w ruchu, zamykaj okna, aby pyłki nie dostawały się do wnętrza samochodu.

Aby jak najlepiej uniknąć kontaktu z mikrosporami, należy regularnie zmieniać filtry.

5. Noś okulary przeciwsłoneczne i sprawdź poziom pyłków w Twojej okolicy

Jeśli musisz wyjść z domu, okulary przeciwsłoneczne są wygodnym sposobem zapobiegania przedostawaniu się pyłków do oczu. Warto również dowiedzieć się, jak wysokie są poziomy pyłków, sprawdzając lokalne serwisy pogodowe.

6. Zmień ubranie

Zarodniki pyłków mogą przyklejać się do twoich ubrań, dlatego powinieneś wziąć prysznic i zmienić ubranie, gdy tylko wrócisz do domu. Jeśli nie możesz zmienić ubrania, pomocne może być umycie rąk i twarzy. Podobnie unikaj wieszania ubrań na zewnątrz do wyschnięcia, zwłaszcza wiosną.

7. Inteligentny ogród

Chłopiec kichający z powodu alergii na pyłki.
Ważne jest, aby podjąć kroki zapobiegawcze podczas wychodzenia na zewnątrz, aby zmniejszyć ryzyko alergii.

Jeśli masz ogród, unikaj sadzenia roślin, które się zapylają z powietrza. Na przykład żywopłoty Arizona Cypress nie są zalecane, jeśli cierpisz na sezonowe alergie.

Ponadto staraj się unikać wszelkich czynności, które mogą uwalniać pyłki, takich jak koszenie trawnika lub zamiatanie tarasu. Jeśli masz uczulenie na pyłki traw, nie kładź się na trawniku. Jeśli planujesz spędzić noc na zewnątrz, staraj się nie spać w pobliżu drzew lub roślin.

8. Leczenie farmaceutyczne

Jeśli przyjmujesz leki przeciwhistaminowe w leczeniu ciężkiej alergii na pyłki, zawsze powinieneś to robić pod nadzorem lekarza. Niektóre osoby z lżejszymi objawami mogą uzyskać ulgę dzięki naturalnym środkom zaradczym. Niezależnie od tego, szczepionka przeciwko sezonowym alergiom może być pomocna w przypadku różnego stopnia objawów.

Jeśli cierpisz na nieprzyjemne alergie na pyłki, pamiętaj o przestrzeganiu powyższych wskazówek. Jeśli jednak objawy nasilą się lub nie ustąpią, zasięgnij porady lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Alergie na przyprawy: jak się dowiedzieć, czy jesteś alergikiem
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Alergie na przyprawy: jak się dowiedzieć, czy jesteś alergikiem

Alergie na przyprawy nie są częste. Najczęstsze dotyczą owoców z włosami na skórce, produktów mlecznych czy protein w zbożach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gastaminza, G., Bartolomé, B., Bernedo, N., Uriel, O., Audícana, M. T., Echenagusia, M. a, … Muñoz, D. (2005). Alergia al polen de las oleáceas en un lugar donde no hay olivos. Alergologia e Inmunologia Clínica.
  • González, L. (2014). Alergias y el sistema inmune: una revisión desde el aula. Revista Facultad de Ciencias de La Salud UDES.
  • F, G. A. G., & A, V. M. A. (2005). Polinosis y aeroalergenos. Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas.
  • Grewling Ł, Bogawski P, Smith M. Pollen nightmare: elevated airborne pollen levels at night. Aerobiologia (Bologna). 2016;32(4):725–728. doi:10.1007/s10453-016-9441-7
  • Sánchez-Lafuente AM, Guitián J, Medrano M, Herrera CM, Rey PJ, Cerdá X. Plant traits, environmental factors, and pollinator visitation in winter-flowering Helleborus foetidus (Ranunculaceae). Ann Bot. 2005;96(5):845–852. doi:10.1093/aob/mci236

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.