Praktyczne wskazówki, jak przetrwać alergię na pyłki
Każdej wiosny alergie na pyłki znacznie dają o sobie znać. Po mroźnej zimie rośliny i kwiaty ożywają i uwalniają różne substancje. Sproszkowany pyłek jest pełen mikrospor, które zapładniają rośliny tego samego gatunku. Jedna roślina jest w stanie uwolnić całe tysiące zarodników.
Pyłek jest niewidoczny, gdy unosi się w powietrzu. W dni, w których stężenie pyłków jest szczególnie wysokie, możesz jednak zobaczyć żółtą mgiełkę.
Kiedy go wdychamy i wchodzi on w kontakt z naszym układem oddechowym, twój organizm dać odpowiedź alergiczną. A jeśli cierpisz na alergię na pyłki, kontakt tych substancji ze skórą lub dostanie się do oczu lub nosa może powodować intensywne reakcje.
Objawy alergii sezonowych
Niektóre z najczęstszych objawów to kichanie, swędzenie lub katar oraz łzawienie oczu. Czasami mogą rozwinąć się poważniejsze choroby, takie jak astma alergiczna.
Wraz z nadejściem wiosny irytujące objawy mogą się nasilić ze względu na wysoki poziom pyłków w powietrzu. Jeśli objawy staną się ciężkie lub nie do zniesienia, porozmawiaj z lekarzem o przepisaniu leku przeciwhistaminowego na receptę lub hydrokortyzonu do stosowania miejscowego.
8 wskazówek, jak radzić sobie z alergiami
Istnieją proste rzeczy, które możesz zrobić, aby przetrwać najgorsze sezonowe alergie. Dobrym pomysłem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy wychodzisz na zewnątrz, unikanie wieszania ubrań do wyschnięcia na zewnątrz i zamykanie okien w godzinach największego pylenia.
Poniżej przedstawiamy 8 wskazówek, które pomogą Ci pokonać alergię na pyłki i jej objawy.
1. Zostań w środku
W dni z wysokim poziomem pyłków i silnym wiatrem zalecamy, jeśli to możliwe, pozostanie w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli musisz wyjść, zawsze noś maskę ochronną. Zmoczenie maski zapobiegnie również przedostawaniu się pyłków do dróg oddechowych.
Może Cię zainteresować: 5 najlepszych naturalnych środków na alergie na pyłki
2. Myj owoce i warzywa
Świeże warzywa i owoce są pełne witamin i składników odżywczych, które mogą pomóc szybko pokonać objawy alergii. Dokładnie umyj swoje produkty przed zjedzeniem, aby upewnić się, że zmyłeś cały pyłek, który mógł przykleić się na skórce.
3. Sprawdź godzinę
W ciągu dnia okresy o najwyższym stężeniu pyłków to między 5:00 a 10:00 rano oraz między 19:00 a 22:00 wieczorem. Dlatego najlepiej ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu i zamknąć okna w tych godzinach szczytu.
4. Używaj filtrów powietrza, aby złagodzić objawy
Filtry przeciwpyłkowe mogą zmniejszyć ryzyko kontaktu z pyłkami. Warto umieścić je w klimatyzatorach w samochodzie i w domu. Gdy samochód jest w ruchu, zamykaj okna, aby pyłki nie dostawały się do wnętrza samochodu.
Aby jak najlepiej uniknąć kontaktu z mikrosporami, należy regularnie zmieniać filtry.
Czytaj więcej: 9 najczęstszych alergii u dzieci
5. Noś okulary przeciwsłoneczne i sprawdź poziom pyłków w Twojej okolicy
Jeśli musisz wyjść z domu, okulary przeciwsłoneczne są wygodnym sposobem zapobiegania przedostawaniu się pyłków do oczu. Warto również dowiedzieć się, jak wysokie są poziomy pyłków, sprawdzając lokalne serwisy pogodowe.
6. Zmień ubranie
Zarodniki pyłków mogą przyklejać się do twoich ubrań, dlatego powinieneś wziąć prysznic i zmienić ubranie, gdy tylko wrócisz do domu. Jeśli nie możesz zmienić ubrania, pomocne może być umycie rąk i twarzy. Podobnie unikaj wieszania ubrań na zewnątrz do wyschnięcia, zwłaszcza wiosną.
7. Inteligentny ogród
Jeśli masz ogród, unikaj sadzenia roślin, które się zapylają z powietrza. Na przykład żywopłoty Arizona Cypress nie są zalecane, jeśli cierpisz na sezonowe alergie.
Ponadto staraj się unikać wszelkich czynności, które mogą uwalniać pyłki, takich jak koszenie trawnika lub zamiatanie tarasu. Jeśli masz uczulenie na pyłki traw, nie kładź się na trawniku. Jeśli planujesz spędzić noc na zewnątrz, staraj się nie spać w pobliżu drzew lub roślin.
8. Leczenie farmaceutyczne
Jeśli przyjmujesz leki przeciwhistaminowe w leczeniu ciężkiej alergii na pyłki, zawsze powinieneś to robić pod nadzorem lekarza. Niektóre osoby z lżejszymi objawami mogą uzyskać ulgę dzięki naturalnym środkom zaradczym. Niezależnie od tego, szczepionka przeciwko sezonowym alergiom może być pomocna w przypadku różnego stopnia objawów.
Jeśli cierpisz na nieprzyjemne alergie na pyłki, pamiętaj o przestrzeganiu powyższych wskazówek. Jeśli jednak objawy nasilą się lub nie ustąpią, zasięgnij porady lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gastaminza, G., Bartolomé, B., Bernedo, N., Uriel, O., Audícana, M. T., Echenagusia, M. a, … Muñoz, D. (2005). Alergia al polen de las oleáceas en un lugar donde no hay olivos. Alergologia e Inmunologia Clínica.
- González, L. (2014). Alergias y el sistema inmune: una revisión desde el aula. Revista Facultad de Ciencias de La Salud UDES.
- F, G. A. G., & A, V. M. A. (2005). Polinosis y aeroalergenos. Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas.
- Grewling Ł, Bogawski P, Smith M. Pollen nightmare: elevated airborne pollen levels at night. Aerobiologia (Bologna). 2016;32(4):725–728. doi:10.1007/s10453-016-9441-7
- Sánchez-Lafuente AM, Guitián J, Medrano M, Herrera CM, Rey PJ, Cerdá X. Plant traits, environmental factors, and pollinator visitation in winter-flowering Helleborus foetidus (Ranunculaceae). Ann Bot. 2005;96(5):845–852. doi:10.1093/aob/mci236