Pożyczanie 8 kosmetyków - Lepiej się nimi nie dziel

Pożyczanie 8 kosmetyków - Lepiej się nimi nie dziel
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pożyczanie kosmetyków nie jest niczym złym, ale istnieje kilka produktów, które powinny być stosowane wyłącznie przez Ciebie.

Możesz być przyzwyczajona do dzielenia się kosmetykami ze znajomymi lub członkami rodziny. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że taka szczodrość może zwiększyć ryzyko zachorowania na niektóre infekcje i powodować problemy ze skórą.

Wiele kobiet po prostu ignoruje ostrzeżenia o tym, że pożyczanie kosmetyków może być bardzo złym, a wręcz szkodliwym pomysłem. Mając to na uwadze, chcemy szczegółowo omówić osiem kosmetyków, którymi pod żadnym pozorem nie powinnaś się dzielić, oraz związane z tym zagrożenia.

Zapoznaj się z nimi!

Pożyczanie kosmetyków – te produkty zachowaj dla siebie

1. Maskara

Tusz do rzęs to produkt, który ma kontakt z Twoją górną i dolną powieką, zwłaszcza jeśli nakładasz kosmetyk od nasady rzęs.

Pożyczanie kosmetyków do oczu – nie tylko tuszu – może być przyczyną takich chorób, jak zapalenie spojówek.

  • Jeżeli masz infekcję oka, powinnaś odstawić ten rodzaj kosmetyków do makijażu.
    pożyczanie kosmetyków takich jak maskar, którą kobieta maluje rzęsy, to zły pomysł

2. Eyeliner

Kredki do oczu oraz eyelinery w płynie to produkty, które, podobnie jak maskara do rzęs, mogą przenosić bakterie i zarazki.

  • Oznacza to, że jeśli Twoja przyjaciółka cierpi na jakąś infekcję lub chorobę oczu, istnieje ogromna szansa, że przez pożyczanie kosmetyków do oczu również się nią zarazisz.
  • Jednym z problemów, które możesz mieć, jest zapalenie rogówki.

3. Szminki i balsamy do ust

Nasze usta są siedliskiem bakterii. Co prawda nie każdy cierpi na infekcje. Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożyczanie kosmetyków takich jaki szminki czy balsamy do ust może Ci przysporzyć problemów.

pożyczanie kosmetyków do ust takich jak szminki to zły pomysł
  • Produkty do ust mają bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego dzielenie się nimi powoduje przenoszenie takich chorób, jak na przykład opryszczka.
  • Niektóre bakterie mogą korzystać ze szminek i balsamów jak ze środków transportu. Te bakterie zmieniają pH wrażliwej skóry warg.

4.  Pędzle i gąbki do makijażu

Jeżeli korzystasz z akcesorii do makijażu, ważne jest, żeby regularnie myć wszystkie pędzelki i gąbeczki, które wykorzystujesz do nakładania produktów. W ten sposób unikniesz problemów z cerą.

Chociaż jest to niewidoczne gołym okiem, tego rodzaju produkty gromadzą na swojej powierzchni drobinki martwego naskórka i zarazki. Po paru dniach te pozostałości mogą zagrażać zdrowiu Twojej skóry.

  • Z tego również powodu nigdy nie powinnaś dzielić akcesoriów do makijażu z innymi osobami. Zwłaszcza tymi, które cierpią na trądzik, podrażnienia lub alergie skórne.
  • Pamiętaj również, że zbyt częste mycie skóry również może być przyczyną problemów z cerą.

5. Dezodoranty

Dezodoranty, zarówno te w sztyfcie jak i w kulce, to kosmetyki, których nigdy nie powinieneś pożyczać innym. Pożyczanie kosmetyków takich jak dezodoranty może nie tylko osłabić ich działanie, ale dodatkowo powodować infekcje skórne.

pożyczanie kosmetyków takich jak dezodorant, którym kobieta smaruje pachy, to zły pomysł
  • Samo w sobie stosowanie odpowiednio dobranych, najlepiej naturalnych dezodorantów bez soli aluminium, jest skutecznym sposobem na niwelowanie przykrego zapachu potu. Jednak kiedy je pożyczasz, do ich powierzchni przyklejają się drobinki naskórka oraz bakterie.
  • Przez pożyczanie dezodorantów możesz nabawić się poważnych problemów skórnych.

6. Maszynki jednorazowe oraz elektryczne

Maszynki do golenia mają na celu ułatwienie pozbycia się niechcianych włosów z dowolnej części ciała.To prosty i higieniczny sposób na usunięcie zbędnego owłosienia. Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem nie powinieneś pożyczać swojej maszynki komuś innemu.

Stosując maszynkę możesz uszkodzić naskórek. Pożyczanie maszynki zwiększa ryzyko zakażenia.

  • Poza tym na powierzchni maszynek gromadzą się martwe komórki naskórka, które mogą blokować pory.

7. Cążki do paznokci

Jeśli chcesz, aby Twoje paznokcie były zdrowe i piękne, powinieneś mieć swoje własne prywatne cążki do paznokci. Pożyczanie cążków i nożyczek może wydawać się normalne i nic nie znaczące. Ale smutna prawda jest taka, że tego rodzaju akcesoria mogą przenosić infekcje.

nie tylko pożyczanie kosmetyków, ale również cążków do obcinania paznokci to zły pomysł
  • Na powierzchni Twoich palców i paznokci znajdują się grzyby i wirusy. Chociaż są niewidoczne, mogą powodować problemy.
  • Pożyczanie tego narzędzia zwiększa ryzyko zakażenia się grzybicą paznokci lub skóry oraz zwiększa prawdopodobieństwo powstawania brodawek i występowania infekcji skórnych.

8. Kremy do ciała w słoiczkach

Za każdym razem, gdy wkładasz rękę do słoika z kremem do ciała, zostawiasz w nim martwy naskórek, zarazki i bakterie. Niektóre produkty stwarzają dobre środowisko do ich rozmnażania.

Czy możesz sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyś zaczęła dzielić swoje kosmetyki z innymi osobami?

  • Pamiętaj, że druga osoba również ma zarazki na rękach i nie wiesz, jak szkodliwe mogą być te bakterie.
  • Nawet jeżeli dobrze znasz osobę, której chcesz pożyczyć krem, lepiej tego nie robić, żeby uniknąć potencjalnych problemów.
  • Zawsze przed użyciem kremu pamiętaj o umyciu rąk.

Z pewnością zdarzyło Ci się pożyczyć komuś lub od kogoś któryś z opisanych powyżej kosmetyków lub produktów.

Teraz już wiesz, jak ryzykowne może być pożyczanie kosmetyków. Staraj się nie udostępniać swoich kosmetyków innym lub, jeśli już to zrobiłaś, odkazić je przed ponownym użyciem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lens, C., Malet, G., and Cupferman, S. (2016). Antimicrobial activity of Butyl acetate, Ethyl acetate and Isopropyl alcohol on undesirable microorganisms in cosmetic products. International Journal of Cosmetic Science 38, 476–480.
  • Wilson, S.E., Bannan, R.A., McDonald, M.B., and Kaufman, H.E. (1990). Corneal trauma and infection caused by manipulation of the eyelashes after application of mascara. Cornea 9, 181–182.
  • Dadwal, S.S., and Ito, J.I. (2016). Herpes Simplex Virus Infections. In Thomas’ Hematopoietic Cell Transplantation: Fifth Edition, (Wiley Blackwell), pp. 1078–1086.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.