Jak pozbyć się odcisków domowymi sposobami?
Odciski, nagniotki, modzele… Nazw wiele, ale jedna cecha wspólna – ból podczas chodzenia. Problem ten jest znacznie powszechniejszy niż mogłoby się nam wydawać. Jedno jest pewne – kiedy się pojawi, jak najszybciej warto pozbyć się odcisków, gdyż ich zaniedbanie może prowadzić do prowadzić do autentycznego koszmaru.
Generalnie rozwój modzeli odbywa się na kilku etapach, a ich umiejscowienie jest kwestią indywidualną – zależy od danej osoby oraz źródła problemu. Ich występowanie jest naturalnym mechanizmem obronnym skóry na obtarcia lub miejscowy ucisk wywoływany na którykolwiek obszar stopy.
Zasadniczo jest to problem podologiczny bez większych konsekwencji dla zdrowia organizmu. Warto jednak jak najszybciej pozbyć się odcisków, ponieważ nieleczone mogą stać się przyczyną bólu utrudniającego chodzenie oraz stanu zapalnego. Szczególną uwagę na stan stóp powinni zwracać diabetycy i za wszelką cenę unikać powstania niewskazanych dla nich infekcji.
Generalnie odciski mają kształt stożka wypełnionego czopem rogowym. Jego ostry wierzchołek jest kierowany w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i ból. Zwykle nagniotki pojawiają się na palcach, pietach i podeszwie stopy. Dowiedz się więcej na ten temat oraz poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na pozbycie się odcisków.
Aby pozbyć się odcisków, odkryj ich przyczynę
Spośród przyczyn powstawania odcisków należy wymienić przede wszystkim:
- Noszenie źle dobranego lub ciasnego obuwia, które prowadzi do obtarcia skóry albo wywiera miejscowy nacisk na któryś z obszarów stopy.
- U osób dotkniętych haluksami, czyli tak zwanym paluchem koślawym, odciski często tworzą się na nim samym. Przyczyną takiego stanu jest ciągły ucisk obuwia na tę część stopy.
- Nieprawidłowa anatomia palców i struktur kostnych stóp (palec młotkowaty, paluch koślawy, płaskostopie).
- Zaburzenia biomechaniczne będące przyczyną nieprawidłowego chodzenia. Wywołują one nadmierny nacisk na określony obszar stopy.
Jak rozpoznać, że to odcisk?
Modzele są bardzo łatwe do wykrycia. Ich główne objawy to:
- Pojawienie się widocznego zgrubienia w postaci komórek rogowych skóry. Odciski stopniowo narastają, tworząc coraz grubszą stwardniałą warstwę naskórka, pod którą bardzo często rozwija się stan zapalny.
- Miękkie grudki skóry pomiędzy palcami.
- Ból w trakcie chodzenia, zakładania butów, uprawiania sportów lub podczas dotykania stopy.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Obcasy – 5 powodów, by przestać je nosić
Czynniki ryzyka
Zazwyczaj winowajcą odcisków są niewygodne buty, które są przyczyną tarcia i ucisku stopy, a co za tym idzie prowadzą do powstania reakcji obronnych organizmu w postaci nawarstwiającej się twardej warstwy rogowej naskórka.
Generalnie nagniotki mogą pojawić się u każdego z nas. Istnieją jednak szczególne czynniki ryzyka, które należy wziąć pod uwagę:
- Schorzenia stóp lub ich nieprawidłowa budowa anatomiczna (płaskostopie, zbyt długa kość śródstopia, deformacja palców itp.).
- Niewłaściwa motoryka, czyli nieprawidłowy sposób chodzenia.
- Haluksy (koślawy paluch).
- Nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe, które nie amortyzuje odpowiednio ruchów ciała.
- Uprawianie sportów, które zwiększają tarcie na określone obszary stóp, na przykład jazda na rowerze czy jazda na rolkach.
Jak pozbyć się odcisków domowymi sposobami?
Niezawodny pumeks
Pumeks lub specjalny pilnik pomagający pozbyć się odcisków to najczęściej stosowane narzędzia do walki z tą kłopotliwą dolegliwością w domowym zaciszu.
Na rynku znajdziesz mnóstwo odmian pumeksu – od tego tradycyjnego po specjalistyczne pilniki. W każdym razie, ich działanie jest identyczne – stopniowo ścierają one narośnięty zrogowaciały naskórek.
Jak pozbyć się odcisków stosując pumeks?
- W pierwszej kolejności dokładnie wymocz stopy w misce z ciepłą wodą. Czas moczenia powinien wynosić od 15 do 20 minut.
- Następnie weź do ręki pumeks lub pilnik do odcisków i ścieraj nim stwardniały naskórek. Wykonuj koliste ruchy tak długo, aż pozbędziesz się nadmiaru martwego naskórka.
- W przypadku zaawansowanych odcisków zabieg należy powtórzyć kila lub kilkakrotnie. Czasem na pozytywne rezultaty trzeba nawet poczekać tydzień lub więcej czasu.
Aspiryna z dodatkiem soku z cytryny
Liczne badania i zastosowania dowiodły, że aspiryna ma bardzo korzystny wpływ na leczenie grzybicy stóp oraz pomaga szybko i skutecznie pozbyć się odcisków, spowodowanych ciągłym naciskiem na dany obszar stopy.
Jednym ze składników aspiryny jest rozpuszczalny w wodzie beta-hydroksykwas, używany przez wiele firm farmaceutycznych i kosmetycznych do produkcji kremów złuszczających i peelingów.
Z kolei cytryna słynie ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających, oczyszczających i dezynfekujących. Doskonale wspomaga więc działanie aspiryny oraz pomaga pozbyć się odcisków szybko i skutecznie.
Jak usunąć odciski aspiryną?
- Zaopatrz się w blister z tabletkami aspiryny i bandaż oraz wyciśnij sok z jednej cytryny.
- W pierwszej kolejności zmiażdż tabletki aspiryny na drobny proszek. Następnie dodaj do niego świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny i dokładnie wymieszaj, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty.
- Nanieś miksturę na odcisk i otaczającą go skórę i zawiń ten obszar bandażem.
- Stosuj zabieg wieczorami, przed pójściem spać. Przekonaj się sam, że odciski stopniowo będą zanikały i powodowały coraz mniejszy dyskomfort podczas chodzenia.
Biały ocet
Biały ocet to produkt, który każdy z nas ma swojej kuchni. Jest on tani i ma dosłownie tysiąc różnych zastosowań. Znakomicie sprawdza się również jako naturalny środek do usuwania odcisków i zrogowaciałego naskórka ze stóp. Co więcej, kąpiele stóp z dodatkiem octu znakomicie odkażają skórę i pomagają uniknąć grzybicy
.
Jak pozbyć się odcisków stosując ocet?
- Do wykonania zabiegu będziesz potrzebować dwie łyżki stołowe białego octu (około 30 ml).
- Zwilż octem wacik lub płatek kosmetyczny i wcieraj specyfik w odcisk, wykonując przy tym delikatny masaż kolistymi ruchami.
- Pozostaw ocet na skórze przez przynajmniej dwie godziny.
- Powtarzaj zabieg tak długo, aż zdołasz całkowicie pozbyć się odcisków.