Pożądanie seksualne wzrasta latem - czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
Chociaż mówi się, że „wiosną krew się burzy”, ta pora roku nie wydaje się nie być najbardziej sprzyjającym okresem na seks… Choć z drugiej strony, kto wie… Dziś postaramy się jednak sprawdzić, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.
Nasze pożądanie seksualne wzrasta latem z powodu kilku okoliczności, które podzieliliśmy na dwie duże grupy: społeczno-zawodową i fizjologiczną.
Pożądanie seksualne wzrasta latem ze względu na czynniki społeczno-zawodowe
Istnieje wiele różnych czynników społeczno-zawodowych, które mogą wpływać na wzrost popędu seksualnego w lecie. Na przykład mamy więcej wolnego czasu i mniej zobowiązań pracowniczych. Z kolei relacje osobiste poprawiają się i jest więcej okazji do spotkań towarzyskich. Inne czynniki to:
- W tym okresie więcej podróżujemy. Częściej mamy więc okazję spotykać się z ludźmi, którzy wzbudzą nasze pożądanie seksualne.
- Chęć wyrwania się z naszego zwykłego środowiska sprawia, że jesteśmy bardziej odważni i zdeterminowani. Na wakacjach zazwyczaj mniej kierujemy się zahamowaniami i uprzedzeniami.
- Przebywamy w dużych skupiskach ludzi. Latem chodzimy na koncerty, na plaże, na imprezy czy nieformalne spotkania. W lecie często przebywamy w środowiskach, które sprawiają, że pożądanie seksualne wzrasta i wprost unosi się w powietrzu.
- Latem mamy bardziej elastyczny plan zajęć. Luźny plan dnia pozwala nam się zrelaksować bez myślenia o budziku i wydłużyć wieczory, pozwalając pragnieniu swobodnie się rozwijać.
- Sam styl ubierania w lecie odsłania części ciała, które w innych porach roku pozostają ukryte.
Czynniki fizjologiczne, które powodują, że pożądanie seksualne wzrasta latem
Funkcje organiczne w przeważającej części są regulowane, kontrolowane lub modulowane przez nasz układ hormonalny. Podobnie, hormony kierują również z pożądaniem seksualnym.
Ogólnie rzecz biorąc, słońce i ciepło zwiększają produkcję i wydzielanie hormonów zaangażowanych w popęd płciowy. Ten fakt tłumaczyłby, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.
Promienie słoneczne mogą wytwarzać do 90% witaminy D. Jak wskazują badania opublikowane w International Journal of Endocrinology, mężczyźni, którzy mają wystarczającą ilość tej witaminy, mają wyższy poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego.
Inne czynniki fizjologiczne to:
- U kobiet, w ciągu kilku dni owulacji, zwiększa się wydzielanie estrogenów i progesteronu. To powoduje, że kobiety mają większe pożądanie seksualne w tych dniach. Są też o wiele bardziej skłonne do jego zaspokojenia. Coś podobnego dzieje się pod wpływem ciepła i światła słonecznego.
- Poziom serotoniny zwanej „hormonem przyjemności” wzrasta, gdy przebywamy w ciepłym, przyjemnym klimacie. Innym czynnikiem, który wpływa na ten efekt, oprócz słońca i ciepła, są ćwiczenia fizyczne, które najczęściej wykonuje się w lecie.
- Feromony, które wpływają na apetyt seksualny, są również bardziej aktywne latem.
- Latem wzrasta równie wydzielanie oksytocyny i endorfin z powodu ćwiczeń, słońca i ciepła.
- Większa ilość godzin nasłonecznienia powoduje obniżenie poziomu melatoniny (hormonu regulującego cykle snu i czuwania). W konsekwencji, jak się wydaje, ten fakt również przyczynia się do wzrostu libido w lecie.
- Samo ciepło, które nas otacza w lecie jest uważane za paliwo dla popędu seksualnego. Wyższa temperatura na zewnątrz sprzyja bowiem uruchomieniu wewnętrznego ciepła, które wytwarza pożądanie.
- Jak podkreśla czasopismo medyczne Duodecim w jednej ze swoich publikacji, światło słoneczne, wpływając na stan czujności i energii u ludzi, może zwiększyć aktywność seksualną.
Pragnienie seksualne od wewnątrz
Pożądanie seksualne aktywuje obszary neuronalne naszego mózgu, które są dezaktywowane po zaspokojeniu. Aktywacja i hamowanie pożądania seksualnego odbywa się w układzie limbicznym, regulowanym przez podwzgórze. Ma ono maksymalną aktywność w dniach z większą liczbą godzin słonecznych, jak to ma miejsce w lecie.
Podwzgórze odpowiada również za modulację emocji, tętna i ciśnienia krwi. Te obszary mózgu regulują emocjonalne skutki wydarzeń w naszym życiu i mogą również wpływać na wzrost pożądania seksualnego.
Pożądanie może powstać spontanicznie, bez intencji z naszej strony ani bez zewnętrznego bodźca. Innym razem wręcz przeciwnie, może być pobudzone przez uruchomienie naszej wyobraźni i fantazji.
Przeczytaj również: Błędy seksualne mężczyzn – poznaj 7 typowych
Pożądanie seksualne u kobiet i mężczyzn
Mechanizmy wyzwalające pożądanie seksualne u mężczyzn i kobiet nie reagują na te same bodźce. Każdy mężczyzna i kobieta są wyjątkowi i niepowtarzalni i dlatego mogą rozwijać różne mechanizmy pożądania. W każdym razie mają jednak pewne ogólne cechy wspólne i zależne od płci.
Popęd seksualny u kobiet
Pragnienie seksualne u kobiet powstaje według bardziej złożonego mechanizmu niż u mężczyzn. Przede wszystkim jednak ma znacznie więcej niuansów. Powstaje w locie, poprzez bodźce wewnętrzne, takie jak fantazje lub bodźce zewnętrzne, takie jak pieszczoty, pocałunki itp.
Zmysł słuchu wydaje się odgrywać bardzo ważną rolę w pożądaniu u kobiet. Stymulują je słowa, szepty i westchnienia. W istotny sposób wpływa na to nastrój kobiet. Natomiast stres i zmęczenie utrudniają atmosferę podniecenia.
Pożądanie seksualne u mężczyzn wzrasta szczególnie latem
W męskim pożądaniu ważne są przede wszystkim bodźce wizualne, a także wyobraźnia i fantazje seksualne. Pożądanie zwykle pojawia się jeszcze przed spotkaniem seksualnym i dlatego mężczyzna zaczyna od wyższego poziomu podniecenia.
Pragnienie i erekcja są zwykle powiązane, przy czym ten ostatni czynnik utrzymuje je na ogół aż do wytrysku.
Oto niektóre z wyjaśnień, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem. Wzrost temperatury na zewnątrz i większa ilość godzin nasłonecznienia, które wpływają na syntezę hormonów i przekaźników nerwowych. Wszystko to w konsekwencji poprawia nastrój i zwiększa prawdopodobieństwo przeżywania letnich spotkań miłosnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brotto, L. A., & Smith, K. B. (2013). Sexual desire and pleasure. In APA handbook of sexuality and psychology, Vol. 1: Person-based approaches. https://doi.org/10.1037/14193-008
- O., K., & L., V. (2013). [How does summer affect sexual desire?]. Duodecim; Lääketieteellinen Aikakauskirja, 129(13), 1375–1378. Retrieved from http://www.embase.com/search/results?subaction=viewrecord&from=export&id=L369646197
- Tirabassi G, Sudano M, Salvio G, et al. Vitamin D and Male Sexual Function: A Transversal and Longitudinal Study. Int J Endocrinol. 2018;2018:3720813. Published 2018 Jan 8. doi:10.1155/2018/3720813