Popraw technikę pływania i pokonaj strach

Popraw technikę pływania i pokonaj strach

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzie, którzy odczuwają strach przed wodą mają wiele trudności w nauce technik pływania. Istnieją jednak proste i użyteczne ćwiczenia, aby pokonać ten lęk.

Pokonanie lęku przed wodą jest jednym z pierwszych kroków w nauce pływania. Chociaż wiele osób łatwo dostosowuje się do przebywania w basenie inni odczuwają głęboką fobię, która może stać się przeszkodą w opanowaniu różnych technik pływania.

Ten problem jest dość powszechny i zwykle ma swoje źródło w traumie z przeszłości lub w lękach przekazywanych przez rodziców od dzieciństwa. W rzeczywistości jest to powszechne u dzieci, zwłaszcza, gdy odmawia im się możliwości wczesnej nauki pływania lub zabawy w wodzie.

Jednak niezależnie od wieku istnieją pewne strategie, które pozwalają stawić czoła temu lękowi, aby móc czerpać przyjemność z pływania. Wymagana jest do tego siła woli i z odrobiną wsparcia i wytrwałości wszystko jest możliwe. Warto spróbować!

Podstawowe ćwiczenia, aby pokonać lęk przed wodą

Metody mające na celu przezwyciężenie lęku przed wodą mogą się różnić w zależności od pochodzenia lęku. Czasem trzeba iść na terapię psychologiczną, ponieważ specjalista musi rozpoznać ewentualne traumy z przeszłości.

Jednym z pierwszych kroków do przezwyciężenia lęku przed przebywaniem na przykład na basenie jest stopniowe zbliżanie się do niego. Wcześniej dobrym pomysłem jest wzmocnienie pewności siebie, aby uniknąć uczucia stresu przy kontakcie z wodą.

Ćwiczenia, które opisujemy poniżej są podstawowym sposobem stawienia czoła lękowi w kilku fazach. Są zalecane dla tych, którzy nie byli w stanie nauczyć się pływać z powodu niepokoju wywołanego przebywaniem w wodzie.

Ćwiczenie adaptacyjne

Podczas pierwszego ćwiczenia powinieneś osiągnąć lepszą adaptację ciała w basenie. Biorąc pod uwagę, że proces musi być stopniowy, aby uniknąć uczucia lęku. Usiądź na krawędzi, zanurzając tylko nogi.

Później, kiedy już przyzwyczaiłeś się do zanurzonych nóg następnym krokiem jest powolne wejście do płytkiej części basenu. W tym celu możesz pomóc sobie drabinką lub poręczą.

kobieta w basenie

Na koniec stopniowo zanurzaj ręce i głowę. Staraj się być tak zrelaksowany, jak to tylko możliwe, aby kontrolować to uczucie duszenia się. W ten sposób zaczniesz rozumieć, że nie ma się czego obawiać.

Ćwiczenie bezpieczeństwa

Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa podczas przebywania w basenie jest kluczowe, aby stawić czoła i przezwyciężyć hydrofobię. Dlatego też w tym ćwiczeniu będziesz musiał skupić się na opanowaniu samokontroli podczas zanurzenia.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest nauczenie się dryfowania. Wejdź do małego lub płytkiego basenu, w którym możesz stanąć bez trudności. Następnie, gdy zyskasz większą pewność siebie możesz powtórzyć ćwiczenie w większym basenie.

Ćwiczenie poznania

Po pokonaniu niepokoju związanego z przebywaniem w basenie najlepszym kolejnym krokiem jest udział w lekcjach pływania. Z pomocą wyszkolonego trenera możesz nauczyć się różnych technik pływania, oddychania i radzenia sobie w nagłych wypadkach.

pływająca kobieta

Znajomość pływania pozwoli Ci poznać i opanować odpowiednie umiejętności, aby czuć się komfortowo w wodzie. Ponadto jest to krok do powiązania tego środowiska z zabawą i dobrym samopoczuciem.

Wskazówki, jak poprawić technikę pływania

Aby opanować technikę pływania wymagana jest cierpliwość i dyscyplina. Jeśli jednak chcesz zacząć ją ulepszać od pierwszych chwil możesz wziąć pod uwagę tych kilka prostych wskazówek:

  • Zacznij od dwóch treningów tygodniowo.
  • Kiedy czujesz się bardziej komfortowo podczas pływania, przejdź do czterech lub pięciu treningów. Nigdy więcej.
  • Unikaj przeciążania ciała intensywnymi ćwiczeniami. Pamiętaj, że musisz dostosować rutynę do Twoich fizycznych możliwości i potrzeb.
  • Podczas pływania kraulem lub na plecach trzymaj głowę nieruchomo. Ciało powinno obracać się na biodrze.
  • Staraj się przepłynąć 50 metrów mniejszą ilością ruchów niż zwykle.
  • Przyspiesz ruch ręki w wodzie, aby uzyskać lepszą prędkość.
  • Zachowaj Twój własny rytm oddychania. Chociaż istnieje wiele metod, które można zastosować podczas pływania powinieneś zastosować tę, która sprawi, że po​​czujesz się komfortowo. Chodzi o to, aby oddychać co co najmniej trzy uderzenia.

Nie zrobiłeś jeszcze nic, aby przezwyciężyć strach przed wodą? Przestań frustrować się, kiedy Ci nie wychodzi. Postępuj zgodnie z zaleceniami i poszukaj porady profesjonalnego trenera, aby dowiedzieć się, jak opanować technikę pływania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krempel, M., & Jaatun, M. G. (2014). Learn to SWIM. In Proceedings – 9th International Conference on Availability, Reliability and Security, ARES 2014. https://doi.org/10.1109/ARES.2014.82
  • Blanksby, B. A., Parker, H. E., Bradley, S., & Ong, V. (1995). Journal of science and medicine in sport. The Australian Journal of Science and Medicine in Sport. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2014.09.010
  • Grey, D., & Sadoff, C. W. (2007). Sink or Swim? Water security for growth and development. Water Policy. https://doi.org/10.2166/wp.2007.021
  • Barros Lázaro, A. (2018). Ejercicios para reducir el miedo al agua en personas con Trastorno del Espectro Autista.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.