Pokonać stres - stosując 7 prostych ziołowych środków
Jeśli chcemy pokonać stres, najpierw musimy zdać sobie z czegoś sprawę: konieczne będzie dokonanie zmian.
Codzienny stres może przekształcić się w chroniczny, a Ty prawie tego nie zauważysz. Na stałe opanuje Twoje myśli i emocje, a potem stopniowo zacznie wpływać na Twoje zdrowie.
Jeśli chcemy zatem pokonać stres i zacząć sobie z nim radzić, mamy trzy strategie. Pierwszą jest poproszenie o profesjonalną pomoc. W naszym zasięgu niewątpliwie mamy doskonałe terapie, które pozwolą nam lepiej zarządzać naszym życiem.
Drugą jest wypracowanie lepszych nawyków życiowych. Na przykład, rezerwowanie czasu na tak zwane dobre chwile a także praktykowanie uważności mogą być bardzo pomocne.
Trzecią strategią jest regularne stosowanie naturalnych środków leczniczych, jako terapii uzupełniającej. Przy pomocy roślin leczniczych możemy zmniejszyć nerwowość, lęk lub bezsenność.
Zwróć uwagę na 7 ziołowych środków, które pomogą Ci pokonać stres. Przekonasz się, że często będą pomocne w codziennym życiu.
Możesz pokonać stres stosując naturalne roślinne sposoby
Stres jest zaburzeniem, które może wystąpić jednorazowo w konkretnej sytuacji. W takim przypadku nasze ciało jest pobudzane, aby szybko reagować na potrzeby, tak jak to może mieć miejsce w momencie zagrożenia lub nagłej potrzeby.
Jednak gdy napięcie z czasem się wydłuża, odczuwamy ciągły stres, który może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.
Ważne jest, aby pokonać stres tak szybko, jak to możliwe. Jeśli tego nie zrobimy, stopniowo będziemy odczuwać różne objawy i zaburzenia równowagi w naszym ciele. Nerwowość, niepokój, depresja, bezsenność, zaburzenia apetytu, zmiany masy ciała, częste infekcje itp. – to wszystko będzie nam odbierało radość życia.
Dlatego musimy położyć kres niekorzystnym warunkom, aby zacząć wypełniać życie radością i spokojem. Istotne jest, abyśmy byli krytyczni wobec naszego stylu życia, osobistych relacji, pracy, harmonogramów i zobowiązań. Nie możemy zaniedbywać naszej rodziny i podstawowych potrzeb, ale również naszego własnego szczęścia.
Co nauka mówi o ziołowych środkach ?
Uzupełniające terapie oparte na roślinach i preparatach ziołowych stają się coraz bardziej powszechne. Z drugiej strony, wszyscy jednak wiemy, że nie mogą stać się jedyną strategią terapeutyczną, która miałaby pokonać zarówno stres, jak i jakiegokolwiek inny stan fizyczny lub psychiczny.
Są to zatem dodatkowe metody, które mogą nam pomóc w pewnych warunkach. I rzeczywiście, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Salerno we Włoszech (link w bibliografii), potwierdza przydatność wielu rodzajów roślin. Okazuje się nawet, że są rośliny – i własnie im poświęcono najwięcej uwagi i badań – które mogą nam pomóc w zmniejszeniu bólu.
Jako przykład, można przytoczyć fakt, wielu pacjentów chorych na raka stosuje te komplementarne metody w celu zmniejszenia lęku, stresu, a także bólów głowy i innych rodzajów dolegliwości.
Ziołowe środki relaksujące
1. Lawenda
Zapach lawendy przenosi nas do czystej przestrzeni relaksu dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i uspokajającym. W rzeczywistości jest to jedna z najbardziej popularnych i przyjemnych roślin, które pomagają pokonać stres.
Nie dziwi więc fakt, że badania podobne do tego przeprowadzonego na Uniwersytecie Meikai w Japonii, pokazują nam skuteczność tej rośliny w zmniejszaniu poziomu kortyzolu we krwi (hormon stresu).
- Zalecamy skropienie naszej poduszki lub chusteczki kilkoma kroplami olejku lawendowego.
- W ten sposób będziemy w stanie zrównoważyć nasz system nerwowy w nocy i, dodatkowo, również zwalczyć bezsenność i lepiej odpocząć.
2. Żeń-szeń syberyjski
Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) to doskonały ziołowy środek, który nas uspokoi. Ponadto, ma również właściwości rozgrzewające, dlatego jest idealny w zimnych porach roku a także dla osób, które często marzną.
- Zalecamy przyjmowanie leku przez 15 dni, zawsze w godzinach porannych. Nie należy jednak przedłużać leczenia.
- Aby stosowanie żeń-szenia zawsze było skuteczne, lepiej jest robić przerwy i potem wznowić leczenie, jeśli będziemy potrzebować go ponownie.
3. Rumianek
Wszyscy mamy pod ręką herbatę z rumianku. W rzeczywistości jest to bardzo stare lekarstwo, które znamy od stuleci. Filiżanka tego naparu przed snem pomaga nam się uspokoić, lepiej odpocząć i pokonać narastający stres.
Badania, takie jak te przeprowadzone w School of Medicine na University of Pennsylvania (link w bibliografii), wykazują na przykład jego skuteczność w zmniejszaniu zarówno skutków związanych ze stresem, lękiem jak i depresją.
- Możemy również wybrać olejek eteryczny z rumianku, który możemy nałożyć na skórę. Jest to najbardziej odpowiednia opcja dla osób cierpiących na zaburzenia trawienia z powodu stresu.
- W tym przypadku można również masować brzuch olejem roślinnym (orzech kokosowy, migdałowy, oliwkowy) zmieszanym z olejkiem z rumianku.
4. Cynamon
Cynamon, a zwłaszcza jego odmiana cejlońska, to roślina lecznicza o wielu właściwościach leczniczych. Może być bardzo przydatny, gdy stres powoduje osłabienie, depresję, apatię, zmęczenie lub problemy z libido.
Cynamon jest doskonałym środkiem pobudzającym, który aktywuje nas bez pobudzania układu nerwowego a jednocześnie nie utrudnia wypoczynku. Możemy go przyjmować w postaci naparu lub dodając go do wszystkich rodzajów przepisów, zarówno słodkich, jak i słonych.
5. Majeranek
Majeranek jest mniej znanym lekiem, ale również możemy go użyć, jeśli szukamy rośliny o zrównoważonym działaniu na nasz organizm. A przecież zawsze mamy go w pojemniku z przyprawami. Możemy go przyjmować w postaci naparu lub użyć świeżego majeranku jako przyprawy do potraw.
- Zalecamy również stosowanie olejku z majeranku do delikatnego masażu skroni o każdej porze dnia, jeśli tego potrzebujemy.
- Olejek majerankowy może być natychmiastowym lekarstwem, aby pokonać stres, dlatego dobrze mieć go zawsze w torebce.
6. Ginkgo biloba
Ginkgo biloba pomaga nam pokonać stres dzięki swojej ogromnej skuteczności w poprawie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Działanie tej rośliny poprawia naszą uwagę, pamięć, koncentrację i ogólną wydajność psychologiczną.
- Możemy przyjmować ten środek w postaci naparu lub suplementu diety przez okres od 1 do 3 miesięcy.
- Następnie musimy zrobić przerwę przed wznowieniem leczenia, jeśli będzie ono potrzebne.
7. Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny jest jednym z najlepszych preparatów ziołowych, aby zmniejszyć wpływ stresu, gdy zaburzenie to powoduje również zniechęcenie i łagodną i umiarkowaną depresję. Dzięki tej roślinie możemy uniknąć nasilenia się tej choroby wraz z upływem czasu.
- Możemy zażywać ziele dziurawca w postaci naparu lub suplementu.
- Istnieje również olej roślinny, który otrzymuje się przez macerację tej rośliny. Olej możemy stosować w przypadku uderzeń, oparzeń i blizn.
Podsumowując, należy zauważyć tylko jeden aspekt. Zawsze będzie wskazane skonsultowanie się z naszym lekarzem, zanim zaczniemy stosować te środki. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, co jest ważne, jeśli równocześnie przechodzimy leczenie farmakologiczne.
Dlatego nie wahajmy się najpierw porozmawiać z dobrymi profesjonalistami. Stres jest stanem, który wszyscy możemy kontrolować a nawet pokonać, jeśli mamy również odpowiednie wsparcie i dobrą radę w zasięgu ręki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ernst, E. (2006). Herbal remedies for anxiety – A systematic review of controlled clinical trials. Phytomedicine. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2004.11.006
- Wong, A. H. C., Smith, M., & Boon, H. S. (1998). Herbal remedies in psychiatric practice. Archives of General Psychiatry. https://doi.org/10.1001/archpsyc.55.11.1033
- Ernst, E. (2007). Herbal remedies for depression and anxiety. Advances in Psychiatric Treatment. https://doi.org/10.1192/apt.bp.105.001735
- Cassileth, B. R. (2008). Evaluating complementary and alternative therapies for cancer patients. CA: A Cancer Journal for Clinicians. https://doi.org/10.3322/canjclin.49.6.362
- Badanie Uniwersytetu w Salerno we Włoszec: https://journals.prous.com/journals/servlet/xmlxsl/pk_journals.xml_summary_pr?p_JournalId=4&p_RefId=1385751&p_IsPs=N
- Badanie School of Medicine na University of Pennsylvania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22894890