Podrażnienie za uszami - co może spowodować?

Podrażnienie za uszami jest częstym zjawiskiem, które może mieć wiele przyczyn. Wyjaśniamy, jak je rozróżnić.
Podrażnienie za uszami - co może spowodować?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bardzo częstym zjawiskiem jest podrażnienie za uszami lub wysypka. Skóra w tym obszarze jest podatna na wiele różnych warunków. Ten objaw jest związany z pewnymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak łuszczyca. Często wiąże się również z infekcjami wirusowymi, takimi jak różyczka.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie warunki mogą powodować ten problem. Zróżnicowanie etiologii podrażnienia za uszami pomaga zainicjować odpowiednie leczenie interesujących schorzeń.

Podrażnienie za uszami – objawy

Podrażnienie za uszami zwykle objawia się miejscową wysypką. W większości przypadków dotyczy tylko jednego ucha, chociaż może być obustronne. Może być łagodny lub niejednolity. Może to być również ciemnoczerwony lub białawy kolor. Tworzące się plamy mogą być małe i lekko rozłożone lub zbiegają się w tym samym obszarze.

Należy zwrócić uwagę, czy podrażnieniu za uszami towarzyszą inne objawy. Na przykład ból, gorączka lub ogólne złe samopoczucie. Podobnie, konieczne jest określenie, czy wystąpił czynnik wyzwalający, taki jak alergen lub środek drażniący.

Możliwe przyczyny podrażnień za uszami

Jak wspomniano we wstępie, istnieje wiele schorzeń, które mogą prowadzić do podrażnień za uszami. W kolejnych sekcjach wyjaśnimy, które są najczęstsze i jak je zidentyfikować.

1. Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry to proces zapalny, który występuje na skórze. To reakcja alergiczna wywoływana przez określoną substancję, zwaną alergenem. Według publikacji Egzema nikiel jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy. Ten minerał jest częścią wielu akcesoriów, takich jak kolczyki. Innym powszechnym alergenem jest parafenylenodiamina. Często występuje on w farbach do włosów.

Kontaktowe zapalenie skóry może powodować podrażnienie za uszami. Okolica jest zwykle sucha i łuszcząca się, a także intensywnie swędząca. W celu zdiagnozowania tego schorzenia wykonuje się tzw. testy alergiczne. Głównym sposobem leczenia jest unikanie tego konkretnego alergenu. W celu złagodzenia objawów można przepisać doustne leki przeciwhistaminowe.

2. Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. W szczególności łuszczyca skóry głowy może prowadzić do podrażnień za uszami. Według ekspertów zwykle charakteryzuje się żółtawymi lub białawymi blaszkami w tym obszarze. Są to płytki nazębne, w których skóra jest pogrubiona i ma tendencję do tworzenia suchych łusek. Dlatego ma wygląd podobny do łupieżu. Podobnie jak w przypadku kontaktowego zapalenia skóry, swędzi.

Diagnoza łuszczycy jest złożona. W niektórych przypadkach może być wymagana biopsja skóry. Leczenie różni się w zależności od ciężkości stanu. Jeśli dotknięty obszar jest mały, można go kontrolować za pomocą leków miejscowych. Na przykład kortykosteroidy lub analogi witaminy D. Korzystna może być również terapia światłem ultrafioletowym. Jednak ciężkie przypadki wymagają metotreksatu, cyklosporyny lub leków biologicznych.

3. Różyczka i podrażnienie za uszami

Różyczka to infekcja wirusowa znana również jako niemiecka odra. Jak stwierdzono w artykule NHS, obecnie jest to rzadko spotykana infekcja, która częściej dotyka dzieci. Zwykle jest samoograniczający się i łagodny. Większość przypadków jest łagodna lub bezobjawowa. Jednak u kobiet w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań.

Kiedy pojawiają się objawy, najczęstszym z nich jest wysypka na twarzy. To ma tendencję do rozprzestrzeniania się na inne części ciała. Może zatem prowadzić do podrażnień za uszami lub wysypki. Ponadto często towarzyszy mu kaszel, gorączka, ból głowy i obrzęk węzłów chłonnych. Częste są również zapalenie spojówek i wyciek z nosa.

W celu zdiagnozowania różyczki zazwyczaj zleca się wykonanie badań serologicznych. Oznacza to, że podjęto próbę zbadania obecności przeciwciał przeciwko wirusowi. Na szczęście istnieje szczepionka przeciwko różyczce. Jest to ważne, ponieważ nie ma konkretnego leczenia tego schorzenia.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

Najlepiej, jeśli podrażnieniu za uszami towarzyszą niepokojące objawy. Na przykład gorączka, złe samopoczucie, zmęczenie lub silne swędzenie. Ponadto należy obserwować, czy wysypka rozprzestrzeniła się na inne obszary. Podobnie, jeśli pojawią się fioletowe lub czerwonawe plamy, wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą. Innym znakiem ostrzegawczym jest zapalenie pobliskich węzłów chłonnych.

Jeśli wysypka składa się z małych pęcherzy lub powoduje ból, zaleca się również udanie się do lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, należy ocenić wszelkie podrażnienie za uszami, które nie jest związane z konkretnym wyzwalaczem.

Częsty stan, który zwykle nie jest poważny

Dość powszechnym zjawiskiem jest podrażnienie za uszami. W większości przypadków jest to spowodowane przez środek drażniący lub czynnik, który zachowuje się jak alergen. Na szczęście przyczyny zwykle ustępują samoistnie lub ustępują po odpowiednim leczeniu. Z tego powodu zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w celu dokładnej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.