Podrażnienia pochwy — przyczyny i leczenie

Podrażnienia pochwy mogą być wywoływane przez wiele czynników jak infekcje czy alergie. Dzięki naturalnym środkom można zmniejszyć i złagodzić kłopotliwe objawy.
Podrażnienia pochwy — przyczyny i leczenie

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jednym z najczęstszych problemów, z którym kobiety mogą się borykać właściwie w każdym wieku to podrażnienia pochwy. Są to dość irytujące dolegliwości, którym najczęściej towarzyszy nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie, ból lub pieczenie. Objawy najczęściej zależą od tego, co było przyczyną podrażnienia.

Obszar pochwy chroniony jest przez florę bakteryjną, która między innymi odpowiedzialna jest za utrzymanie wilgoci, co pomaga w eliminacji szkodliwych bakterii, a tym samym zapobiega powstawaniu infekcji.

Gdy we florze dochodzi do zachwiania równowagi, może dojść do wszelkiego rodzaju podrażnień, które najczęściej są przyczyną dyskomfortu.

Podrażnienia pochwy — co o nich wiesz?

Te kłopotliwe kobiece dolegliwości mogą być prowokowane przez wiele różnych czynników. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów, które przyniosą ulgę, a zarazem zapobiegną rozwinięciu się dolegliwości w bardziej skomplikowany problem.

Co powoduje podrażnienia pochwy?

Skóra pokrywająca srom i pochwę jest bardzo wrażliwa i delikatna, bardziej niż w innych częściach ciała. Z tego powodu istnieje wyższe ryzyko podrażnienia.

Dokuczliwe podrażnienia i problemy z intymną częścią ciała mogą być spowodowane rozwijającą się infekcją, zmianom pH w pochwie lub alergią na różne substancje takie jak kosmetyki do higieny intymnej czy też lateks, z którego wykonuje się prezerwatywy.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakterie

Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących podrażnienie pochwy to bakteryjne zapalenie pochwy (BV). Jest spowodowane nadmiernym wzrostem liczby bakterii w pochwie i jest przyczyną uciążliwych objawów takich jak pieczenie czy upławy żółtej barwy, które charakteryzuje dość silny zapach.

Candida albicans

Kandydoza pochwy to następna infekcja strefy intymnej, której sprawcą jest grzyb Candida albicans. Najczęściej do zakażenia dochodzi na drodze endogennej, czyli przez organizmy grzybicze już bytujące w organizmie.

Pokonują one barierę ochronną organizmu i objawiają się gęstymi białymi upławami charakteryzującymi się silnym zapachem chleba. W większości przypadków generuje podrażnienie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne i prowokuje uciążliwe uczucie swędzenia i pieczenia.

Choroby przenoszone drogą płciową

Jednym z ostrzegawczych objawów chorób przenoszonych drogą płciową (STD) są między innymi podrażnienia pochwy. Chociaż podejrzenie może padać na tę właśnie przyczynę zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

Menopauza

Okresowi menopauzy towarzyszy wiele radykalnych zmian hormonalnych, które mogą bezpośrednio wpłynąć na współczynnik pH panującego w pochwie i powodować wysuszenie tej strefy.

W takich wypadkach zalecana jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiednich leków, które pomogą w utrzymaniu równowagi hormonalnej, zapobiegną podrażnieniom i zmniejszą prawdopodobieństwo infekcji.

Alergie

Podpaski

Stosowanie produktów higieny intymnej, które mogą wywołać reakcje alergiczne, jest bardzo częstą przyczyną podrażnienia pochwy. Może być ono wynikiem używania:

  • perfumowanych papierów toaletowych
  • mydeł i środków dezynfekcji intymnej
  • dezodorantów do stref intymnych
  • wilgotnych chusteczek higienicznych
  • tamponów i wkładek

Naturalne środki zaradcze na podrażnienia pochwy

W przypadku infekcji lub chorób przenoszonych drogą płciową przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Istnieje kilka domowych środków, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów i zwalczaniu bakterii.

Arnika

Arnika

Roślinę tą charakteryzują silne właściwości przeciwzapalne, które mogą być wykorzystywane przy łagodzeniu bólu, uczuciu swędzenia i przyspieszaniu procesu gojenia się ran.

Jak ją stosować?

Aby jak najefektywniej wykorzystać jej właściwości, najlepiej przygotować napar i stosować zewnętrznie na podrażnione miejsce.

Nagietek

Jest to jedna z tych roślin, które najlepiej nadają się do łagodzenia problemów związanych ze strefą intymną. Ten naturalny antybiotyk pomaga zapobiec i zwalczyć infekcję oraz łagodzi ból i stan zapalny.

Jak go stosować?

Zaleca się przemywanie obszarów zewnętrznych wcześniej przygotowanym naparem z rośliny.

Oczar wirginijski

Przeciwzapalne właściwości tej rośliny pomagają zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia w okolicy pochwy, które towarzyszą infekcjom intymnym.

Jak go stosować?

Kawałek tkaniny nasączyć wodą z oczaru wirginijskiego i delikatnie aplikować na dotknięte infekcją miejsca.

Jogurt – naturalny probiotyk

Jogurt z probiotykiem

Zarówno spożywanie, jak i zewnętrzne stosowanie naturalnego jogurty jest jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie podrażnienia stref intymnych.

Zdrowe kultury bakterii, które w nim znajdziemy, pomogą w neutralizowaniu szkodliwych czynników chorobotwórczych i usprawnią proces przywracania naturalnego współczynnika pH pochwy.

Kilka końcowych uwag

Choć wciąż problemy związane z tą częścią ciała przyprawiają o uczucie wstydu, nigdy nie wahaj się konsultacji z lekarzem, jeżeli coś zaczyna Cię niepokoić.

Pochwa to delikatny obszar kobiecego ciała i ważne jest, by w razie jakichkolwiek dolegliwości zareagować w odpowiednim momencie. W ten sposób unikniemy poważnych komplikacji i zapobiegniemy rozwojowi chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Falagas, M. E., Betsi, G. I., & Athanasiou, S. (2006). Probiotics for prevention of recurrent vulvovaginal candidiasis: A review. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. https://doi.org/10.1093/jac/dkl246
  • Eckert, L. O. (2006). Acute Vulvovaginitis. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMcp053720
  • Facts about vaginitis and vaginal infections. (n.d.).
    idph.state.il.us/about/womenshealth/factsheets/vag.htm
  • Fungal diseases: Vaginal candidiasis. (2018).
    cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/genital/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.