Podiatra: kiedy powinniśmy go odwiedzić?

Podiatra: kiedy powinniśmy go odwiedzić?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Podiatra lub podolog to pracownik służby zdrowia, który dba o witalność naszych stóp. Dziś powiemy Ci, kiedy powinieneś zobaczyć się z tym specjalistą.

Chociaż zwykle konsultujemy się z podiatrą z powodu bólu lub uczucia dyskomfortu, jego ​​funkcja jako specjalisty może być również prewencyjna. Podologia jest w stanie zapobiegać urazom stóp, zanim się pojawią. Mając to na uwadze, w tym artykule podpowiemy Ci, kiedy warto zobaczyć się z lekarzem o tej specjalności.

Dziedzina ta zajmuje się badaniem stóp w kontekście anatomicznym i fizjologicznym. Wbrew pozorom wykracza daleko poza słynne odciski i badania biometryczne. To raczej specjalność, która traktuje kończyny dolne jako funkcjonalną całość.

Podiatrzy mają możliwość zapobiegania, diagnozowania, leczenia i rehabilitacji stóp. Mogą również korygować zaburzenia, zapobiegać ich pojawianiu i pomóc regenerować odcisk stopy. W niektórych krajach bycie podiatrą wymaga uzyskania odpowiednich kwalifikacji, w innych zaś dyplomu uniwersyteckiego.

Podiatra: najczęstsze powody wizyty u tego lekarza

Jak już wspomnieliśmy, podologia nie jest nauką, która ogranicza się do leczenia odcisków i modzeli. Różne sfery życia codziennego wpływają na anatomię i fizjologię stopy i to właśnie na tych polach podiatrzy mogą ćwiczyć swoją wiedzę.

Najczęstszym powodem konsultacji nadal jest ból lub dyskomfort w stopach. Kiedy zauważymy, że nasze stopy zbyt często bolą, niewygodnie nam się chodzi lub powstała widoczna zmiana, idziemy do podiatry.

Nie musimy jednak czekać na pojawienie się problemu, aby zobaczyć się ze specjalistą. Na przykład, jeśli zamierzamy rozpocząć uprawianie sportu lub trenujemy od jakiegoś czasu, profesjonalista od stóp może udzielić nam porad.

Sporty często przeciążają nasze stopy. Podiatra może skorygować złą postawę, dzięki czemu unikniemy kontuzji.

Istnieje również możliwość zwrócenia się do specjalisty z prośbą o wykonanie badania biometrycznego odcisku stopy. Poprzez pomiary i aparaturę, podiatra określa, jaka jest podstawa naszej stopy, gdzie napięcie i ciężar są za duże, a gdzie za małe oraz jakie obrażenia mogą wystąpić, jeśli nie naprawimy problemu.

Badanie stóp
Podiatra dba o stopy, lecząc schorzenia i zapobiegając kontuzjom.

Zaburzenia, które może leczyć podologia

Kwalifikacje podiatrów pozwalają im leczyć choroby już obecne w stopie. W niektórych przypadkach współpracują z lekarzem ogólnym lub traumatologiem, a czasami bezpośrednio, w oparciu o własną wiedzę, zajmują się danym problemem.

Podologia może leczyć:

  • powtarzające się urazy — niektórzy ludzie często uszkadzają stopy lub stawy skokowe. Może to być wynikiem niewłaściwego sposobu stawiania kroków. Biometrycznie oceniając stopę, można skorygować sposób, na jaki się na niej opieramy;
  • zła postawa ciała w podeszłym wieku — z wiekiem kości stopy słabną i deformują się, co zmienia sposób, w jaki stawiamy stopy. Podiatra może więc doradzić osobom starszym i ich opiekunom poprawę dynamiki chodu i zapobieganie upadkom;
  • wrastające paznokcie — podiatrzy mogą usunąć wrastające paznokcie za pomocą mało inwazyjnego zabiegu, który zajmuje tylko kilka minut i wykorzystuje znieczulenie miejscowe;
  • płaskostopie — płaskostopie to stan, w którym wewnętrzny łuk stopy nie tworzy się w pełni. Może to być bolesne, jeśli dana osoba nie nosi odpowiedniego obuwia;
  • modzele — podiatrzy leczą modzele za pomocą specjalnych instrumentów;
  • palec młotkowaty — niektórzy ludzie cierpią na deformacje palców; palec młotkowaty jest najczęstszą z nich i polega na zginaniu się jednego palca w dół. Zmienia sposób użytkowania obuwia i powoduje powstawanie modzeli;
  • brzydki zapach — nieprzyjemny zapach stóp może być spowodowany niewydolnością gruczołów kończyn dolnych. Czasami współistnieją infekcje, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu, a czasami jest to po prostu wada genetyczna.
Kondycja stóp
Zabieg pozbywania się odcisków jest najczęściej wykonywany u podiatrę.

Zabiegi wykonywane przez podiatrę

Podiatrzy są przeszkoleni w zakresie wykonywania niektórych zabiegów i sposobów leczenia. Jednym z najczęstszych wskazań jest stosowanie wkładek.

Wkładki to zabiegi ortopedyczne – tzn. mają na celu skorygowanie odchyleń w osi postawy. W ten sposób, poprawiając naszą postawę, możemy zapobiegać bólom i zaburzeniom stawów.

Chociaż w niektórych sklepach proponowane są wkładki, które można po prostu samodzielnie kupić w sklepach, nie jest to dobry pomysł. Podiatra powinien zawsze zmierzyć stopę, aby określić odpowiednią wkładkę dla każdej osoby. W końcu odcisk stopy jest indywidualną cechą, unikalną dla każdego człowieka.

W razie potrzeby podiatra może również wykonać drobny zabieg chirurgiczny. Jak wspomnieliśmy powyżej, leczenie wrastających paznokci i odcisków jest możliwe przy użyciu minimalnych narzędzi w gabinecie i jedynie znieczuleniu miejscowym.

Należy pamiętać, że stopy mogą powrócić do dawnej, nieprawidłowej pozycji, a wrośnięte paznokcie mogą znów zagościć na naszych stopach, podobnie jak odciski. Dlatego obserwacja i prewencja w podologii są również bardzo ważne.

Podiatrzy, mając to na względzie, zwykle uplanują kolejne wizyty w celu monitorowania i ponownej oceny ewentualnej konieczności leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, S. Sastre. Fisioterapia del pie. Podología física. Vol. 8. Edicions Universitat Barcelona, 1991.
  • Nova, Alfonso Martínez. Podología. Atlas de Cirugía Ungueal. Ed. Medica Panamericana, 2006.
  • López, Juan Carlos Díaz. “Relación entre osteopatía y podología.” El Peu 21.4 (2001): 182-184.
  • Labarta González-Vallarino, Alma Amparo. Actividad científica española en el área de podología: estudio bibliométrico. Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Publicaciones, 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.