Poczucie winy - 5 typów szkodliwych osobowości

Niestety świat przepełniony jest ludźmi, którzy chętnie zrzucają winę na innych. Nieważne, czy chodzi o przyjaciela, współpracownika czy członka rodziny, powinieneś nauczyć się to zauważać.
Poczucie winy - 5 typów szkodliwych osobowości

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2019

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale osoby wywołujące poczucie winy są stale wokół Ciebie. Niektóre z nich są Ci bardzo bliskie, dlatego bardzo łatwo wpaść w ich sidła na różnych etapach życia. Ci ludzie są do tego przyzwyczajeni oraz dobrze wiedzą jak wywoływać poczucie winy u innych, aby uzyskać nad nimi przewagę.

W rezultacie wpadasz w niekończący się cykl negatywnych emocji, zaczynasz wierzyć, że wszystko robisz w niewłaściwy sposób i nie jesteś nic wart. Jest to rodzaj ostrej oraz destruktywnej manipulacji.

Zabiegi tego typu stosowane są na każdym szczeblu. Może zdarzyć się to w Twojej rodzinie, w związku, a nawet w miejscu pracy.

Jest to tak powszechne, że jesteśmy praktycznie pewni, iż każdy zna przynajmniej jedną osobę, która celowo wywołuje poczucie winy u innych osób. Jesteśmy również przekonani, że umiejętność wykrywania tego typu zachowań okaże się dla Ciebie bardzo przydatna.

Weźmy głęboki oddech i spójrzmy na “handlarzy” poczuciem winy.

Poczucie winy – niebezpieczna gra oraz jej protagoniści

Poczucie winy jest bez wątpienia jedną z najniebezpieczniejszych “gier władzy”, w którą możesz zabawić się ze swoimi przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami.

Istnieje wiele sposobów na zastosowanie tych trików. Niemniej jednak, sposób zawsze zależy od typu manipulatora – osoby, która wywołuje w Tobie poczucie winy.

Spójrzmy na różne rodzaje osobowości, które lubią wywoływać poczucie winy u innych osób.

1. Osoba dobroczynna oraz czuła

kobieta mająca poczucie winy

“Mówię ci to, ponieważ cię kocham oraz pragnę dla ciebie jak najlepiej – to, co robisz, bardzo ci szkodzi. Poza tym zaniedbujesz najbliższych ludzi, tych którzy się o ciebie troszczą.”

Oto, co jest z tym stwierdzeniem nie tak:

  • Formułowanie zdań w ten sposób to wyraźny przykład szantażu emocjonalnego.
  • Tego typu zdania poniżają odbiorcę oraz zrzucają na niego winę za nieszczęście tych, którzy go otaczają.
  • Tego rodzaju zachowania zdarzają się często na poziomie rodzinnym.

Inny przykład: “Jeżeli zgodzisz się na tę pracę i się wyprowadzisz, będziesz niezadowolony, a to sprawi, że my wszyscy staniemy się nieszczęśliwi. Ona nie jest dla ciebie odpowiednia, kochanie.”

W tym przypadku poczucie winy, którym jesteś obarczany idzie w parze z uczuciem, którym obdarza Cię bliska osoba. Ponadto, intymność relacji między Tobą a osobami tego typu, tylko wzmacnia i pogłębia wpływ, jaki na Ciebie mają.

2. Ci, którzy twierdzą, że jesteś za wszystko odpowiedzialny

Kiedy upuszczasz talerz, to dlatego, że jesteś niezdarny. Jeśli przypalasz jedzenie, to dlatego, że myślałeś o niebieskich migdałach. Jeśli złapiesz gumę, to dlatego, że zawsze zapominasz wybrać się do mechanika na przegląd.

Być może znasz kogoś, kto wyraża się mniej więcej w ten sposób.

Istnieją ludzie, którzy potrafią sprawić, że inni będą czuć się odpowiedzialni, za wszystko, co im się przytrafia. Jest to powolna oraz postępująca forma destrukcji, którą należy zauważyć i zatrzymać tak szybko, jak to możliwe.

3. Ci, którzy podnoszą swoją samoocenę Twoim kosztem

dziewczynka pociąga za sznurki

“To przecież jasne, że beze mnie nie potrafisz nic zrobić – czy widziałaś, jak zniszczyłaś to tylko za jednym dotknięciem?”, “Zawsze psujesz wszystko, za co się zabierzesz. Od teraz ja się będę tym zajmował.”

  • Oto przykład toksycznego związku oraz szczególnej formy dominacji.
  • Osoba, która dzierży władzę, zrzuca na Ciebie bezpodstawne poczucie winy, które ma jej służyć w celu poprawienia własnej samooceny.
  • Robi to poprzez niedocenianie Twoich działań, myśli oraz osobowości. Jeżeli nie powiesz dość, sytuacja będzie się tylko pogarszać. Osoba ta sprawi, że zaczniesz wierzyć, iż do niczego się nie nadajesz, a ona jest bez skazy.

4. Ci, którzy nie rozumieją jak brać odpowiedzialność za własne błędy

Bez wątpienia znasz przynajmniej jedną taką osobę. Popełniają błędy, zachowują się lekkomyślnie, przyczyniają się czasami do sporych problemów i nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje zachowania.

Co gorsza, poczucie winy, które sami powinni odczuwać, zrzucają na ludzi wokół. Są w tym ekspertami.

Mogą powiedzieć: “To Twoja wina, ponieważ nie powinieneś był mnie słuchać” lub “To Ty jesteś odpowiedzialny, ponieważ wykazywałeś się zbytnią pewnością siebie”.

5. Ci, którzy robią to dla Twojego dobra, aby Cię “czegoś nauczyć”

kobieta i ściana

Zrzucanie winy na innych jest dla wielu osób próbą nauczenia pozostałych, aby ponosili odpowiedzialność oraz dojrzeli.

Często do takich sytuacji dochodzi w środowisku pracowniczym, np.:

  • Wyobraź sobie szefa, który zrzuca na Ciebie odpowiedzialność za błędy innych oraz każe Ci je rozwiązywać.
  • W celu usprawiedliwienia swoich żądań twierdzi, że każdy ponosi wspólną odpowiedzialność, ponieważ na tym polega biznes.
  • Pomyśl również o rodzicach, którzy każą ponosić rodzeństwu odpowiedzialność za błędy tego drugiego. Poczucie winy często spada na dziecko, ponieważ jest starsze, młodsze, jest dziewczynką lub chłopczykiem.

To niewłaściwa taktyka. W rodzinie lub zakładzie pracy, każda osoba powinna być odpowiedzialna wyłącznie za własne poczynania.

Zrzucanie winy na kogoś innego za czyjeś błędy lub niedopatrzenia, z pewnością doprowadzi do stresowych sytuacji oraz obniżenia poczucia własnej wartości u danej osoby.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.