Pocałunki - 10 technik, aby robić to lepiej
Pocałunki to coś więcej niż umieszczanie swoich warg na cudzych i poruszanie ustami w niepohamowany sposób. Od czasów starożytnych całowanie było przedmiotem badań, ale dla wielu jest to sztuka, która wymaga czasu i praktyki.
Jeśli jednak nie opanujesz niektórych technik, sytuacja może stać się niewygodna. Aby to Ci się nie przydarzyło, dzielimy się udanymi strategiami, które sprawią, że Twoje pocałunki staną się doskonałe.
Całowanie jest prawie zawsze wyjątkowym momentem. Dotykanie tak wrażliwych miejsc podczas pocałunku pomaga złagodzić stany depresyjne. Ponadto stymuluje uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia i korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Odkryj wszystko, co Ci się przydarza podczas całowania.
Co się z tobą dzieje, kiedy całujesz
W przeciwieństwie do większości zwierząt, ludzie całują się w usta. Mówi się, że jedna z pierwszych kultur, która rozpoczęła tę praktykę pochodzi z hinduskiego plemienia sprzed ponad 3500 lat. W tym plemieniu pocałunki oznaczały „wdychanie czyjejś duszy”.
Pocałunki są dzisiaj powszechnym zwyczajem w kulturze zachodniej. Dla wielu osób, pierwszy pocałunek w ich życiu lub pierwszy raz, gdy całowali swojego partnera, jest niezapomniany. W rzeczywistości ludzie mogą bardziej szczegółowo pamiętać, jaki był ich pierwszy pocałunek niż ich pierwszy kontakt seksualny.
„W pocałunku dowiesz się wszystkiego, co przemilczałem”.
– Pablo Neruda-
Całowanie łączy świat dwojga osób, usuwa wszelki dystans między nimi. Pocałunek jest najbardziej decydującym elementem w procesie wyboru partnera.
Dzięki tej pieszczocie możesz się dowiedzieć, czy związek będzie miał szanse powodzenia czy nie. Z drugiej strony, pocałunki wiążą się z działaniem licznych neuroprzekaźników. Zajmują się nimi także biologiczne zagadnienia teorii ewolucji.
Pocałunki – ważne wskazówki
Czasami ludzie kierują się tym, co widzą w kinie, telewizji lub tym, co mówią inni. Jednak, aby zaskoczyć partnera i doświadczyć pocałunku w naprawdę niezapomniany sposób, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Powoli. Nie spiesz się. Poświęć trochę czasu, aby zbliżyć się i “zbadać” teren.
- Rób przerwy. Nie wykonuj wszystkich ruchów naraz.
- Skorzystaj z okazji, aby oddychać blisko jego ust, ale nie całuj go.
- To również czas na pieszczoty. Podczas pocałunku pogłaszcz jego włosy, twarz, szyję, a nawet delikatnie opuść ręce i dotknij czule jego rąk.
- Delikatnie ugryź. Ale nie rób tego zbyt intensywnie i lepiej nie za pierwszym razem. Może Twojemu partnerowi to się nie spodoba, a nawet może się przestraszyć. Lepiej spróbuj zrobić to miękko i ogranicz się do krawędzi ust. Pamiętaj jednak, że nie jest to praktyka higieniczna. Przy nadgryzaniu mogą się przenosić wirusy i bakterie, co może być nawet śmiertelne.
- Daj się ponieść. Naucz się relaksować i czekać, co się będzie działo.
- Spróbuj zmienić tempo, aby uniknąć nudy i monotonii.
- Język. Nie chodzi o wepchnięcie go aż do gardła. Wykonuj raczej subtelne ruchy.
- Oprócz kontaktu, baw się rękami, pokręć głową, wymieniaj spojrzenia, baw się wargami.
- Staraj się nie kończyć nagle. Niech towarzyszy temu spojrzenie lub pieszczota. Zaskocz swojego partnera nieoczekiwanym i innym pocałunkiem za każdym razem.
Dodatkowe uwagi
W sztuce całowania nie chodzi tylko o technikę. Jak zawsze, moment, miejsce, aspekt, a przede wszystkim postawa, będą miały wpływ na to, czy doświadczenie jest przyjemne czy nie. Wprowadź więc te dodatkowe zalecenia, aby Twoje pocałunki były bez zarzutu.
- Higiena. Konieczne jest przygotowanie świeżego oddechu. Noś zawsze ze sobą pigułki miętowe.
- Zadbaj o przyjemne w dotyku usta. Suche usta nie zachęcają do pocałunku. Zawsze dbaj o ich odpowiednie nawilżenie, a przed pocałunkiem zwilż je lekko.
- Ogólnie zadbany wygląd daje pozytywne wrażenie, które zwiększa pragnienie pocałunku.
- Zanim odważysz się na pocałunki, zbuduj intymność. Poznanie drugiej osoby i dzielenie się sekretami to dobry sposób na przełamanie lodów, aby dopiero potem budować intymne relacje.
- Otoczenie ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce.
- Dowiedz się, co lubi Twój partner a czego nie, aby wyczuć, czy jest namiętny, romantyczny, ryzykowny czy ostrożny.
- Pierwszy pocałunek nie powinien trwać dłużej niż minutę. Zostaw miejsce na oczekiwania.
Całowanie pomaga zbliżyć się i daje próbkę smaku, aromatu i feromonów uczestniczących w budowaniu związku. Pocałunki otwierają drzwi i drogę do miejsca, w którym możesz kontynuować relację. Poznanie chemii pocałunku pomoże Ci zrozumieć, dlaczego pocałunek zadziałał a dlaczego nie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Floyd, K., Boren, J. P., Hannawa, A. F., Hesse, C., McEwan, B., & Veksler, A. E. (2009). Kissing in marital and cohabiting relationships: Effects on blood lipids, stress, and relationship satisfaction. Western Journal of Communication, 73(2), 113-133.
-
MacDonald, T. L., & Student, N. U. Effects of Romantic Kissing on Love and Marital Satisfaction.
-
Zhao, J. C., Zhang, B. R., Shi, K., Yu, J. A., Wang, J., Yu, Q. H., & Hong, L. (2017). Couple-kissing flaps for successful repair of severe sacral pressure ulcers in frail elderly patients. BMC geriatrics, 17(1), 1-8.