Pływanie w morzu - nauka krok po kroku
Morze stanowi źródło inspiracji dla poetów, główną atrakcję turystyczną, miejsce zamieszkania dla wielu żeglarzy czy oazę spokoju podczas rejsów. Oferuje nam niepowtarzalną możliwość – zanurzenia się w swoje głębiny. Pływanie w morzu jednak niesie ze sobą szereg konsekwencji i reguł.
Poznaj najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci z szacunkiem dla tego żywiołu skorzystać z tego co ma najlepsze.
W tym artykule poznasz wartościowe rady, które pozwolą Ci swobodnie wypłynąć na szerokie fale. Istotne jest abyśmy pamiętali o środkach ostrożności, jakie należy podjąć przed wejściem do wody, jak i podczas kąpieli.
Pływanie w morzu powinno łączyć ze sobą dwa czynniki: bezpieczeństwo, a jednocześnie dobrą zabawę.
Pływanie w morzu – naucz się pływać z ostrożnością
Naturalnie – nie ma czego się bać. Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi. Morze jednak należy traktować z szacunkiem, tak samo jak i góry.
Stąd musimy pamiętać o dozie ostrożności, kiedy rozpoczynamy przygodę pływacką na otwartych falach.
Wielu z nas zapomina o tym i pływanie w morzu traktuje z ignorancją i nieostrożnością. Wystarczy pamiętać o wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, podążać za nimi i cieszyć się doskonałą rozrywką.
Największe zagrożenie stanowią prądy morskie, które mogą wciągnąć nas pod wodę, zmienić kierunek naszego nurtu i w konsekwencji doprowadzić nawet do utonięcia.
Dlatego należy wiedzieć, jak zachować się, kiedy znajdziemy się w takiej niekorzystnej sytuacji.
- Przede wszystkim nie denerwuj się i nie wpadaj w panikę.
- Nie próbuj też płynąć pod prąd. W ten sposób stracisz całą swoją energię na marne.
- Jeśli jesteś początkowym pływakiem – ćwicz swoje umiejętności zawsze w towarzystwie kogoś doświadczonego i w pobliżu ratownika.
- Przestrzegaj instrukcji ze stanowiska ratunkowego. Stopień bezpieczeństwa i zagrożenia jest wskazywany kolorami flag.
- Jeśli wciągnął Cię prąd, spróbuj wybrać kierunek równoległy do brzegu, gdy poczujesz, że prąd słabnie – rozpocznij szybkie zbliżanie się do lądu.
- Jeśli jesteś wyczerpany i tracisz siły spróbuj zawołać o pomoc. Możesz krzyczeć bądź przekazać znak rękoma.
Pływanie w morzu a lekcje i szkolenia
Choć wydaje się to oczywiste – przed rzuceniem się na głęboką wodę należy podjąć kilka lekcji, przejść odpowiednie szkolenie. Nauka pływania powinna nastąpić przed pierwszym wejściem do morza.
Najlepiej jest rozpocząć naukę w kontrolowanym środowisku, np. na basenie. Ogranicza to występowanie niebezpiecznych czynników i zapewnia profesjonalizm.
Oto spis czynników, których unikniemy:
- Prądy morskie.
- Zmienna temperatura wody.
- Nagłe zmiany głębokości.
- Strach przed otwartą przestrzenią.
- Mniejsza kontrola bezpieczeństwa.
- Meduzy i inne stworzenia morskie.
Pływanie jest sportem, w którym stosowana technika w pełni determinuje wyniki. Dobrze wykonane ruchy pozwolą nam zaoszczędzić wielu nieprzyjemności, efektywniej wpływają też na nasze zdrowie i sylwetkę.
Przede wszystkim zrównoważony wysiłek i dobra technika zapewnią nam bezpieczeństwo. Dlatego też warto poznać kilka technik pływania, pod czujnym okiem specjalistów.
Instruktor pływania może pomóc Ci skorygować niepoprawną postawę i ułożenie ciała podczas pływania. Kilka lekcji pływania może znacznie przysłużyć się naszej morskiej przygodzie.
Przede wszystkim zapewni to bezpieczeństwo i zdrowie. Pamiętaj bowiem, że źle wykonywane ruchy mogą doprowadzić do wielu schorzeń. Ponadto szkolenie pływackie doda Ci też pewności siebie, niezbędnej w spotkaniu z wodnym żywiołem.
Asekurująca bojka bezpieczeństwa
Oprócz wcześniej pobranych lekcji i rozważności – należy śledzić wskazówki zawarte już na morzu. Mamy na myśli istnienie boi bezpieczeństwa. Ich uderzający kolor, nie pozostawia złudzeń – należy sugerować się nimi i postępować według przepisanych im wskazówek.
Ponadto istnieją też osobiste, asekurujące boje bezpieczeństwa, które możemy mieć zawsze ze sobą.
Pomogą wskazać naszą lokalizację w razie wypadku. Co więcej, przywiązanie ich do pasa jest też świetnym sposobem na przenoszenie ze sobą akcesoriów – kluczy, telefonu itp.
Daje nam spokój i zapewnia bezpieczeństwo. Gwarantuje utrzymanie się na powierzchni, nawet jeśli stracimy kontrolę podczas pływania. Jeśli chcemy nauczyć się pływać w morzu, traktując to poważniej niż tylko wakacyjną przygodę: powinniśmy zaopatrzyć się w takie akcesorium.
Pływanie w morzu a nauka oddychania
W każdym sporcie odpowiednie oddychanie odgrywa kluczową rolę. Przed wejściem do morza – naucz się więc oddychać. Myślisz sobie, przecież to najbardziej naturalny proces organizmu – “już to potrafię”!
Masz rację. Jednakże musimy przyzwyczaić się do oddychania na powierzchni i bezdechu z głową zanurzoną w wodzie.
Wydajność naszych płuc ma też duże znaczenie. Wiele osób używa kleszczy do nosa, tzw. nosków, bowiem pozwala to na skoncentrowanie się na oddechu ustami.
Co najważniejsze, nie zapominaj iż pływanie w morzu musi dostarczać Ci przyjemności! Pozwala cieszyć się naturą, przyrodą i stanowi wartościowy wysiłek fizyczny.
Jeśli będziesz postępować rozważnie, kierując się zdrowym rozsądkiem zapewnisz sobie nieprawdopodobne wspomnienia i cenną umiejętność jaką jest pływanie.
Zacznij pływać a doznasz niepowtarzalnego uczucia lekkości i wolności. Wystarczy, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Artykuł na podsatwie:
- Wiesner W. (1998). Nauczanie-uczenie się pływania. Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego.