Płytki krwi - zwiększ ich poziom z aloesem

Stabilny, odpowiedni poziom płytek krwi jest niezbędny, aby cieszyć się zdrowiem i zapewnić sobie odpowiednią koagulację w przypadku krwawienia i otwartych ran.
Płytki krwi - zwiększ ich poziom z aloesem

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Płytki krwi to elementy morfotyczne krwi, funkcjonują tuż obok białych i czerwonych krwinek. Podniesienie ich poziomu nie należy do łatwych zadań. Istnieją jednak domowe sposoby, które mogą wesprzeć nas w przypadku niskiego stanu płytek we krwi.

Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie aloesu. Roślina ta ma mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego nie powinno jej zabraknąć w naszym domu.

W tym artykule dowiesz się, jak ważne dla zdrowia są płytki krwi i jak możemy podnieść ich poziom, spożywając sok z aloesu. Odkryjesz, jak należy przygotować dany napój, ponadto przedstawimy Ci inne produkty spożywcze, które pomogą Ci w tym procesie.

Płytki krwi – jaki jest odpowiedni poziom w organizmie?

Tak, jak wspomniano wcześniej, płytki krwi zwane też trombocytami: są niezbędne dla dobrej koagulacji krwi, krzepnięcia i formowania strupów. 

Jeśli mamy obniżony poziom płytek krwi w organizmie, mówimy o występowaniu małopłytkowości, która naraża nas na ryzyko krwotoku, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego w przypadku silnego urazu. 

Dlatego też, jeśli badania wykazują niski poziom płytek krwi, należy sięgnąć po domowe remedia, które stanowią doskonałe wsparcie dla przepisanej przez lekarzy kuracji.

Pamiętaj jednak, że nie należy wykonywać żadnych domowych zabiegów bez konsultacji ze specjalistą i bez nadzoru lekarskiego. 

Remedium z aloesu, pomarańczy i miodu

Proponujemy Ci domowe remedium, oparte o trzy doskonałe produkty, pełne leczniczych właściwości:

  • Aloes: można go stosować właściwie na wszystko, zarówno wewnętrznie, jak i wewnętrznie. Sok wyekstrahowany z liści tej rośliny, pozwala zwiększyć poziomy płytek krwi w organizmie i jednocześnie pomaga oczyścić krew.
  • Pomarańcze: sok pomarańczowy, podobnie jak w przypadku pozostałych owoców cytrusowych jest niezwykle bogaty w witaminę C. Jednak to pomarańcze stanowią ogromne wsparcie dla produkcji trombocytów. Pamiętaj, że musi to być naturalny sok z pomarańczy, bez cukru i chemicznych dodatków.
Świeży sok z aloesu
  • Miód: często przypominamy, iż miód pszczeli jest naturalnym antybiotykiem, który powinniśmy przyjmować każdego dnia. W tym przypadku miód pomoże też zwiększyć poziom płytek krwi oraz ilość czerwonych krwinek. Najlepiej jest wybierać naturalny, ekologiczny i czysty miód.

Składniki

  • ½ szklanki soku z aloesu (100 ml).
  • 1 szklanka naturalnego soku pomarańczowego (200 ml).
  • 1 łyżka naturalnego miodu (20 g).

Przygotowanie

  • Czy wiesz, że możemy wyprodukować własny sok z aloesu? Wystarczy, że mamy tę roślinę w domu.
  • Należy obrać łodygę, usunąć żółtą i gorzką substancję, która znajduje się między zewnętrzną powierzchnią a żelem aloesu, a następnie dobrze ją umyć.
  • Oczywiście można też kupić sok z aloesu, ale należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał dodatkowych chemikaliów.
  • Następnie sokiem pomarańczowym zalej żel aloesowy. 
  • Osłodź nieco napój miodem
Łyżka żelu aloesowego

Jak spożywać?

  • Poziom płytek krwi w organizmie można zwiększyć, spożywając przygotowaną mieszankę pół godziny przed śniadaniem. Zaleca się stosowanie tej kuracji przez 3 tygodnie.
  • Najlepiej też powtarzać procedurę kilka razy w roku, aby zapewnić sobie zdrowie i należyty poziom trombocytów. Oczywiście, musi towarzyszyć temu nadzór lekarza oraz zbilansowana dieta.

Co więcej możemy zrobić? Zalecamy ograniczenie, a nawet unikanie przetworzonych mięs i wędlin, produktów mlecznych i alkoholu. Najlepiej uwzględniać w diecie tylko te produkty, których pochodzenie znamy oraz żywność ekologiczną.

Nie powinniśmy też nadużywać wyrobów farmakologicznych, np. aspiryny.

Płytki krwi – inne sposoby na zwiększenie ich poziomu

Oprócz opisanego wcześniej soku z aloesu i pomarańczy możemy też włączyć pewne produkty do naszej diety, które wspierają walkę z niskim poziomem trombocytów. Oto kilka z nich:

  • Liść papai: Fitozwiązki zawarte w liściach papai działają synergistycznie, co oznacza, że wzmacniają wzajemnie swoje właściwości. Świetnie sprawdzą się jako domowy lek na niski poziom płytek krwi. Jak je spożywać?
    Wystarczy skropić liście miodem, bowiem mają bardzo gorzki smak. Można przyjmować je też w formie suszonej.
  • Zielone warzywa: jak wiemy zielony to kolor nadziei, a nadzieją na odpowiedni poziom trombocytów w organizmie są właśnie warzywa w tym kolorze, bogate w witaminę K, która poprawia krzepliwość krwi. Powinniśmy zatem spożywać szpinak, rukolę, brokuły czy boćwinę.
  • Woda kokosowa: ta ciecz, będąca esencją wnętrza świeżego kokosa, to napój remineralizujący i korzystny dla naszego zdrowia. Co istotne, zapewnia świetne nawodnienie organizmu.
  • Czosnek: surowy czosnek może być idealnym sojusznikiem w procesie zwiększania ilości trombocytów, a także w oczyszczaniu krwi. Możemy bezpośrednio spożywać jego ząbki, bądź dodawać go do soków warzywnych i potraw.

Jak widzisz, każdy z wymienionych składników przyczynia się dla ludzkiego zdrowia i integralnego, dobrego samopoczucia każdego z nas.

Ważne jest, aby znać właściwości otaczających nas naturalnych remediów, by następnie móc wykorzystać je na rzecz naszego zdrowia. Przy próbach zwiększania ilości płytek krwi pamiętaj o wizytach u lekarza i regularnych badaniach kontrolnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hu, Y., Xu, J., & Hu, Q. (2003). Evaluation of Antioxidant Potential of Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) Extracts. Journal of Agricultural and Food Chemistry51(26), 7788–7791. https://doi.org/10.1021/jf034255i
  • Dat, A. D., Poon, F., Pham, K. B. T., & Doust, J. (2014). Aloe vera for treating acute and chronic wounds. Sao Paulo Medical Journal132(6), 382. https://doi.org/10.1590/1516-3180.20141326T1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.