Płytka nazębna - 6 sposobów na identyfikację w jamie ustnej

Czy kiedykolwiek miałeś podrażnienie gardła lub odczuwałeś jego dyskomfort i nie byłeś pewien, jakie są przyczyny tych dolegliwości? Przeczytaj całość artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Płytka nazębna - 6 sposobów na identyfikację w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2018

Płytka nazębna wbrew swojej nazwie może występować nie tylko na zębach, ale w całej jamie ustnej oraz w gardle. Pod tą nieco mylącą nazwą kryje się charakterystyczny żółtawy nalot, który można dostrzec na zębach, ale także na języku, podniebieniu i na migdałkach oraz w głębszych rejonach gardła.

Płytka nazębna w gardle pociąga za sobą objawy w postaci ostrego zapalenia migdałków wywołanego przez bakterie, takie jak paciorkowce (nazwa łac. streptococcus mutans).

Płytka nazębna jest problemem, który może dotyczyć zarówno osób dorosłych jak i dzieci, zwłaszcza młodszych, które mają tendencję do wkładania sobie różnego rodzaju rzeczy i przedmiotów do ust. A takie zachowanie znacząco ułatwia rozprzestrzenianie się bakterii powodujących między innymi liczne infekcje gardła.

W niektórych przypadkach płytka nazębna pojawia się wraz z ostrym zapaleniem gardła typu GABHS, czyli zapaleniem błony śluzowej pokrywającej gardło spowodowanym infekcją paciorkowców. Ta płytka ma charakter osadu lub nalotu wypełnionego ropą i może powodować objawy takie jak:

  • Wysoka gorączka
  • Bóle uszu
  • Bóle głowy
  • Ból gardła
  • Trudności z przełykaniem
  • Inne objawy typowe dla anginy

Jeśli zauważysz te objawy (lub większość z nich) u siebie lub u swojego dziecka, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Sama choroba nie jest specjalnie groźna, niemniej jednak naprawdę uciążliwa.

Skąd mam wiedzieć, czy w moim gardle pojawiła się płytka nazębna?

Jeśli występujący u Ciebie ból gardła jest spowodowany przez infekcję bakteryjną, której efektem będzie płytka nazębna lub angina, może to spowodować niektóre lub wszystkie z następujących objawów:

1. Ból gardła i trudności w przełykaniu

Ból może być intensywny i najbardziej drażniący podczas połykania. Zwykle zaczyna się od lekkiego swędzenia, które rośnie, aż trudno jest zrobić pewne rzeczy, takie jak jedzenie, picie lub połykanie śliny.

Ból gardła

Jeśli jest to infekcja bakteryjna, płytka nazębna będzie występować w praktycznie całej jamie ustnej i gardle, a ból może być przeszywający i niezwykle drażniący. W takim przypadku ważne jest przestrzeganie zaleconego przez lekarza trybu leczenia antybiotykami.

2. Ból ucha

W przypadku infekcji wirusowej można poczuć ból w okolicach uszu za szczękami i ogólnie w głowie. Należy jednak pamiętać o tym, że do skutecznego wyleczenia tej odmiany choroby antybiotyki okażą się nieprzydatne. Dlatego też tak ważne będzie w tym przypadku zasięgnięcie opinii lekarza na temat tego, jakie leki będą dla Ciebie odpowiednie.

Ból uszu

3. Nieświeży oddech

Ten objaw nie zawsze występuje, ale kiedy płytka nazębna spowodowana zostanie infekcją wywołaną przez bakterie z gatunku streptococcus mutans, czasami w efekcie może ona powodować pojawienie się nieświeżego oddechu. Dzieje się tak z powodu nadmiernej reprodukcji szkodliwych bakterii.

Nieświeży oddech, Kobieta zatyka usta

4. Sprawdź węzły chłonne na swojej szyi

Twoje węzły chłonne łapią i niszczą zarazki znajdujące się w Twoim gardle. Ale jeśli dotknie je stan zapalny, stają się powiększone i tkliwe w dotyku. Można łatwo wyczuć ten stan, wystarczy zbadać okolice swojego gardła na szyi.

  • Użyj czubków palców, aby delikatnie wymacać miękki obszar na szyi z przodu swojego ucha i następnie przesuwaj palce kolistymi ruchami kierując się za uszy.
  • Sprawdź obszar szyi poniżej swojej brody, ponieważ często można tam znaleźć zaognione węzły chłonne.
  • Sprawdź także miejsce poniżej szczęki, pomiędzy brodą a uchem.
  • Przesuń palce okrężnym ruchem do tyłu w kierunku ucha.
  • Cały obszar występowania węzłów chłonnych może być zaogniony z powodu infekcji i płytki nazębnej powstałej w gardle.

5. Sprawdź swój język

Ludzie, u których występuje płytka nazębna w gardle lub jamie ustnej, często miewają także guzowate czerwone guzki na tylnej części języka blisko gardła. Mogą być one jasno- lub ciemnoczerwone i wskazują na obecność stanu zapalnego gardła.

6. Sprawdź swoje migdałki

Ogólnie rzecz biorąc infekcja bakteryjna powoduje stan zapalny migdałków. Zwykle stają się one jaskrawoczerwone i są większe niż normalnie. Mogą być również pokryte białymi lub żółtawymi plamami.

Migdałki

Płytka nazębna może występować także jedynie w samym w gardle, pozostawiając jamę ustną nietkniętą. Jeśli choroba ta spowodowana będzie grypą sezonową, antybiotyki nie będą skutecznym sposobem leczenia. W takich przypadkach najlepiej wybrać środki homeopatyczne lub zastosować pełną terapię homeopatyczną.

Naturalne leki na zapalenie gardła

Pieprz cayenne ma silne właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na głębokie warstwy tkanek miękkich. Łagodzi jednocześnie stan zapalny i zmniejsza uczucie pieczenia.

Jak zrobić pastę opartą o pieprz cayenne?

Niezbędne składniki

  • 1 łyżeczka do herbaty pieprzu cayenne
  • 1 / 2 szklanki oleju kokosowego

Procedura przygotowania opisywanego specyfiku

Płytka nazębna to infekcja, którą nietrudno jest wyleczyć. Możesz użyć do tego celu pasty na bazie pieprzu cayenne i oleju kokosowego. Po dokładnym wymieszaniu obu składników tak, aby uzyskać jednorodną konsystencję, po prostu posmaruj tą pastą zaogniony obszar gardła i węzłów chłonnych.

Napar z szałwii

Napar z szałwii ma właściwości przeciwzapalne. Wystarczy wymieszać go po uprzednim wystudzeniu z sokiem z limonki lub octem jabłkowym i następnie przepłukać gardło, aby złagodzić dyskomfort, który powoduje płytka nazębna.

O czym należy jeszcze pamiętać

Płytka nazębna w gardle jest wysoce zaraźliwą chorobą. Powinieneś zatem podjąć pewne stanowcze kroki w zakresie higieny, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Należą do nich między innymi:

  • Częste mycie rąk.
  • Zakrywanie ust, gdy kaszlesz (najlepiej kaszleć w łokieć lub przegub, a nie w dłoń).
  • Unikanie korzystania z tych samych naczyń wraz z innymi osobami, takimi jak szklanki, kubki, widelce, łyżki i przedmioty łazienkowe.
  • Zaopatrzenie na bieżąco w jednorazowe chusteczki higieniczne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Font, E. (2001). Faringitis y amigdalitis . Tratamiento etiológico y sintomático. Ambito Farmaceutico.
  • Couloigner, V. (2010). Amigdalitis. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(10)70503-1
  • Wahba, N. M., Ahmed, A. S., & Ebraheim, Z. Z. (2010). Antimicrobial Effects of Pepper, Parsley, and Dill and Their Roles in the Microbiological Quality Enhancement of Traditional Egyptian Kareish Cheese. Foodborne Pathogens and Disease. https://doi.org/10.1089/fpd.2009.0412
  • Longaray Delamare, A. P., Moschen-Pistorello, I. T., Artico, L., Atti-Serafini, L., & Echeverrigaray, S. (2007). Antibacterial activity of the essential oils of Salvia officinalis L. and Salvia triloba L. cultivated in South Brazil. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.09.078

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.