Plastik — jak zminimalizować jego użycie?

Wprowadzając kilka małych zmian do naszych codziennych nawyków, możemy lepiej zatroszczyć się nie tylko o planetę, ale i o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich.
Plastik — jak zminimalizować jego użycie?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Obecnie plastik jest uważany za jedno z największych zagrożeń dla otaczającego nas środowiska. I to nie tylko ze względu na wieloletni proces rozkładu, ale dlatego, że produkujemy go coraz więcej i więcej.

Chociaż przedstawiono setki dowodów naukowych potwierdzających negatywne skutki, jakie wiążą się z plastikiem, materiał ten wciąż pozostaje tworzywem najintensywniej wytwarzanym na całym świecie. Korzystamy z niego wszyscy – od wielkich koncernów po szarych obywateli.

Nie tylko zwraca się uwagę na szkodliwy wpływ, jaki ma na środowisko i żyjące w nim zwierzęta, ale ostatnio stwierdzono, że niektóre substancje, z których wytwarza się plastik, mogą być powiązane z występowaniem wielu poważnych chorób.

Chcesz być zdrowy? Wyeliminuj plastik z życia!

W trosce o środowisko i o nasze zdrowie powinniśmy wszyscy zredukować ilość produkowanych przez nas odpadów. Cały czas pracuje się nad skutecznym sposobem eliminacji ich nadmiaru lub ponownego ich użytku.

Dziś przedstawimy Ci siedem nawyków, które pomogą naszej planecie przetrwać nieco dłużej! Koniecznie czytaj dalej!

1. Unikaj kupowania plastikowych butelek

Był taki moment, kiedy bardzo modne było noszenie przy sobie butelki wody określonej marki. Było to przejawem zdrowego stylu życia i bycia fit. Chociaż nawyk picia wody jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia używanie plastikowych butelek z wodą już nie.

Najlepiej do przechowywania wody zdecydować się na szklane butelki do wielorazowego użytku, które można napełniać tak często, jak to konieczne.

Kobieta trzyma butelkę z plastiku

Ta alternatywa nie tylko jest bardziej ekonomiczna, ale również wspomoże walkę z zanieczyszczeniem naszej planety.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że plastikowe butelki powinno się ponownie napełniać tylko dwa razy. W przeciwnym wypadku, gdy dalej będziemy używać jedną i tę samą, związki chemiczne, które się w niej znajdują, zaczną się rozkładać i mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

2. Używaj szklanych naczyń

W wielu miejscach, a nawet w niektórych domach stało się bardzo popularne używanie tekturowych lub plastikowych, jednorazowych szklanek i talerzy. To prawda, że są bardzo praktyczne i nie trzeba ich myć. Jednak już z wszystkim dobrze znanych powodów nie jest to najlepszy wybór.

Jeżeli jesteś zwolennikiem jednorazowych naczyń, chyba nie potrzebujesz więcej argumentów, by w końcu zakupić szklane naczynia wielorazowego użytku. Pomyśl trochę o planecie zanim kolejny raz sięgniesz po plastik!

3. Plastik kontra tkanina – jaką torbę na zakupy wybrać?

Plastik jest również wykorzystany do produkcji wszystkim dobrze znanych jednorazowych reklamówek. Zastąpienie ich materiałowymi torbami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na eliminację nadmiaru tworzywa sztucznego ze środowiska.

Materiałowe torby zastępują plastik

Taką torbę można zawsze nosić przy sobie. W razie niespodziewanych zakupów ograniczymy zużycie tych plastikowych, które nadal można masowo spotkać w supermarketach.

Wiele przedsiębiorstw już je wycofało i prowadzi ożywione kampanie, mające na celu przekonanie swoich klientów o konieczności zmiany nawyków. Głównym argumentem przemawiającym na korzyść toreb z materiału jest możliwość wykorzystywania jednej dziesiątki czy nawet setki razy.

4. Przygotuj domowy kompost

Plastik równie często towarzyszy nam w gospodarstwie domowym. Chyba w każdym domu niepotrzebne odpady przed wyrzuceniem przechowywane są w plastikowych workach na śmieci.

Choć segregacja odpadów jest bardzo ważnym krokiem, w tej sprawie jest jeszcze dużo do zrobienia.

Na przykład tak zwane odpady organiczne mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji domowego kompostu, który na pewno przyda się w domowym ogrodzie. To również ułatwi pracę ludziom, którzy codziennie segregują odpady do ich ponownego użytku.

5. Ponowne wykorzystanie szklanych butelek

Wiele produktów zamiast w plastik dziś są pakowane w szklane słoiki, butelki i tym podobne. Pojemniki te można ponownie wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Szklane butelki z kwiatami

Zamiast wyrzucać je do śmieci, można użyć wyobraźni i wykorzystać je do ozdobienia mieszkania czy jako praktyczne pojemniki do przechowywania drobiazgów.

6. Używaj metalowych sztućców

Zjawisko często spotykane szczególnie w restauracjach typu fast food i na małych ulicznych straganach. Plastik pod postacią jednorazowych sztućców bardzo szybko zyskał swoich fanów w tych środowiskach.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać świetnym, dużo bardziej higienicznym rozwiązaniem. Niestety w rzeczywistości taka praktyka to niepotrzebne zanieczyszczanie środowiska.

Aby unikać ich używania, dobrym rozwiązaniem może być posiadanie w torebce łyżeczki lub kompletu swoich osobistych metalowych sztućców.

7. Kobiece produkty do utrzymania higieny intymnej a plastik

Podpaski i tampony to nie jedyne rozwiązanie dla kobiet, które ma na celu pomoc w utrzymaniu higieny intymnej podczas okresu.

Kubeczek menstruacyjny

Dziś kobiety mogą zdecydować się na alternatywne sposoby, do których należą ekologiczne podpaski wielokrotnego użytku wykonane z naturalnej bawełny lub kubeczki menstruacyjne.

Chociaż do globalnej poprawy stanu rzeczy i tego, by plastik przestał zanieczyszczać nasze środowisko, trzeba włożyć wiele zbiorowego wysiłku, już zastosowanie tych kilku powyższych wskazówek może poprawić sytuację chociażby Twojego otoczenia. Spróbuj zacząć już od dziś i zaraź tą ideą swoich najbliższych!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.