Plamki Fordyce'a - na czym polega ten problem?

Plamki Fordyce'a - na czym polega ten problem?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Plamki Fordyce’a są problemem kosmetycznym, który często bywa mylony z chorobą przenoszoną drogą płciową.

Plamki Fordyce’a to małe krostki o średnicy od 1 do 3 milimetrów. Zazwyczaj są one białe, żółte lub w kolorze cielistym. Pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, na wargach, na penisie lub mosznie oraz na sromie. Występują one bardzo często, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku.

Ich nazwa pochodzi od dermatologa Johna Addisona Fordyce’a –  pierwszej osoby, która je zbadała. Plamki Fordyce’a są w rzeczywistości ektopowymi gruczołami łojowymi. Są one odpowiedzialne za syntezę sebum, które natłuszcza i chroni skórę.

Zwykle znajdują się one w skórze właściwej i dlatego nie są widoczne. Jednak w tym przypadku znajdują się one w naskórku. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o plamkach Fordyce’a.

Czym są plamki Fordyce’a?

Jak już wspomnieliśmy, plamki Fordyce’a są ektopowymi gruczołami łojowymi. Oznacza to, że są to gruczoły znajdujące się w naskórku, podczas gdy ich normalna pozycja jest w skórze właściwej. Dlatego, ponieważ naskórek jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry, stają się one widoczne.

Zmiany te nie są ani złośliwe, ani zakaźne. Osoba, która na nie cierpi ma tendencję do myślenia, że są one infekcją przenoszoną drogą płciową. Plamki te nie są jednak związane z relacjami intymnymi. Dlatego ich wpływ jest tylko estetyczny. Nie stanowią one problemu zdrowotnego i nie są zakaźne.

Zwykle pojawiają się one w okresie dojrzewania i utrzymują się przez całe życie. Prawda jest taka, że są one obecne od urodzenia, ale z biegiem lat stają się coraz bardziej widoczne. Dlatego też około 90% z nich występuje u osób dorosłych. Mają one jednak tendencję do częściowego zmniejszania się wraz z wiekiem.

Kobieta w bikini

Jakie są objawy plamek Fordyce’a?

Plamki Fordyce’a nie powodują poważnych objawów. Mogą one powodować swędzenie i podrażnienie w miejscach, w których się pojawiają. Są to: błona śluzowa policzka, wargi sromowe, prącie lub moszna oraz srom. Jednak głównym objawem, jaki wywołują, jest stres lub niska samoocena.

Dzieje się tak dlatego, że plamki te są często mylone z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że nie są i uniknąć tej obawy, które mogą zawstydzić osobę i wpłynąć na jej życie seksualne. Plamki Fordyce’a mogą lekko krwawić podczas seksu.

Ten rodzaj urazu może prowadzić do zaburzeń lękowych lub zaburzeń nastroju. Szczególnie u osób, które już są niepewne siebie i mają niską samoocenę. Dlatego ważne jest, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do lekarza.

On lub ona złagodzi wszelkie obawy związane z tymi plamami, a także pomoże zrozumieć, że jest to problem czysto estetyczny.

Plamki Fordyce’a – przyczyny

Gruczoły łojowe znajdują się wewnątrz mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej. Produkują one sebum, czyli olej, który pomaga utrzymać skórę w stanie natłuszczenia i ją chroni. Produkcja ta odbywa się regularnie. Jednak w przypadku plamek Fordyce’a gruczoły znajdują się w naskórku.

Ponieważ nie znajdują się one w mieszku włosowym, sebum jest zablokowane i zakończone małymi guzkami lub plamkami. Są one widoczne, ponieważ znajdują się w naskórku, który jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry.

W rzeczywistości powodem, dla którego z wiekiem stają się one bardziej widoczne jest fakt, że naskórek z biegiem lat rozciąga się i staje się bardziej przezroczysty.

Z drugiej strony, sebum jest związane z poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Z tego powodu plamki Fordyce’a są kojarzone z osobami, które mają wysoki poziom sebum i trójglicerydów.

Kobieta patrząca na usta

Leczenie plamek Fordyce’a

Jak już wiemy, plamki Fordyce’a nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie wymagają leczenia. Jednak ze względu na ich wpływ na estetykę istnieją zabiegi, które pozwalają na ich usunięcie. Niektóre z nich są następujące:

  • Metoda CO2 lub chirurgia laserowa.
  • Terapia fotodynamiczna.
  • Ekstyrpacja za pomocą mikronakłuwacza.
  • Kwas dichlorooctowy.
  • Leczenie doustną izotretynoiną.

Czy podejrzewasz, że masz te plamy?

Jeśli uważasz, że masz plamki Fordyce’a idealnym rozwiązaniem jest jak najszybsza konsultacja z dermatologiem. Przeprowadzi on odpowiednie badania, aby wykluczyć inne patologie. Ponadto, będzie on w stanie zaproponować najbardziej odpowiednie leczenie, jeśli mają one negatywny wpływ na poczucie własnej wartości lub samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.