Płacz – poznaj jego oczyszczającą moc!
Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym PsycNet łzy są wskazówką, że coś ważnego dzieje się w Twoim życiu. Płacz w takim przypadku stanowi niewątpliwie akt odwagi i przynosi ulgę, ale także zapewnia odkrycie przed samą sobą swoich tłumionych emocji.
Eksperci w dziedzinie psychologii emocjonalnej stwierdzają jednoznacznie, że w chwilach rozgoryczenia lub poważnych problemów płacz jest jednym z najbardziej polecanych i skutecznych rozwiązań. Ale wiele osób nie docenia lub wręcz nie rozumie jego znaczenia w życiu.
Oczyszczająca moc płaczu
Ten sposób na upust emocjonalny jest aktem “konieczności”. Z tego też powodu nie warto go hamować, ukrywać lub zaciskać pięści i starać się za wszelką powstrzymać napływające do oczu łzy.
Ich uwolnienie przyniesie ogromną, fizycznie odczuwalną ulgę, mającą niezwykle silne działanie uzdrawiające.
Płacz po prostu jest jednym z najlepszych sposobów na wyrzucenie z siebie wszystkich tych szarpiących myśli i serce negatywnych emocji.
Przeczytaj także: Negatywne emocje – obroń się przed nimi.
W dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci szereg rozważań na temat niektórych z aspektów, z jakimi wiążą się łzy oraz płacz.
Jesteśmy wręcz przekonani, że o sporej części z nich nigdy nawet nie słyszałaś, ani nie jesteś świadoma ich wagi.
Zalecamy również, aby w trosce o swoje własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne nigdy nie próbować stłumić tego naturalnego aktu uwolnienia emocji, który zresztą odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
Płacz: przez cały czas robiłam to w niewłaściwy sposób
To prawda. Możesz w to wierzyć lub nie, ale istnieje coś takiego, jak nieprawidłowy sposób płakania.
Nie martw się, jeśli ten strzępek informacji brzmi dla Ciebie zaskakująco.
Ponieważ prawdą jest, że nikt nie będzie w stanie nauczyć Cię tak wielu rzeczy dotyczących spraw emocjonalnych oraz życiowej wiedzy, które mogą pomóc Ci na co dzień jak Ty sama.
Aby zrozumieć znaczenie, jakie dla przeciętnego człowieka ma płacz, należy poznać i gruntownie przemyśleć następujące interesujące fakty.
Japońskie „hotele płaczu”
W Japonii można znaleźć hotele takie jak Mitsui Garden lub Yotsuya w Tokio, gdzie ludzie mogą sobie zarezerwować pokój na jedną noc lub dłużej.
A potem po prostu w nim płakać i zawodzić, ile sobie tylko tego zażyczą.
- Żyjemy w kulturze, gdzie emocje są często bardzo ograniczone.
- Okazywanie skrajnej radości lub smutku nie jest mile widziane, a niekiedy wręcz uznaje się je za zachowanie niekulturalne.
- Jednym z najbardziej dobitnych przykładów takiej kultury jest właśnie Japonia.
- Japończycy znani są z mocnych charakterów jeśli chodzi o etykę pracy. W ich społeczeństwie obowiązują także bardzo ścisłe normy społeczne, także jeśli chodzi o rodzinę.
- Życie w takich niezwykle wąskich i wymagających ramach obyczajowych może wywołać u człowieka skrajne stany niepokoju i stresu.
- Mogą one osiągnąć poziom, przy którym nie będzie mógł on sobie poradzić, ani tym bardziej uwolnić się od negatywnych emocji.
- Dzięki „hotelom płaczu”, każdy kto tylko zechce, może zarezerwować sobie pokój i skorzystać z niego.
- Każdy z pokojów oferuje wygodne łóżka, chusteczki, kąpiele relaksacyjne, muzykę i zbiory filmów. Z tego wszystkiego mogą skorzystać goście hotelowi, by przynieść sobie emocjonalną ulgę i oczyszczenie w postaci łez.
- Dobrane są one tak, aby pozwolić im się smucić, wpaść w melancholijny nastrój (o ile go potrzebują), a także płakać i krzyczeć, jeśli uznają to za konieczne.
- Pokoje takie są dźwiękoszczelne i zapewniają całkowitą dyskrecję.
- Po daniu upustu dręczących ich psychikę emocji goście mogą najzwyczajniej w świecie pójść spać i obudzić się następnego dnia z większą energią, czując się bardziej komfortowo.
- Niekiedy ulga, jaką odczuwają jest tak wielka, że daje im ona impuls niezbędny do wprowadzenia niezbędnych zmian w swoim życiu. A także do przeorganizowania go w nowy, zapewne lepszy sposób.
Jak płakać we właściwy sposób?
Ta interesująca technika stosowana w Japonii może stanowić pewnego rodzaju sposób na katharsis. ale nie zawsze jest to jednak właściwa droga.
Ludzie cechują się wieloma instynktownymi zachowaniami, które dzięki ewolucji łączą nas z tymi, którzy są wokół nas.
Na czym one polegają? Oto garść przykładów z dnia codziennego:
- Płacz zawsze lepiej sprawdza się w towarzystwie kogoś innego.
- Typowe zachowania społeczne, takie jak płacz, a nawet ziewanie są nacechowane niezwykle silną empatią.
- Oto przykład: jesteś ze swoimi przyjaciółmi i jeden z nich nagle zaczyna ziewać. Wkrótce reszta z Was to robi, nawet nie wiedząc, jaka jest tego przyczyna.
- Akt ziewania ma na celu dostarczenie tlenu do mózgu. Ale także jest zachowaniem empatycznym, które szybko rozprzestrzenia się wśród osób w jakiś sposób ze sobą powiązanych.
Przeczytaj także: Rezyliencja ma swoje źródło w psychice
Płacz jednoczy
- Wyniki badań naukowych udowadniają, że znacznie łatwiej jest „zarazić” ziewaniem bliskie Ci osoby, niż ludzi zupełnie obcych.
- Płacz sam w sobie jest aktem, który służy do zjednoczenia ludzi. Otóż zwraca ich uwagę na fakt, że coś się z Tobą dzieje niedobrego.
- Wiele osób stara się płakać w ukryciu, bo są przygnębieni lub z jakiegoś celu chcą uniknąć zwracania na siebie uwagi. Jednak najlepszą rzeczą, jaką można w takiej sytuacji zrobić, jest płacz w towarzystwie innej, bliskiej Ci osoby.
- Dopiero wtedy będziesz mogła w pełni skorzystać z fizycznego uczucia ulgi. Z drugiej strony taka bliska Ci osoba zapewni Ci spory komfort psychiczny, gdyż będzie w stanie zaoferować Ci przytulenie, wysłuchanie i zrozumienie.
- Niemniej jednak nie zawsze jest to łatwe. Czasami może się ona czegoś obawiać lub po prostu nie być odpowiednią osobą do pocieszania. Niektórzy bowiem od razu osądzają i krytykują.
- Niezależnie od tego płacz jest czymś, co jest konieczne od czasu do czasu. Taka reakcja charakteryzuje ludzi jako odrębny gatunek (zwierzęta przecież nie płaczą).
- Każda funkcja naszego organizmu, jaka istnieje, ma jakieś konkretne przeznaczenie.
- Chcemy przez to powiedzieć, że płacz jest najzupełniej naturalnym zjawiskiem, więc powstrzymywanie łez nie jest postępowaniem prawidłowym.
- Jeśli zawsze będziesz starała się ukryć swoje łzy, nie uda Ci się uwolnić od swoich negatywnych emocji. Co więcej, będą one się tylko nawarstwiać.
Obroń się
Skorzystaj z tego mechanizmu obronnego, którym jest Twój płacz, łzy i poczuj ulgę, jaką on potrafi zapewnić.
Aby pogodzić się z bólem i cierpieniem, należy najpierw uwolnić z siebie ten głęboki szloch.
Niech Twój głos załamie się w charakterystyczny sposób, a następnie po Twoich policzkach popłyną łzy. Już po chwili nadejdzie pora na długie westchnienie…
Po tym krótkim zdarzeniu Twoje życie nabierze zupełnie innej barwy. Twój mózg się zrelaksuje, a Ty będziesz w stanie podejmować prawidłowe decyzje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gračanin A, Bylsma LM, Vingerhoets AJ. Is crying a self-soothing behavior?. Front Psychol. 2014;5:502. Published 2014 May 28. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2014.00502/full
-
Arnault, D. S. (2002). Help-seeking and social support in Japanese sojourners. Western Journal of Nursing Research, 24(3), 295-306.