Pigułka dzień po - jakie są skutki jej działania?
Czy znasz ryzyko i skutki, jakie może wywołać pigułka “dzień po”? I czy na pewno wiesz, czym ona jest i jak działa? Uprawianie seksu bez zabezpieczenia wiąże się ze znacznym ryzykiem. Wzrasta nie tylko możliwość zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, ale może również wystąpić niepożądana ciąża.
Chociaż najlepiej jest używać prezerwatywy, aby chronić się przed obiema tymi sytuacjami, istnieje metoda, która może zapobiec poczęciu, jeśli z jakiegoś powodu żadne inne środki nie zostały podjęte przed stosunkiem lub zawiodły. Własnie w takich przypadkach z pomocą może przyjść pigułka “dzień po”.
Mamy tu na myśli pigułkę, którą| przyjmuje się następnego dnia po odbytym stosunku. Jest to rodzaj zapobiegania niechcianej ciąży, który zyskał sławę w ostatnich latach dzięki swojej dużej skuteczności.
Z czego się składa? Jakie są jej skutki uboczne? Czy taka pigułka powoduje aborcję? Biorąc pod uwagę, że dla wielu ludzi jest ona nadal nieznana, w tym artykule chcemy rozwiać te wątpliwości.
Czym jest pigułka “dzień po”?
Pigułka przyjmowana dzień po stosunku jest metodą awaryjnej antykoncepcji hormonalnej. Składa się głównie z syntetycznego hormonu znanego, jako lewonorgestrel, a jego skuteczność waha się między 52% a 95%.
W żadnym wypadku nie należy stosować tej pigułki, jako częstej metody, ponieważ może prowadzić do niepożądanych działań w organizmie. W rzeczywistości można to zrobić raz, w naprawdę awaryjnej sytuacji, maksymalnie dwa razy.
Należy zauważyć, że podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, tabletki te nie chronią w żaden sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich stosowanie zapobiega ciąży w przypadku seksu bez zabezpieczenia lub pęknięciu prezerwatywy. Stosuje się je również w przypadku podejrzenia ciąży w wyniku gwałtu.
Jak działa ta tabletka?
Antykoncepcja awaryjna działa w ten sposób, że wpływa na owulację lub procesy następujące po niej. Mówiąc dokładniej, powoduje, że śluz szyjki macicy gęstnieje, tak że plemniki nie mogą dotrzeć do jajeczka.
Idealnie byłoby, gdyby przyjęcie pigułki nastąpiło w ciągu pierwszych 24 godzin od stosunku płciowego. Chociaż jej działanie może dać efekt do 72 godzin po współżyciu bez zabezpieczenia, jednak jej skuteczność wyraźnie maleje wraz z upływem czasu.
Natomiast zastosowanie pigułki w ciągu 12 lub 24 godzin następujących po zbliżeniu, zapobiega ciąży w 95% przypadków. Po 48 godzinach wydajność spada do 85%. Następnie, po upływie 72 godzin, spada do 52%. Pigułka nie ma działania poronnego i w zależności od etapu może działać w następujący sposób:
- Zapobiega uwolnieniu dojrzałego jajeczka przez jajnik.
- Jeśli komórka jajowa została już uwolniona, zapobiega jej zapłodnieniu.
- Jeśli plemnik już przeniknął do komórki jajowej, nie pozwala, żeby zapłodnione jajo wszczepiło się do macicy.
Efekty działania pigułki “dzień po”
Pigułka zawiera hormon znany, jako progesteron, który jest wytwarzany naturalnie w małych ilościach w każdym kobiecym organizmie. Jego główną funkcją jest przygotowanie macicy do odbioru zapłodnionej komórki jajowej.
Jednak pigułka dzień po zawiera większą ilość tego skoncentrowanego hormonu. Każda tabletka awaryjna może równać się 10 tabletkom antykoncepcyjnym w jednej dawce.
Z tego powodu zawsze się mocno podkreśla, że jest to jedynie metoda awaryjna, jej nadmierne przyjmowanie ma poważne skutki uboczne. Kobiety, które ją przyjmują, mogą doświadczyć następujących objawów:
- Senność
- Nudności i wymioty
- Zmęczenie i zawroty głowy
- Bóle głowy
- Ból żołądka
- Ból piersi
- Nieregularne skurcze pochwy i krwawienie
Dodatkowo, przyjęcie pigułki “dzień po” może powodować zmiany w miesiączkowaniu. U niektórych kobiet miesiączka ulega przyspieszeniu, u innych z kolei okres się opóźnia, podczas gdy jeszcze inne mają dużo obfitsze krwawienie.
Przeciwwskazania do stosowania pigułki
Ze względu na skutki uboczne i przeciwwskazania, pigułka awaryjna “dzień po” powinna być stosowana tylko pod nadzorem lekarza. Chociaż w wielu krajach jest to lek dostępny bez recepty, każda kobieta powinna skonsultować swoją sytuację ze specjalistą przed przyjęciem tabletki.
Jest ona również całkowicie niewskazana dla tych kobiet, które mają pewien rodzaj alergii na lewonorgestrel, jego substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, którą zawiera tabletka. Nie jest również zalecana w przypadku, gdy u kobiety występuje jedna z poniższych sytuacji:
- Wcześniejsze wystąpienie ciąży pozamacicznej
- Wcześniejsze przypadki stanu zapalnego jajowodów (zapalenie jajowodów)
- Ciężka niewydolność wątroby
- Ciężkie migreny
- Powikłania sercowo-naczyniowe
- Choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Czy pigułka “dzień po” wywołuje poronienie?
Jeśli kobieta jest w ciąży w momencie przyjęcia pigułki awaryjnej, ciąża trwa dalej. Jak dotąd nie ma badań, które wykazałyby, że antykoncepcja awaryjna może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub płodowi.
Z tego powodu, pomimo licznych kontrowersji, które wywołuje temat tej pigułki, nie jest uważana za metodę poronną. Podsumujmy przedstawione informacje. Teraz, gdy znasz już skutki i sposób działania pigułki “dzień po”, na pewno stało się dla Ciebie jasne, że może ona być stosowana tylko w nagłych przypadkach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dirección General de Salud Pública. (2015). Guía de Métodos Anticonceptivos. Salud Sexual.
- Bombí, I. (2010). Métodos Anticonceptivos. https://doi.org/10.1016/j.scriptamat.2012.05.010
- Labrador, I. G., & Pieiga, E. M. (2001). Consideraciones sobre planificación familiar: Métodos anticonceptivos. Revista Cubana de Medicina General Integral.