Pigmentacja ust: modna technika, która pogrubia i podkreśla usta
Pigmentacja ust pozwala na pogrubienie ust i ograniczenie konieczności stosowania na nich makijażu. To kosmetyczna alternatywa dla konturowania i koloryzacji ust bez uciekania się do ostrych zabiegów.
Jest również znana jako „makijaż permanentny ust” i stała się popularna ze względu na swój naturalny efekt i długotrwałe rezultaty. W szczególności technika ta wykorzystuje pigmenty organiczne i nowoczesne narzędzia, które pozwalają uniknąć intensywnego bólu.
Chociaż niektórzy klasyfikują tę metodę jako rodzaj tatuowania, w rzeczywistości jest to forma makijażu permanentnego, który musi być wykonany przez uprawnioną i wykwalifikowaną osobę. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, czytaj dalej!
Jakie zalety ma pigmentacja ust?
Pigmentacja ust to zabieg kosmetyczny, który podkreśla naturalny koloryt ust, uwydatnia ich kształt oraz daje wrażenie objętości. Osiąga ten efekt, tworząc warstwy koloru bez stosowania inwazyjnej metody takiej, jak wstrzyknięcia wypełniacza. Ponadto nie używa substancji syntetycznych, ani nie wnika w głąb skóry właściwej.
Jej aplikacja polega na miejscowym nakładaniu kolorów, które z biegiem czasu nie bledną ani nie ciemnieją. Niektóre z jej podstawowych funkcji to wyrównywanie konturu ust i pomoc w asymetrii jamy ustnej. W rzeczywistości pigmentacja ust ma też inne ciekawe zalety, takie jak:
- Utrzymuje się dłużej niż inne zabiegi kosmetyczne na usta.
- Nie modyfikuje anatomii ust, a jedynie dodaje koloru i tworzy iluzję pogrubienia.
- W zależności od preferencji zmniejsza również potrzebę stosowania szminki.
Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że spodoba ci się również: Naturalne środki na skórę poparzoną słońcem
Jak wykonuje się pigmentację ust
Zmiana wyglądu ust za pomocą pigmentacji jest prosta. Wystarczy zarezerwować co najmniej dwie godziny na zabieg, podczas którego kosmetyczka przeprowadza pierwszą sesję składającą się z szeregu faz.
1. Projekt
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uzgodnienie modelu. Kosmetyczka i klientka omawiają kształt ust i cel zabiegu. Podczas ustalania projektu ważne jest, aby wziąć pod uwagę odcień skóry, włosy i codzienny styl makijażu, aby efekt był do tego dostosowany i nie było sztucznych przebarwień.
2. Znakowanie ust
Ten krok polega na zaznaczeniu obszaru do pokolorowania. Za pomocą białego ołówka osoba wykonująca zabieg zaznacza kontur i określa obszar.
3. Znieczulenie
Pigmentacja ust zwykle powoduje niewielki zakres bólu, jednak mimo to stosuje się krem znieczulający, na wszelki wypadek. Następnie pacjentka musi odczekać 20 minut z zamkniętymi ustami, aby znieczulenie dało efekt odrętwienia. Po osiągnięciu tego efektu kosmetyczka usuwa balsam i przechodzi do zastosowania aparatu.
4. Konturowanie i wypełnianie
Maszyna do rysowania składa się z maleńkiej zmechanizowanej igły, która obrysowuje górną i dolną wargę. W tym momencie ponownie usta się czyści i ponownie stosuje znieczulenie. Następnie rozpoczyna się proces pigmentacji, który przebiega warstwami.
Najlepszy efekt osiąga się wykańczając jedną wargę, zanim się przejdzie do drugiej. Na tym etapie można zmienić igły i zbiorniczki pigmentów. W sumie wykonuje się do trzech warstw w wybranym kolorze.
Poprawki wykonuje się po dwóch miesiącach, gdy usta dobrze się zagoją.
Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Zrób nawilżający balsam do ust, aby chronić swoje usta
Regeneracja ust po pigmentacji
Chociaż nie jest to zabieg kosmetyczny w ścisłym tego słowa znaczeniu, pigmentacja ust obejmuje fazę rekonwalescencji i pewien stopień pielęgnacji. Zaraz po sesji zauważysz lekkie plamy na ustach i obrzęk, który utrzyma się do tygodnia. W tym czasie prawdopodobnie utworzą się strupy; nie usuwaj ich w żadnym wypadku.
Jeśli zedrzesz strupy, ryzykujesz utratę pigmentacji lub bliznę. Zamiast tego pozwól, by same odpadły. Należy również unikać spania na brzuchu, ponieważ możesz naruszyć wrażliwe miejsca i poczuć ból.
Nie wystawiaj się też na słońce przez następne dwa tygodnie, ponieważ obrzęk może się dalej rozprzestrzeniać. W rzeczywistości mogłoby to prowadzić do reakcji alergicznych, a nawet opryszczki.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz objawy infekcji, takie jak gorączka, ropa lub silny ból.
Jak długo trwa efekt pigmentacji ust?
Pigmentacja ust daje trwały efekt, który może wytrzymać od dwóch do trzech lat. Zależy to jednak od stylu życia danej osoby.
Na przykład palenie przyspiesza blaknięcie, ponieważ toksyny zawarte w papierosach degenerują skórę i atakują usta. Blaknięcie jest również przyspieszane przez częste stosowanie produktów złuszczających naskórek w codziennej pielęgnacji skóry. Właściwą rzeczą jest skonsultowanie się z profesjonalistą, aby dowiedzieć się, jakich produktów używać, aby pielęgnacja skóry nie nie wpłynęła na nowy wygląd ust.
Pielęgnacja i nawyki są kluczem do jak najdłuższego utrzymania efektów pigmentacji.Możliwe ryzyko w pigmentacji ust
Pigmentacja ust wykorzystuje organiczny barwnik, który zasadniczo nie wywołuje niepożądanych efektów. Ale dobrym pomysłem zawsze jest wykonanie najpierw testu, aby zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym. Podobnie, osoba musi upewnić się, że instrumenty używane w gabinecie kosmetycznym są prawidłowo poddane sterylizacji.
Niektórzy profesjonaliści sugerują zażycie środka przeciwbólowego przed zabiegiem, na wypadek dyskomfortu. Jednak powinna to zalecić tylko wyspecjalizowana osoba. Z drugiej strony musisz również poinformować go o wszelkich innych lekach lub zabiegach, które możesz przyjmować.
Największy dyskomfort pojawia się zwykle w ciągu 48 godzin po pigmentacji. Jednak te dolegliwości, stany zapalne i regenerację można złagodzić stosując dobry balsam do ust.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McIlwee, B. E., & Alster, T. S. (2018). Treatment of cosmetic tattoos: A review and case analysis. Dermatologic Surgery, 44(12), 1565–1570. https://doi.org/10.1097/DSS.0000000000001572
- Conejo-Mir Sánchez J. Envejecimiento de la piel por el tabaco. Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2016. https://fundacionpielsana.es/estetica/envejecimiento-de-la-piel-por-el-tabaco
- De Winter, R. W., Van Der Bent, S. A. S., Van Esch, M., Wolkerstorfer, A., & Rustemeyer, T. (2019, January 1). Allergic Reaction to Red Cosmetic Lip Tattoo Treated With Hydroxychloroquine. Dermatitis. Lippincott Williams and Wilkins. https://doi.org/10.1097/DER.0000000000000437