Pierzyna: jak ją prać? Poznaj 5 wskazówek

Pierzyna to synonim wypoczynku. Często jednak zapominamy o odpowiednim praniu, co może szkodzić naszemu zdrowiu. Jak dbać o pościel z pierza?
Pierzyna: jak ją prać? Poznaj 5 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2021

Pierzyna to element naszej codzienności. Nie zawsze jednak dbamy o nią jak należy. W konsekwencji pojawiają się reakcje alergiczne. Warto zatem wiedzieć jak prać puchowe kołdry.

Chociaż wydaje się to mało istotne, gromadzenie się brudu może prowadzić do kłopotów z zasypianiem. By zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, naucz się odpowiednio dbać o poszczególne rodzaje pierzyn.

Rodzaje pierzyn

Zanim przedstawimy rady dotyczące prania pierzyn, zaprezentujemy typy kołder dostępnych na rynku. Następnie przyporządkujemy do nich metody pielęgnacji.

Pierzyna dopasowana do łóżka

Ten typ pierzyny dopasowuje się do materaca za pomocą elastycznych pasów na rogach, co pozwala zachować optymalną estetykę sypialni.

Co więcej, kołdra trzyma się łóżka przez całą noc, nawet gdy wykonujemy gwałtowne ruchy.

Kołdra z domieszką poliestru

Pościel taka zawiera 50% poliestru i 50% bawełny. Dlatego też należy o nią w szczególny sposób dbać. Wówczas prezentuje się wyjątkowo elegancko.

Istnieją różne typy pierzyn. Zasady ich prania bywają odmienne.

Pierzyna nordycka

Pierzyna nordycka występuje w opcji puchowej i syntetycznej. Jej waga i temperatura prania zależy od typu wypełnienia.

Kołdra puchowa

Taki typ pierzyny zapewnia dużo ciepła. Jest zatem niezbędny na zimne dni. Taka kołdra ma większą grubość, co utrudnia jej pranie.

Kołdra typu duvet

To odmiana kołdry nordyckiej wypełniona włóknem. Nie da się jednak zdjąć z niej części wierzchniej – jest ona połączona z wypełnieniem.

Jak często prać pierzynę?

Nieodpowiednie pranie pierzyn wynika głównie z niewiedzy. Najpierw należy więc doinformować się co do typu materiału, z jakiego wyprodukowano kołdrę.

Pierzyny w okazjonalnym użytku powinno prać się co 5-6 miesięcy. Kołdry używane na co dzień i te o cienkiej warstwie wierzchniej powinno się prać co 3 miesiące. Oczywiście dodatkowe pranie jest konieczne, jeśli dojdzie do poważnego zabrudzenia w międzyczasie.

Pierzyna: wskazówki dotyczące prania

Pranie kołdry może wydawać się prostym zadaniem, ale czasami nastręcza wątpliwości, a nawet drobny błąd może skończyć się zniszczeniem produktu. By tego uniknąć, przestrzegaj 5 zasad.

1. Przestrzegaj wskazówek na etykiecie

Informacje dotyczące prania znajdują się na metce. To punkt wyjścia przed każdym czyszczeniem. Co więcej, branie pod uwagę wskazówek producenta wydłuża przydatność produktu. Możesz nieco podwyższyć temperaturę prania wskazaną na metce – zwykle daje to dobre efekty.

2. Ostrożnie z pierzyną nordycką

Nie przy wszystkich kołdrach wystarcza znajomość treści etykiety. W przypadku pierzyn nordyckich pielęgnacja jest bardziej skomplikowana. Dla ich odpowiedniego utrzymania konieczne są następujące kroki:

  • Włóż kołdrę do pralki.
  • Dołóż do bębna pralki trzy piłeczki tenisowe zapakowane w skarpetki. Dzięki tej technice puch zostanie odpowiednio ułożony wskutek uderzeń.
  • Dolej zimnej wody i detergentu do delikatnych tkanin.
  • Włącz program do prania delikatnych tkanin.
  • Susz zmieniając pozycję kilkakrotnie w celu równomiernego rozłożenia wilgoci. Możesz też użyć spreju do tekstyliów.

3. Unikaj małych pralek

Bęben pralki do prania pierzyny powinien mieć pojemność przynajmniej 8 litrów. W przeciwnym wypadku efekty prania nie będą zadowalające wskutek niedostatecznego ruchu. Może się to nawet skończyć zniszczeniem kołdry.

4. Nie korzystaj z płynu zmiękczającego

Płyn do zmiękczania tkanin nie usuwa plam, ale daje uczucie miękkości. Z kolei na produkty z syntetycznych włókien nie działa w ogóle. Zanieczyszcza je jedynie chemikaliami i powoduje zniszczenia.

Nie używaj detergentów, by nie zniszczyć pościeli chemikaliami.

5. Nie przesadzaj z detergentem

Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością detergentu. W przeciwnym wypadku możesz zniszczyć wypełnienie. Dodaj jedną trzecią normalnej porcji detergentu – zapewni to odpowiednią czystość bez uszczerbku dla tkanin.

Pierzyna: jak ją prać?

Pielęgnacja pierzyn nie kończy się na praniu. Równie ważne jest suszenie i przechowywanie. Kołdry, których nie używasz, przechowuj w plastikowych torbach bez dostępu wilgoci.

Regularne pranie kołder eliminuje bakterie i przedłuża czas korzystania z produktu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.