Pierwotne i wtórne bóle głowy związane z kaszlem - poznaj je bliżej!

Bóle głowy związane z kaszlem występują w wielu różnych odmianach. Na szczęście większość z nich nie jest czymś, czym należałoby się poważnie przejąć. Dowiedz się czegoś więcej na ten temat z tego artykułu.
Pierwotne i wtórne bóle głowy związane z kaszlem - poznaj je bliżej!

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bóle głowy związane z kaszlem są zwykle wynikiem wcześniejszych problemów natury fizycznej lub fizjologicznej. Jednak nie zawsze są poważne. Właściwie to można śmiało powiedzieć, że praktycznie nigdy nie powinny stanowić powodu do zaniepokojenia.

Te bóle głowy związane z kaszlem występują albo z powodu wzmożonego wysiłku podczas wyjątkowo suchego kaszlu, albo po ataku uporczywego kaszlu, który występuje od dłuższego czasu.

Z fizycznego punktu widzenia bóle głowy związane z kaszlem naukowcy potrafią w dosyć łatwy sposób wyjaśnić. Dzieje się tak dlatego, że powtarzający się kaszel powoduje cykliczny ucisk i zmiany ciśnienia w górnej części ciała. Zwłaszcza w obszarach takich jak klatka piersiowa, szyja i głowa. Powtarzające się i częste zmiany ciśnienia oraz uciski mogą bezpośrednio doprowadzić do powstawania bólów głowy o lekkim lub średnim nasileniu.

Tego rodzaju bóle głowy związane z kaszlem nie występują rzecz jasna w większości przypadków. Jednak jeśli w jakikolwiek sposób czujesz się zaniepokojony ich obecnością, to zawsze jednak powinieneś omówić je ze swoim lekarzem. Pozwoli Ci to wykluczyć inne poważne problemy zdrowotne, a także zminimalizować ich negatywny wpływ na Twoje ciało.

Pierwotne i wtórne bóle głowy związane z kaszlem – co warto o nich wiedzieć?

Ogólnie rzecz biorąc bóle głowy związane z kaszlem występują w wielu różnych odmianach. Na szczęście większość z nich nie jest czymś, czym należałoby się poważnie przejąć. Jeśli poświęcisz kilka minut na lekturę dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, będziesz w stanie dowiedzieć się czegoś więcej na ten ciekawy.

Bóle głowy związane z kaszlem nie występują jakoś szczególnie często. Kiedy się już jednak zdarzają, są zazwyczaj bezpośrednio związane z wysiłkiem, który podejmujesz podczas kaszlu. Albo też występują w połączeniu z innymi podobnymi rodzajami aktywności, takimi jak kichanie, śpiewanie, dmuchanie nosem, śmiech, płacz, a nawet podczas wypróżniania się.

Tego rodzaju bóle głowy dzielą się na dwie zasadnicze kategorie:

Pierwotne bóle głowy związane z kaszlem.

Nie zdarzają się one zbyt często, a kiedy już to się wydarzy, trwają zazwyczaj bardzo krótko. Poza tym stan osoby uskarżającej się na tego typu dolegliwości poprawia się samoistnie. Pierwotne bóle głowy związane z kaszlem są z reguły raczej nieszkodliwe, choć bardziej typowe dla osób po 50. roku życia.

Ich nasilenie mieści się zazwyczaj w zakresie od umiarkowanego do intensywnego i rzadko trwają dłużej niż dwie godziny. Mogą się wydarzyć w dowolnej części głowy lub powyżej szyi.

Wtórne bóle głowy związane z kaszlem

Są to objawy spowodowane przede wszystkim różnego rodzaju problemami występującymi w okolicach mózgu. Występują niezwykle rzadko, ale jeśli już się pojawią, to mogą stanowić sygnał ostrzegawczy. Ogólnie rzecz biorąc mogą być one niebezpieczne. A w niektórych przypadkach mogą także stanowić podstawę do poddania się operacji chirurgicznej.

Migrena

Ogólnie rzecz biorąc wtórne bóle głowy związane z kaszlem są spowodowane jakąś chorobą podstawową. Mogą na przykład wskazywać na obecność guza lub jakiejś formy zaburzenia naczyniowego istniejącego w mózgu. Ten rodzaj bólu głowy zwykle nie jest powodowany wyłącznie przez kaszel. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nasilenie objawów stopniowo pogarsza się, gdy już on występuje.

Główne przyczyny tego typu bólów głowy

Dokładny powód, dla którego kaszel może wywoływać pierwotne i wtórne bóle głowy, nie jest jeszcze dokładnie znany. Wiemy jednak, że częściej zjawisko to zdarza się to u palaczy i osób uczulonych na pyłki oraz inne alergeny unoszące się w powietrzu.

Inne przyczyny wywołujące bóle głowy związane z kaszlem mogą obejmować między innymi następujące czynniki:

  • Astma. Ta choroba czasami prowadzi do bólów głowy, zwłaszcza gdy kaszel jest suchy. Ten rodzaj kaszlu powoduje intensywny wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co przekłada się niekiedy na silny ból głowy. Jednak ból ten znika wraz z osłabnięciem napadu astmatycznego.
  • Zapalenie zatok powoduje zwiększony ucisk w zatokach, co w efekcie często prowadzi do powstania bólów głowy.
  • Również obrzęk krtani lub gardła jest przyczyną, która może wywołać atak kaszlu i związanej z nim migreny.
  • Najczęstszą przyczyną wtórnych bólów głowy spowodowanych kaszlem jest zespół Arnolda-Chiariego (zwany także malformacją Arnolda-Chiariego typu I), czyli zaburzenia budowy anatomicznej powstającą w okresie zarodkowym. Ten przypadek nie stanowi na szczęście większych powodów do niepokoju – choć w razie jego wystąpienia dla pewności można skontaktować się z lekarzem.
  • Inne możliwe przyczyny, na które jednak należy zwrócić uwagę to guzy mózgu i inne wady rozwojowe. Może to również powodować osłabienie naczyń krwionośnych i / lub spontaniczną utratę płynu mózgowo-rdzeniowego.

Objawy charakteryzujące bóle głowy związane z kaszlem

Pierwotne bóle głowy związane z kaszlem nagle zaczynają się zaraz po ataku kaszlu i prowadzą do ostrego, intensywnego bólu. Nie trwa on jednak długo. W rzeczywistości rzadko odczuwasz go dłużej niż dwie godziny.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w takim przypadku, jest ocena tego, czy występują w jego trakcie dodatkowe objawy, takie jak nudności, nadwrażliwość na światło i łzawienie, które mogą prowadzić do chronicznej postaci migreny.

Ból glowy

Wtórne bóle głowy mają podobne objawy główne, ale różne cechy dodatkowe. Mogą to być zaburzenia równowagi, zawroty głowy i nawet omdlenia. Same bóle głowy trwają również zauważalnie dłużej.

U osób w wieku poniżej 50 lat może dojść w takim wypadku nawet do uszkodzenia mózgu, zwłaszcza gdy źródło dyskomfortu znajduje się w okolicy szyi. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, gdy tylko poczujesz te objawy.

Diagnoza i zapobieganie tym dolegliwościom

Diagnoza tej przypadłości opiera się przede wszystkim na historii klinicznej pacjenta i indywidualnym opisie objawów. Lekarz uwzględni jednak przy okazji odpowiednie czynniki, takie jak wiek, płeć (pierwotne bóle głowy występują częściej u mężczyzn) oraz obecność współistniejących chorób, takich jak astma lub zapalenie zatok.

Bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zleci osobie chorej takie badania, jak rezonans magnetyczny (MRI) i / lub skanowanie tomografii komputerowej (CT / TK). Wyniki tych zabiegów potwierdzą lub wykluczą inne możliwe przyczyny bólu głowy.

Najlepszym sposobem zapobiegania pierwotnym bólom głowy związanym z kaszlem jest wyleczenie wszystkich chorób układu oddechowego. Obecność między innymi zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, astmy i zapalenia zatok, może doprowadzić do ataków silnego kaszlu, które z kolei mogą wywołać także ból głowy. Ważne jest również unikanie forsownych wysiłków, jeśli masz tendencję do tego typu dolegliwości bólowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Concepción, O., & Pando Cabrera, A. (1999). Diagnóstico de las cefaleas. Revista Cubana de Medicina General Integral, 15(5), 555-561.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.