Pępek - wyczyść go, stosując 3 naturalne rozwiązania
Czy zwykle suszysz dobrze pępek po każdej kąpieli? Z pewnością Twoja odpowiedź brzmi „nie”. I rzeczywiście, jest to część naszego ciała, którą zwykle przeoczamy. Jednak odpowiednia higiena może zapobiegać różnym infekcjom. Z tego powodu dziś odkryjesz, jak oczyścić pępek przy pomocy naturalnych rozwiązań.
Pępek ma tendencję do gromadzenia wilgoci i brudu, co czyni to miejsce idealnym środowiskiem dla proliferacji bakterii. Może to prowadzić do zapalenia kompresyjnego, które, jak wskazuje artykuł Uracosinus: niezbyt częsta przyczyna nawracającego zapalenia pępka u dorosłych, jest zakażeniem, które zwykle wiąże się ze słabą higieną pępka.
Oczyść pępek w naturalny sposób
Co może spowodować, że nasz pępek się brudzi? Niektóre tkaniny z ubrań, które zakładamy, piasek na plaży, martwe komórki, które naturalnie odrywają się od naszego naskórka lub łój, który produkuje nasza skóra.
Wszystkie te czynniki mogą powodować osadzanie się drobinek brudu wewnątrz pępka. Ponadto po wyjściu spod prysznica lub z kąpieli, powinniśmy zawsze się upewnić, że powierzchnia pępka jest całkowicie sucha.
Nagromadzony brud w okolicy pępka może prowadzić do świądu, zaczerwienienia i nadmiernego wysuszenia skóry. Powód? Biorąc pod uwagę brak higieny, mogły się tam namnożyć bakterie, które przyczyniły się do powstania grzybów i infekcji, którym może również towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, musimy codziennie czyścić pępek.
1. Olejek z drzewa herbacianego doskonale dezynfekuje pępek
Jedną z najważniejszych właściwości olejku z drzewa herbacianego jest jego działanie przeciwgrzybicze. To sprawia, że ten olejek jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami i grzybami, na które możemy się narazić, jeśli nie czyścimy pępka w odpowiedni sposób.
Najlepszym sposobem na zastosowanie olejku do wyczyszczenia pępka jest użycie wacika, na którym umieszczamy małą kroplę olejku z drzewa herbacianego. Następnie przemywamy nim pępek, aby bardzo dobrze zdezynfekować to miejsce. Musimy uważać, aby nie przesadzić z ilością olejku, ponieważ może podrażniać delikatną skórę pępka.
2. Wyciąg z rozmarynu na bazie alkoholu
Wyciąg z rozmarynu na bazie alkoholu jest naturalnym lekarstwem, bardzo przydatnym, jeśli cierpimy na zapalenie pępka. Brzydki zapach w pępku może być dość nieprzyjemny, ale alkohol rozmarynowy pomoże nam oczyścić to miejsce, jednocześnie pozostawiając bardzo przyjemny aromat.
Wynika to z silnych właściwości aromatycznych rozmarynu, które sprawiają, że w takich przypadkach jest niezastąpionym uzupełnieniem leczenia. Ponadto nie uszkadza delikatnej skóry tego obszaru. Aby go zastosować, użyjemy również wacika. Zaleca się jednak, aby wcześniej umyć pępek mydłem i dobrze go wysuszyć.
3. Olej kokosowy
Ostatnim z naturalnych zasobów, których będziemy używać do czyszczenia pępka, jest olej kokosowy. Jednak to rozwiązanie powinno być zastosowane, gdy już wcześniej oczyściliśmy nasz pępek olejkiem z drzewa herbacianego lub alkoholem rozmarynowym.
Olej kokosowy bardzo dobrze nawilża skórę i w rzeczywistości wiele osób używa go w tym celu codziennie. Jednak ma również właściwości, które pozwalają zredukować ilość bakterii, które mogą namnażać się w naszym pępku.
Dlatego po wyczyszczeniu obszaru wokół i wewnątrz pępka za pomocą powyższych opcji, dobrym pomysłem jest zastosowanie oleju kokosowego. W ten sposób nasz pępek będzie wolny od ewentualnych infekcji i problemów.
Zwracaj uwagę na wszystkie części ciała
Bardzo możliwe, że do tego momentu nigdy nie zdawałaś sobie sprawy, że całkowicie ignorujesz swój pępek. Od dziś jednak zacznij zwracać większą uwagę, żeby za każdym razem, gdy wychodzisz spod prysznica, bardzo dobrze osuszyć to miejsce.
Podobnie, jeśli masz jakieś podrażnienia, odczuwasz swędzenie lub widzisz zaczerwienienie w okolicy pępka, zachęcamy do korzystania z proponowanych przez nas rozwiązań przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób unikniesz infekcji, które mogą dotknąć tę wrażliwą część ciała.
Jeśli masz już jakieś objawy wskazujące, że coś jest nie tak, nie wahaj się zwrócić się do swojego lekarza. Przepisze Ci odpowiedni krem, żeby pozbyć się zakażenia. Następnie, wskazane byłoby wzięcie pod uwagę udzielone wyżej porady, aby zapobiec powtórzeniu się tego problemu. A czy Ty zazwyczaj czyścisz pępek? Jak to robisz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Galindo, J., González, N., Delgado, D., Sosa, A., González, R., Torres, V., … & Cairo, J. (2009). Efecto del aceite de coco en la población de bacterias metanogénicas y su relación con otros grupos microbianos del rumen en condiciones in vitro. Revista Cubana de Ciencia Agrícola, 43(2).
- Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica, 16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004
- Pérez Mendoza, Magdialis, & Berasategui Hernández, Kenia. (2015). Caracterización clínico-epidemiológica de la onfalitis en un servicio de Neonatología. Medicentro Electrónica, 19(3), 157-159. Recuperado en 28 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30432015000300004&lng=es&tlng=es.
-
Terzi V, Morcia C, Faccioli P, Valè G, Tacconi G, Malnati M. In vitro antifungal activity of the tea tree (Melaleuca alternifolia) essential oil and its major components against plant pathogens. Lett Appl Microbiol. 2007;44(6):613-618. doi:10.1111/j.1472-765X.2007.02128.x
-
Ogbolu DO, Oni AA, Daini OA, Oloko AP. In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria. J Med Food. 2007;10(2):384-387. doi:10.1089/jmf.2006.1209