Paznokcie – leczenie najpopularniejszych chorób
Paznokcie są częścią naszych dłoni, które z kolei są naszą wizytówką. Niestety czasami nasze paznokcie nie wyglądają tak pięknie, jakbyśmy tego oczekiwały. Jak zatem możemy rozwiązać problemy z ich kruchością i dotykające je choroby? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł – podpowiemy Ci.
Główne choroby, które atakują nasze paznokcie
Paznokcie to część dłoni, która dla kobiet jest bardzo ważna. Są oznaką zdrowia i urody. Czasami jednak zdarza się, że przez złą dietę, brak witamin, grzybicę czy inne infekcje, paznokcie z dnia na dzień stają się słabsze i zaczynają się na nich pojawiać oznaki, które Cię martwią. Co możesz wtedy zrobić?
Nie martw się, za chwilę pokażemy Ci najczęściej występujące choroby paznokci i podpowiemy jak sobie z nimi radzić.
1. Grzybica paznokci
Czy kiedykolwiek przydarzyła ci się ta dolegliwość? Na pewno jest irytująca i czasem nawet bolesna. Zakażenie grzybicze to infekcja spowodowana przez mikroskopijne grzyby, które szczególnie wpływają na nasze paznokcie. Sposób występowania tej infekcji jest bardzo zróżnicowany, może wystąpić pod paznokciem, w jednym z jego rogów, powodując coś w rodzaju szarego cienia, ale może też pojawić się w formie białych plam na paznokciach. Tego typu objawy są alarmujące.
Inną cechą tej choroby może być zgrubienie skóry, która graniczy z rogiem paznokcia. Paznokcie wtedy stają się grube, kruche, a tekstura ich jest chropowata.
Co zrobić?
Powinnaś się w tym celu skontaktować z lekarzem, który zleci badania, które pomogą w stwierdzeniu na jaki rodzaj grzybicy cierpisz, czy są to drożdże, dermatofity, a może pleśń. Jeżeli okaże się, że masz do czynienia z dermatofitami, niezbędne jest wtedy zastosowanie opatrunku ze składnika chemicznego, który sprawi, że paznokieć zmięknie i możliwe będzie usunięcie infekcji. W trakcie tego leczenia niezbędne jest również zażywanie doustnych leków przeciwgrzybicznych.
Podczas stosowania leczenia, które przepisze Ci lekarz, możesz również stosować domowe sposoby, które przyśpieszą rekonwalescencje. Za chwilę o nich powiemy.
- Wymieszaj trzy krople olejku z drzewa herbacianego z łyżką oliwy z oliwek. Nałóż tę mieszankę na wacik. Przemywaj nim zainfekowany paznokieć. Czynność powtarzaj przez dwadzieścia dni. To bardzo łatwy zabieg. Olejek z drzewa herbacianego można z łatwością znaleźć w aptece lub w sklepie z produktami naturalnymi.
- Wyciśnij sok z jednej cytryny, po czym zamocz w nim tę dłoń lub tę stopę, na której znajduje się paznokieć zainfekowany grzybem. Powtarzaj przez trzy tygodnie.
- Możesz również użyć pół szklanki octu jabłkowego, aby zamoczyć w nim chory paznokieć. Powtarzaj to przez dziesięć dni, po namoczeniu zawsze dokładnie osuszaj paznokcie. Zabieg ten jest bardzo efektywny.
Wrastające paznokcie
To bez wątpliwości bardzo powszechne zjawisko. Dzieje się tak, kiedy boczne krawędzie paznokcia (zwykle na dużym palcu u stóp) wrastają w skórę. Powoduje to ból, a nawet infekcję.
Wrastanie paznokci zdarza się z wielu powodów. Może to być spowodowane jakimś nieszczęśliwym wypadkiem, upadkiem ciężkiego przedmiotu na stopę, z powodu noszenia nieodpowiedniego obuwia, czynnego uprawiania sportów, a nawet przez to, że z natury mamy paznokieć, który jest problematyczny. Cała gama przyczyn, ale ból jest niezmiennie uciążliwy.
Co zrobić?
- Leczenie wrośniętego paznokcia prawie zawsze potrzebuje małej interwencji medycznej, aby móc bezpiecznie usunąć paznokieć ze skóry i móc go leczyć. Infekcje, które mogą przy okazji tej dolegliwości powstać, mogą być bardzo poważne.
- Liczy się też zapobieganie. Należy pamiętać, że paznokcie zawsze trzeba obcinać na prosto, a nie w kształcie owalnym, ponieważ w ten sposób paznokieć może łatwiej wrastać w sąsiadującą z nim skórę. Zawsze zostawiaj rogi paznokcia poza bezpośrednim kontaktem ze skórą.
- Jeżeli chodzi o domowe środki na leczenie wrastających paznokci, najczęściej używa się produktów, które działają jako naturalne antybiotyki. Są one w stanie zmniejszyć stan zapalny i walczyć z zakażeniami. W tym celu świetnie sprawdzi się na przykład czosnek. Wystarczy umieścić ząbek czosnku na chorym paznokciu, obwiązać go bandażem i pozostawić na noc.
- Można również moczyć zainfekowany paznokieć w soku z cebuli przez dwadzieścia minut. Czynność tę należy powtarzać codziennie, przez tydzień, po zabiegu zawsze dokładnie osuszać paznokcie.
- Inna opcja to kąpiele w wodzie z solą, zawsze są bardzo skuteczne. Napełniamy miskę wodą i wsypujemy do niej pięć łyżek soli morskiej, moczymy w niej stopy przez dwadzieścia minut, powinno to przynieść ulgę.
3. Rozdwajające się paznokcie
Wiele osób cierpi na rozdwajanie się paznokci. Jest to bardzo irytujące, ciągle zaczepiają się o ubrania, a poza tym musisz pamiętać, że rozdwajające się paznokcie są również oznaką problemu ze zdrowiem.
Jakie zatem choroby zwiastują? Problemy z tarczycą, brak odpowiedniego nawilżenia organizmu, kontakt z produktami chemicznymi, zła dieta, brak snu, lęk i stres. Musimy wziąć to pod uwagę. Najważniejsze jest usunięcie przyczyny zjawiska.
Jak leczyć tę dolegliwość?
Zalecamy udać się do dermatologa, aby zlecił Ci badania, które powinny wyjaśnić przyczynę rozdwajania się paznokci. Tymczasem, jeżeli cierpisz na tę dolegliwość, warto abyś zwiększyła dawkę wapnia, witaminy A i D oraz witamin z grupy B. Postaraj się też unikać pokarmów, które utrudniają wchłanianie tych składników. Zalicza się to nich kawa.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Wapń – 7 nawyków na lepszą absorpcję
Idealnym rozwiązaniem jest również przyjmowanie większej ilości płynów. Liczy się też jedzenie świeżych owoców i warzyw. Uchronią Cię przed tą przykrą dolegliwością, jaką jest rozdwajanie się paznokci.
Warto też wziąć pod uwagę następujące wskazówki:
- Nie używaj tanich i złej jakości lakierów do paznokci ponieważ mogą zwierać substancje chemiczne, które uszkadzają paznokcie.
- Używaj specjalnych odżywek wzmacniających paznokcie, stosuj je przynajmniej trzy razy w tygodniu. Znajdziesz je w aptece.
- Unikaj obcinania tych delikatnych warstw paznokcia, aby bardziej ich nie uszkodzić.
- Bardzo skuteczny w tym wypadku jest ocet jabłkowy, wystarczy, że zanurzysz paznokcie w miseczce z octem jabłkowym na trzy minuty, co najmniej dwa razy w tygodniu.
- Do wzmacniania uszkodzonych paznokci i nawilżania ich doskonale sprawdza się oliwa z oliwek. Oprócz tego, że działa bardzo dobrze jest też naturalnym i zdrowym produktem.
Wprowadzając w czyn podane przez nas rady już wkrótce zauważysz poprawę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- B, J. R. S. (1996). ONICOCRIPTOSIS: (UÑA ENCARNADA). Dermatología Venezolana, 34(2). Retrieved from http://revista.svderma.org/index.php/ojs/article/view/568/553
- Larruskain Garmendia, J., Idígoras Viedma, P., & Mendiola Arza, J. (2008). Onicomicosis: diagnóstico y tratamiento. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud, 32(3), 83–92. Retrieved from http://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2787059&info=resumen&idioma=ENG
- Pérez Suárez, B. (2011). El lenguaje de las uñas. Más Dermatología, (15), 4–12. https://doi.org/10.5538/1887-5181.2011.15.4